Menu
--
Domů Profil prodejce Atelier u stolu
  • aktivní prodejce od r. 2011
    Reaguje na objednávky obvykle do 2 dnů.
  • Děčín, ČR
  • 4 prodaných kusů
  • 100% kladných hodnocení
Hodnocení: (4) 100%
Nadšenci: 2
Aktivita: aktivní
Prodáno: 4
Registrace: 17.8.2011
Město: Děčín
Stát: ČR

Atelier u stolu

/ Prodávající
Novinky
Žádné aktuální informace.

 

Než toho bude k vidění víc, aspoň vysvětlím,proč U stolu. U stolu znamená doma. Znamená to návrat z cest,práci i klábosení, oslavy i ponocování, rodinu i samotu, když člověk zůstane u stolu sám. Kuchyňský stůl má už tak dost funkcí, takže mu nečiní potíže být i dílnou.

Několik týdnů tu na návštěvníky čekalo jen krátké pozdravení a je čas, aby pokračovalo i vyprávění na téma PROČ... A hlavně je třeba děkovat! Tak pěkně p o p o ř á d k u:

Jenže, je ono vůbec nějaké zdůvodnění potřeba pro ty, kteří se tady na těchto stránkách potkávají? Možná je úplně nadbytečné, ale já si ho přece neodpustím...už jsem takový pedagog, vynálezce didaktických postupů - amatér, částečně nejen amatér a v osobním kontaktu už tím asi lezu na nervy širokému okolí :-)) Mám přítelkyni, s níž zcela soukromě na všech možných frontách  bojujeme s globalizací, tímto Tě zdravím, Jarmilo :-) a cítíme se poněkud osamoceny. Tak mne objevení Fleru přivedlo k většímu optimismu a neodolala jsem pokušení zúčastnit se osobně. Tedy zpět k původnímu toku myšlenek. Jak už bylo řečeno, jsem nenapravitelný pedagog všeho a samouk, aniž by mne k tomu nějaký vlastní titul mohl snad zvlášť opravňovat, čili ten nejpříšernější typ ženské, co může po světě chodit...

Ale vás tady kolem není třeba vzdělávat, jenom ujišťovat, že se podílíte na dobré věci, poděkovat a potěšit. Tak máte-li chvilku, povídejme si...

 Určitě běhá po dnešním světě spousta lidí, kteří nás - domácí výrobce - považují za tiché, často prostorově i finančně dost náročné blázny. Vždyť každý knoflík, každá nitka, kterou si na své vyrábění dokupujeme, stojí málem víc, než hotový výrobek v krámě.  v tomto ohledu mají bohužel pravdu. Takové pletení, šití, dekorování - on to může být pěkně nákladný koníček, zvláště tváří tvář těm hotovým lákadlům v nepřeberném množství v obchodech. Ale považte přece - vždyť my takhle přece tak trochu zkoušíme zachránit svět. To my máme svou těžko viditelnou pravdu a musíme si ji uhájit:-)

Ono se to dneska už tak trochu i nosí, kupovat domácí potraviny a naštěstí je dost lidí už odolných vůči dřívějšímu podvědomému zaklínadlu "dovozové=lepší". Nějak to už víme, že kráva z nedaleké louky je zárukou jednak čerstvějšího mléka, které netrávilo život na cestách, jednak zárukou existence té louky. která je nám v sousedství milejší než velkosklad čehosi. Takže to možná dokážeme akceptovat, že domáci mléko je kolikrát dražší, ale umíme si nějak už představit, co je v té ceně ještě obsaženo.

A ono je to tak se vším, jen to chtít vidět... Když jsem chtěl dětem koupit bačkory do školky a ptala se v nejmenovaném řetězci prodavačky, odkud boty pocházejí (na obalu byl pouze dovozce a prodejce), odpověděla něco neurčitého o Číně - a to v tom smyslu, že tam šijou stejně všichni "výrobci" a je to to nejlepší značkové zboží. Pokusila jsem se chvilku vysvětlit, že mne značka nezajímá, jenom ten původ. Mám dojem, že mou větu "Nechci kupovat svým dětem boty, které možná musely ušít téměř zadarmo jiné děti." paní za pultem nepochopila. Nezbývalo než odejít, ale třeba mne někdo v tom krámě ještě zaslechl a možná taky bude příště váhat nad koupí jako já. On to je trochu boj s větrnými mlýny, zvlášť při obsahu peněženky, který našinec zpravidla mívá, či spíš nemívá.

Ale když to jen trošičku jde, uvědomujme si, co všechno je v ceně, i té nízké...

Promiňte mi tu názornost, ale neodpustím si to:

KDYŽ DOPUSTÍME, ŽE JE NĚKOMU, TŘEBA I NA DRUHÉM KONCI SVĚTA, ZA JEHO PRÁCI ZAPLACENO TAK MÁLO, ŽE SI ONOU PRACÍ NEMUŽE VYDĚLAT NA ŽIVOTNÍ ÚROVEŇ, KTEROU SI PŘEJEME MÍT I MY DOMA, RISKUJEME, PODÍLÍME SE NA TOM!!! - ŽE JEDNOU ANI NÁM SAMOTNÝM NIKDO TU NAŠI PRÁCI NEZAPLATÍ DOST NA TO, ABYCHOM SI SVOU ÚROVEŇ UDRŽELI.  

