Dobrý den, vítejte u devátého dílu naší série rozhovorů, dnes s Irenou Zbiejczukovou, alias  Eire.

Také dnes můžete využít příležitosti a od  10 do 23 s dotazovanou živě chatovat.

 

Ahoj Irčo, trochu si tě vyzpovídám:

 

      

 

1. Jak jsi se dostala ke tvoření a jak jsi se ocitla na Fleru?

Před necelými čtyřmi roky mě kamarádka přivedla ke korálkům a dneska už tvořím víc než ona :-) Taky mi ukázala zahraniční stránky několika wire-wrapperek (annie, susanny segerholm a dalších) a já se do wire-wrappingu zamilovala a moje posedlost mě už nepustila. Fler jsem objevila díky jedné své spolužačce, která ho našla brzo po spuštění. Zalíbil se mi tu jeden povlak na polštář a hned jsem si ho musela jít koupit, tak jsem se zaregistrovala pod svou starou přezdívkou skleboun a pod tou také začala asi o půl roku později (v září 2008) i prodávat. Když jsem se prodeji chtěla začít věnovat seriózně, změnila jsem si přezdívku na Eire a pod touto značkou mě a mou tvorbu můžete najít dodnes :) 


2. Je tvá tvorba něčím  jedinečná? Čím se lišíš od konkurence?

Řekla bych, že jako jedna z prvních jsem na fleru začala prezentovat právě wire-wrapping, přestože drátování jako takové už tu samozřejmě bylo. Všechno jsem se učila sama, předtím jsem neměla ani žádné zkušenosti s drátky, odkoukávala techniky z fotek a postupně přicházela na různé fígle a způsoby... Od té doby wire-wrappingu přibylo, ale věřím, že mám svůj styl, který sjednocuje všechny moje výrobky a podle kterého mě poznáte - a pokud ne, je to něco, k čemu se snažím směřovat :) Moc se mi líbí také design, který pro mě udělala kamarádka Erendis a který moc pěkně vyjadřuje atmosféru mých šperků.

        

 

3. Co považuješ za svůj největší úspěch a naopak za největší neúspěch ve své tvorbě?

Asi za největší úspěch považuju to, že se mi na fleru podařilo zpropagovat mou milovanou drátovací techniku. Před časem jsem založila klub Wire-wrapping a dneska má už 126 členů, kteří se wire-wrappingu aktivně věnují nebo aspoň chodí obdivovat :-) tento rok také pořádáme celoroční w-w soutěž a z každého kola mám radost, protože je vidět, jak se všichni zlepšují. A mě nově narostlá konkurence nutí se posouvat dál a tvořit lepší a lepší výrobky - zatím asi největší počin byla drátovaná maska (ta tedy byla do meziklubové soutěže) nebo sakurový náhrdelník v kombinaci hedvábných butonků a wire-wrappingu, se kterým jsem vyhrála poslední kolo w-w soutěže.

V neposlední řadě považuju za úspěch to, že jsem začala jako lektorka vést kurzy wire-wrappingu v brněnské Rooye. A vždycky mě moc potěší, když se zákaznice vracejí a chtějí šperky přímo ode mě.

       

A neúspěchy? Ráda bych se někdy dostala do Fler craftu a objevila se v novinkách pro nakupující, ale věřím, že to třeba přijde. A pak bych taky ráda expandovala mimo fler i mimo republiku. Ale když vidím, jaké wire-wrappingové šperky vznikají v zahraničí, mám pocit, že jsem pořád naprostý začátečník :)

 

4. Čeho by se měli vyvarovat ti, kdo s tvou technikou začínají?

Wire-wrapping je hodně o preciznosti a do značné míry i symetrii. Mezi nejčastější začátečnické chyby patří nepřesné (moc řídké) omotání, špatné vytvarování základní kostry (různě pokřivená, příliš malá nebo velká), špatné velikostní poměry drátů nebo korálků, nesymetrické uchycení volných částí nebo odřené drátky. 


5. Ukaž nám foto prvního výrobku a posledního, abychom viděli tvůj vývoj...

Jedny z prvních korálkových výtvorů z léta 2007 (náramek je koupený :-) a pak první pokus o wire-wrapping o rok později (a jeden z mých prvních výrobků na fleru).

       

A nějaké šperky z poslední doby - barvené tulipánky z hedvábných kokonů a náhrdelník inspirovaný liliemi, vytvořený do druhého kola w-w soutěže na téma Art deco.

      

 

6.  Jaký materiál bys nikdy nepoužila a s čím naopak ráda děláš?

Nemusím plasty, barevné lakované drátky a nepřirozené neonové barvy (i když někdy obdivuju, jak se tyhle materiály dají využít, třeba viz vinylové šperky alias). Mám ráda dřevo, přírodniny (semínka, mušle, kůru,...), minerály a drahokamy, které nahradily moji lásku ke skleněným korálkům, měď, stříbro (hlavně pro tu úžasnou patinu) a v poslední době taky hedvábí v jakékoliv podobě.

