Domů Profil prodejce alisVIP
  • Prodejce od r. 2012
  • Ústí nad Labem, ČR
  • 100% kladných hodnocení
Hodnocení: (2) 100%
Aktivita: -
Registrace: 19.11.2012
Město: Ústí nad Labem
Stát: ČR

alisVIP

/ Prodávající
Novinky
Žádné aktuální informace.

O mně

Patřím do tzv. "střední generace", mám ráda sport, přírodu a své 3 syny. Nicméně, ani mně postupem let neminuly zdravotní problémy. A tak jsem se dopracovala k tomu, sledovat co jím a čím krmím i svou rodinu. Přeci jen, chce-li člověk co nejdéle dělat co má rád, v mém případě sportovat, lézt po horách a kochat se krásami naší matky země, je třeba se o své tělo starat, a tím myslím především zevnitř. A staré známe „jsme to,  co jíme“ rozhodně neplatí jen o našem těle, ale i mysli.   A tak jsem se dopracovala až ke kváskovému pečivu.

Cesta kváskového pečení

Po řadě experimentů a různých období vlastní výroby pečiva, především kypřeného droždím nebo práškem do pečiva, jsem se dopracovala až ke kvásku, prapůvodu prvního vzduchem kypřeného, nadýchaného pečiva, prvotně chleba. Historie praví, že k tomuto "objevu", stejně jako v mnoha jiných případech došlo zcela náhodou. Kdesi v Egyptě či Řecku (historické prameny se různí) bylo ponecháno původní těsto na chlebové placky, tedy směs mouky s vodou na slunci. Tak, aniž by kdo měl ten záměr, došlo ke zkvašení směsi a po následném upečení ke vzniku prvního, měkoučkého, vzduchem nadýchaného chleba.

Proč návrat ke kvásku

Všichni myslím registrujeme občasné zprávy o tom, co vše skrývají potravinářeké výrobky. Pokud pečete z droždí, pak při bližším průzkumu zjistíte, že i to droždí obsahuje E491 Monostearát sorbitolu - stupeň škodlivosti 3 (Přísada nevhodná pro děti, alergiky, osoby citlivé na chemii v potravě). Chcete-li si pomoci k nakypření práškem do pečiva, pak vězte, že ten obsahuje např. E450 Difosforečnany  a E500 Uhličitany sodné . To mně přivedlo ke stylu, kdy co možná nejvíce z potravin, zpracovávám a vyrábím doma, bez chemických přísad, konzervantů, barviv, ochucovadel, emulgátorů a pod., stejně tak jako výrazně vyšší trvanlivost tohoto pečiva bez špetky konzervantů. Takže jsem opravdu poctivě 4 dny "vyváděla" svůj vlastní žitný kvásek. Ona je to v podstatě také tak trochu chemie, ale ta organická, ta co nám ji dává příroda, když se nám kvašením vody a mouky v různých fázích kvašení vytvářejí ty správné kvasinky či enzymy.  

Proč kváskové pečivo již běžně nekoupíte (v marketech už vůbec ne)

Při pečení chleba se kvásek smíchá s moukou, vodou, solí, případně dalšími přísadami a nechá kynout. Kváskový chléb potřebuje pro vykynutí mnohem delší dobu než chléb připravovaný za použití kvasnic. V průběhu této doby probíhají v těstu procesy, které způsobí, že kváskový chléb je oproti běžnému chlebu stravitelnější a má vyšší výživovou hodnotu. Je to ale také jeden z důvodů, proč se ve velkých pekárnách kváskový chléb dnes už prakticky vůbec (nebo vůbec) nepeče

 

Proč je kváskový chléb lépe stravitelný

 

V kváskovém chlebu jsou látky již „natrávené", a následně tedy naším organizmem lépe vstřebatelné. Polysacharidy jsou rozložené na jednoduché cukry a bílkoviny (lepek) na aminokyseliny. To druhé znamená, že kváskový chléb, i když není upečený z bezlepkových obilovin, mohou konzumovat i lidé citliví na lepek (často se to týká těch, kteří nemají diagnostikovanou celiakii, přesto jim ale lepek ve stravě činí problémy).

Tak jako u jiných kvašených produktů, i zde působením bakterií mléčného kvašení vznikají enzymy, které jsou prospěšné pro naše zažívání (enzymy jsou citlivé na vysokou teplotu, vnitřek chleba však není vystavený tak vysoké teplotě a část enzymů proto zůstane zachována).

Kváskový chléb je také šetrný k slinivce břišní - při jeho konzumaci nedochází k tak velkému zvýšení hladiny krevního cukru jako u běžného chleba, a proto se nemusí vyplavit tolik inzulínu. Glykemický index kváskového chleba je nižší než u jiných druhů chleba (některé zdroje uvádějí GI 68 oproti 100).

 

Čím to, že nám dodá více živin

 

V klíčku a slupce obilovin je obsažený fytin. Jde o látku, jejíž působení v organizmu je velmi komplexní. Kromě některých pozitivních účinků má fytin i tu vlastnost, že na sebe váže některé minerály obsažené v zrnu (například zinek, železo, hořčík a fosfor) a lidský organizmus nemá možnost je využít. Využitelné se mohou stát, když je fytin rozložený působením enzymu fytáza. Při kynutí kváskového chleba vzniká vhodné prostředí pro působení tohoto enzymu a díky tomu dojde k uvolnění minerálů.

Pro výrobu kvásku je potřeba jen mouka a voda. Mouka přirozeně obsahuje kvasinky a bakteriální spory. Když se smíchá s vodou, začne po nějaké době v této směsi probíhat proces, kdy enzymy obsažené v mouce začnou rozkládat škrob (polysacharid) na disacharidy nakonec na jednoduché sacharidy (glukózu a maltózu). V tu chvíli přichází řada na mikroorganizmy. Glukóza je potravou pro obsažené kvasinky, maltóza zase pro bakterie, konkrétně bakterie mléčného kvašení (Lactobacillus). Tyto bakterie vytvářejí kyselinu mléčnou a kyselinu octovou, které dodávají kváskovému chlebu typickou nakyslou chuť. Kvasinky vytvářejí oxid uhličitý, který pak v těstě vytváří bublinky a jsou tedy zodpovědné za to, že těsto je kypré. Kvásek se pak několik dní „krmí" (přidává se další mouka a voda), až je hotový a je možné použít jej při přípravě chleba.

 

A jak je to s trvanlivostí kváskového pečiva

 

To, že kvásek okyseluje těsto, má za následek, že v chlebu vzniká prostředí, které není příznivé pro rozvoj jiných druhů bakterií a plísní. Proto je také kváskový chléb mnohem trvanlivější. Bez problémů vydrží týden i 10 dní.

 

Způsob dopravy
Osobní převzetí nebo Česká pošta - křehký balík s dodáním do druhého dne, ceny dle aktuálního ceníku dané služby pro velikost a hmotnost balíku + balné 40,-Kč.
Komentáře
Pro přístup k této funkci se prosím přihlaste nebo se nejprve zaregistrujte.
Blog
Žádný záznam v blogu.
Fler Boxy
Žádný veřejný FlerBox.
Fler kluby
Uživatel nevlastní žádný Fler klub.
Top nominace
Uživatel nevytvořil žádnou Top nominaci.
Fotogalerie
Žádná fotografie ve Fler fotogalerii.
Zboží

Další zboží od alisVIP

Oblíbení uživatelé
Žádní oblíbení uživatelé.
Oznámit porušení pravidel tímto uživatelem.
Provozovatel jako správce osobních údajů zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely. Více informací. Souhlasím
Menu
--