Nezaplatí nám ji jednou prostě proto, že se vždycky najde někdo ubožejší, kdo ji ochotně vykoná levněji. A nakonec možná i kvalitněji. A navíc, nebude za chvilku dost solventních zájemců o výsledky naší práce. Možná nám ten náš svět chvilku ještě vydrží,ale našim dětem už sotva. Vždycky je pár těch, kteří mají prostředky, majetek natolik rozsáhlý, nebo i moc, že nejsou závislí na solvenci druhých. Možná distribuují něco tak jedinečného, že my bez toho nemůžeme být a jim krach tolik nehrozí. Ale většině z nás to hrozí. Velmi brzo, jestli se okamžitě nevzpamatujeme.

Očkáváme, že dostaneme plat každý měsíc pravidleně, že budeme mít dovolenou, nemocenskou, důchod a že nepřijdem o zaměstnání, když naše dítě bude častěji nemocné. Ne vždy se tyto požadavky plní, ale přece jenom, očekáváme to a pořád máme pocit, že by měly být samozřejmostí v každém zaměstnání. Ale přestává to tak být. Protože vždycky se najde dost lidí ve světě a nakonec už i u nás, kteří jsou ochotni riskovat víc než my, protože už nemají co ztratit. Když koupíte asijský výrobek, jak chcete mít jistotu, že švadlena, která ho vyráběla, si za svůj plat může dovolit zdravotní péči pro sebe a své děti v takovém rozsahu, který požadujeme my tady? Uvědomujete si, že levná věc znamená hrozbu, že nejpozději o generaci později to budeme my tady, kdo bude za stejných podmínek vyrábět levné a levnější? Vědí to maminky na naší mateřské dovolené, že děti výrobců těch dovezených cenových hitů jsou celodenně třeba doma samy, protože jejich rodiče žádnou dovolenou nemají? My tak nějak očekáváme, že se nám vyjde vstříc. Ale zasloužíme si to, když práci jiných matek oceňujeme tak málo?

Není to levné a není to kolikrát ani technicky možné dneska požadovat zboží vyrobené aspoň v Evropě, abychom měli jistotu, že platíme i onu námi požadovanou životní úroveň. A obávám se, že už je úplně nemožné dobrat se nějaké jistoty ohledně toho, jak se daří těm, kdo vyrobili jinde ve světě to, co my si "výhodně" pořizujeme. Ano, kdyby bylo možné získat věrohodné informace, že dostali zaplaceno dost, že nám nemají důvod závidět - pak ano, budiž. Někde jsou levnější suroviny, levnější energie, lepší podmínky, takže někde může totéž zboží vznikat levněji. Ale nesmíme dopustit, aby to bylo za cenu levnější práce, nucené práce dětí, za cenu nedostatečného zdravitního a sociální zajištění apod. Jinak si nezasluhujeme žádat pro sebe lepší podmínky...

A tak, milí zákazníci Fleru, jste úžasní. Jste to vy, kdo oceňujete práci, která vzniká za lidských podmínek, která dává možnost příkladně maminkám, babičkám (ale taky tatínkům, tetám....:-)  ) pracovat třeba i doma před očima svých dětí, které  vědí, jak hračky, šatičky, tašky, šperky nebo cokoliv jiného vzniká a učí se, že to není z ničehož nic a zadarmo. Ano, vy zákazníci tady vážně zachraňujete ten náš svět - a věřím, že díky tomu i ten svůj vlastní.

A já vám děkuju. A samozřejně děkuju všem autorům a hybatelům úžasné "flérové" myšlenky.

 

PS: Ano, otázka vás napadá správně a honem doháním odpověď - materiály použité k výrobě mnou nabízeného zboží jsou v drtivé většině českého původu, občas evropského (Polsko, Německo, Slovensko) a občas sáhnu po věcech původu nejasného, recyklovaného (staré zásoby látek, recyklované látky ze straších oděvů, párané svetry...). Koho by to zajímalo, u jednotlivých výrobků můžu informace k původu matereiálu vždy doplnit:-)

Komentáře
Pro přístup k této funkci se prosím přihlaste nebo se nejprve zaregistrujte.
Blog
Žádný záznam v blogu.
Fler Boxy
Žádný veřejný FlerBox.
Fler kluby
Uživatel nevlastní žádný Fler klub.
Top nominace
Uživatel nevytvořil žádnou Top nominaci.
Fotogalerie
Žádná fotografie ve Fler fotogalerii.
Zboží

Další zboží od Atelier u stolu

Oznámit porušení pravidel tímto uživatelem.
Provozovatel jako správce osobních údajů zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely. Více informací. Souhlasím