 

7. Na kterou fázi tvorby a prodeje se těšíš nejvíc a nejmíň? 

Ráda vymýšlím a kreslím návrhy, někdy se mi pak nechce do jejich realizace, ale když se pustím do "špinavé" práce, tak mě to většinou rychle pohltí. Z procesu výroby je asi nejhorší tvarování kostry, když to nejde, tak se šperkem většinou praštím a vrátím se k němu až po nějaké době. Otrava je i leštění patiny a ražení ryzostních a výrobních značek. A překvapilo mě, jak strašně časově náročné je i balení, hlavně materiálu. Focení mě docela baví - někdy je to sice zdlouhavé, ale zase pak hrozně ráda dělám koláže fotek, které jsem (s dovolením) odkoukala u kamarádky Erendis a dneska už je používám skoro u všech výrobků. A v poslední době mě hrozně chytlo barvení hedvábí - mám jen několik základních barev, takže si většinu odstínů míchám sama a je to dobrá zábava. A vůbec zkoušení nových věcí je vždycky trochu dobrodružství a to mě na tom baví :)


       

Můj pracovní sešitek na návrhy a ukázka mých oblíbených materiálů - v pozadí semínka a koření, vepředu květinové měděné háčky a stříbrné korálky z Bali a samozřejmě kamínky - lapis lazuli, rubín a zelený onyx. Napravo koláž konvalinkových náušnic.


8. Kolik místa tvé tvoření pohlcuje?  Máš nějakou pracovnu, svůj "pracovní kout," nebo tvoříš na různých místech - třeba i na cestách?

Tvoření se mi postupně rozlézá... ale plánujeme vyklidit jednu starou místnost - skladiště, kde bych chtěla mít dílnu a sklad materiálu, takže to snad budu mít konečně úhledně uspořádané. Většinou tvořím na posteli, patinuju na chodbě, tepám u stolu v jídelně...pořádkumilovné tvory by z mé nesystematičnosti asi trefil šlak, ale zatím se v tom nepořádku ani moc neztrácím :) na cestách moc nevyrábím, i když už se mi to taky stalo - ale spíš jednodušší navlékání, na wire-wrapping potřebuju mít klid a soustředit se.

 

9. Máš nějaký oblíbený rituál při tvoření? Např. oblíbenou hudbu, nápoj, jídlo?

 Jídlo ani pití moc ne (většinou u tvoření nic nejím, naopak jíst spíš zapomínám, ale piju naštěstí hodně :) když nedělám nic složitého, ráda si ke tvoření pustím nějaký nenáročný film nebo seriál (bez titulků, kromě indického bollywoodu nebo japonských anime). Procvičuju si tak bezbolestně jazyky a ještě můžu tvořit.

 

10. Kolik času věnuješ tvoření a kolik času bys mu chtěla věnovat?

 S časem je to velice nárazové. Někdy mě to chytne a je čas a třeba několik dní po sobě vyrábím. Jindy se musím věnovat dalším povinnostem (škola, překládání) a na tvoření vůbec nesáhnu i víc jak týden. Ráda bych si dala svazácký závazek, že se tvoření budu věnovat pravidelněji a systematičtěji, ale při mé práci to ani není možné - nikdy dopředu moc nevím, kdy mi přijde nějaká zakázka na překlad, většinou se to nejlépe sejde všechno najednou - překlady i zakázky na fler, do toho další věci...takže si závazky radši nedávám :)

 

11. Kolik času prosedíš na Fleru?

Hodně, víc, než kolik by mi bylo milé. Ale pracuju na počítači a je pěkně těžké se fleru vyhýbat... Je vždycky osvěžující od internetu (a tedy i od fleru) na pár dní vypadnout a vidět, že to vlastně jde i bez toho :-) Když to sečtu, tak to bude asi kolem 2-3 hodin denně v běžných případech, ale třeba při vkládání nového zboží (hlavně u materiálu) to může být klidně i celý den.

Ještě zábavná historka - před zkouškami jsem v knihovně seděla u počítače a měla čekat 15 minut, až mi přijdou objednané knihy, tak jsem si zapnula fler...a najednou mi přišla na fler zpráva: "Ahoj, sedím u stolečku za tebou a vidím, že jsi taky na fleru. Tak jsem ráda, že nejsem jediný šílenec, který tam pořád chodí." :))

 

12. Co na tvou tvorbu říká partner, rodina a přátelé?

Asi byli všichni trochu překvapení, že jsem tomu tak propadla, ale vesměs mi všichni fandí a většina mých kamarádek ode mě už pěkných pár šperků má a co vím, tak je většinou rády nosí, což je pro mě nejlepší pochvala :-) a co se týče přítele - se šperky jsem začala až poté, co jsme se poznali a on sám je taky velice šikovný, takže dost kritizuje, ale když už něco pochválí, tak to stojí za to. Ale moc mi fandí a má se mnou trpělivost, za což jsem mu neskonale vděčná. Nedávno mi zrovna říkal: "To budou teprve čtyři roky, cos s tím začala? Já už si tě bez toho vyrábění ani nedovedu představit." A já sama sebe ostatně taky ne :)

       

Ukázka mých šperků na mých milých kamarádkách :-) 


13. Chtěla by ses tvořením živit?  

Vzhledem k tomu, že v září končím se školou, je tohle pro mě docela aktuální téma. Ráda bych se tím živila aspoň na částečný úvazek, ale nerada bych na tvoření byla závislá jakožto na jediném zdroji příjmů. Ale pokud bych byla schopná prodat šperků a materiálu tolik, že by mi to stačilo na uživení, tak bych se samozřejmě nezlobila. Ale myslím, že to chce víc expandovat do zahraničí a k tomu jsem se zatím pořádně neodhodlala - nemyslím, že bych měla takovou úroveň, aby moje šperky byly prodejné i v zahraničí a trochu mě od toho odrazuje i administrativa. Ale časem to plánuju.

 

14. Kolik je ti biologicky let a na kolik se cítíš?

V létě mi bude pětadvacet a někdy se cítím jako malá holka a někdy tak akorát :)

       

 

15. Když netvoříš na fler, vyrábíš něco jiného a případně co? 

Zkoušela jsem párkrát něco ušít, nějakou malbu na textil a na hedvábí, ale všechno jsou to spíš domácké pokusy :) s hedvábím bych se chtěla naučit víc, malba na textil a šití šlo zatím stranou...

Ráda také tvořím se slovy - proto jsem asi jednou z mála, koho baví psát popisky ke zboží a musím se přemáhat, abych tam nepsala celé příběhy :-) před několika lety jsem svoji psanou tvorbu (hlavně básně) publikovala i na literárním serveru literra pod přezdívkou skleboun, dnes už si jen občas píšu do šuplíku, ale slova, jazyky a řeč mě nepřestávají okouzlovat a fascinovat.

Pro představu jedna starší podzimničková:

Hodiny němou píseň pějí
a listí šumí ze všech stran
Schovám se slunci do šlépějí
do očí koček
křídel vran
A mlčky lůžko uchystám si
z průzračných nocí
chladných rán
Pak ještě létu sčešu vlasy
než zmizí tiše bůhvíkam
jak vzpomínky a mrtvé klasy
jako rozpitý
kaligram
 

 

16. Co tě baví kromě tvorby, kterou se zde prezentuješ? 

Baví mě fantasy hry - rpg a larpy (akce na pomezí hraní si a divadla, často na různá fantasy témata), mám ráda japonskou kuluturu, ráda čtu, hraju si, koukám na filmy a seriály, chodím na výlety... pár let jsem se taky věnovala různému tancování (a snad zase budu, až bude víc času), nejvíc asi indickému bollywoodu - sedí mi víc než orient a navíc si člověk na sebe může vzít nějaké krásné sárí nebo pandžábí...

fotka vlevo je z jednoho vystoupení s bollywoodem, fotka vpravo je z larpu Sandman, kde jsem pomáhala vytvářet atmosféru pro hráče - tady v podobě ztělesněného snu.

       

 

17. Musela ses kvůli tvorbě něčeho vzdát?

Obětovala jsem tomu hodně času a taky dost peněz, ale tak je to asi se vším, čemu se chce člověk pořádně věnovat. Žádná jiná negativa zatím nepozoruju :) možná až na bolavá záda, ale to je i tím časem u počítače...

 

18. Bez čeho nebo bez koho si nedokážeš představit svůj současný  život ? 

Asi bez víry v to, že Boží stvoření je ve své podstatě dobré, přestože se na světě děje spousta hrozných věcí. A pak taky bez lásky k lidem a životu, optimismu a blízkosti milých lidí.

 

19. Jaké je tvé životní motto?

Asi nemám žádné dost úderné, které bych si sem troufla napsat. I když mě jich napadá spousta, nechci, aby působily jako klišé a obecně věřím spíš na činy než na rozhazování rádoby moudrých rad.

 

20. Kde bys chtěla žít, kdybys nežila tam, kde žiješ teď? 

Brno je mé milované město, jsem tu naprosto spokojená :) moc se mi líbilo i v Krakově, v Londýně a v Bretani...a taky bych se někdy konečně ráda podívala do Irska, ale asi bych se zas vrátila do Brna. Půl roku jsem žila i ve ve Francii (v městečku Angers), ale zjistila jsem, že přestože Francie je krásná, moc mi nesedí jejich mentalita. Možná by taky nemusely být špatné nějaké severské země, jen kdyby tam nebylo tak tma :)

        

Angers a Londýn - poznáte, které město je které? :-)

 

Irčo, děkuji ti za příjemný rozhovor.

 

Další rozhovor vyjde 11. května, tentokrát se bude    Eire  ptát a Khaki odpovídat.

Naše již proběhlé  rozhovory - s Bijioux  Monnou Natellkou, krivkat, AndělikouLettuceWertchou, Lenkou B.