DILNA HAMMER - hmyzí hotely, čmelíny, ptačí budky a krmítka. Vše i jako stavebnice. Navíc dárková balení + rady z praxe:-)!
Profil uživatele
DILNA HAMMER
Prodávající
Brno
Registrace: 24.1.2012

DILNA HAMMER je česká truhlářská a restaurátorská dílna plná lásky k přírodě, kultuře a dobrým lidem, založená v roce 2012.

Navrhujeme, testujeme, precizně vyrábíme a prodáváme do celého světa dřevěné výrobky, které pomáhají oživovat vaši zahradu, terasu či balkón.

Soustřeďujeme se zejména na skrýše pro solitérní včely (hmyzí hotely), čmeláky (čmelíny) a drobné ptactvo (budky a krmítka). Nabízíme také zakázkovou výrobu či kurzy se dřevem pro širokou veřejnost, školy nebo ekologické instituce.

Vše je velmi snadné a intuitivní. Podívejte se po naší dílně a nechte se sami inspirovat...

 

Kreativní den všem!

Boleslav Daška a spol.

dřevomilovníci

 

 

Líbí se vám myšlenka Hmyzího hotelu, ale máte specifické požadavky na tvar? Jste škola či školka a rádi byste do zahrady větší model? Chcete být velkoodběratelé a rádi byste měli vlastní logo a barvu?

Nemožné ihned, zázraky do tří dnů:-)!

Stačí se ozvat a vše domluvíme k vaší spokojenosti.

 

 

 

České výrobky se posílají Českou poštou. A protože je pro mě životní prostředí velmi důležité a nemám rád plýtvání, posílám své výrobky v recyklovaných obalech.

Prosím respektujte autorská práva na texty, výrobky i grafickou formu. Děkuji vám. 

HMYZÍ HOTELY A VŠE CO BYSTE O NICH RÁDI VĚDĚLI

Pokud chceme, aby se zahrada postarala sama o sebe, byla krásná, zdravá a produktivní, je třeba chovat v úctě každého živého tvora, snažit se nastolit tzv. biologickou rovnováhu (půda, mikroorganizmy, rostliny a živočichové jsou ve vzájemně vyváženém poměru). Taková zahrada je pak malým zázrakem - fungujícím ekosystémem.

 

CO JE HMYZÍ HOTEL?

Hotel je skrýš pro prospěšný samotářský hmyz. Zejména jej osídlují včely samotářky (různé čalounice, pískorypky, zednice či drvodělky) a zlatěnky, které jsou důležitými opylovači květin a ovocných dřevin. Při pozorování jsou zcela neškodné, neboť nemají žihadlo. Ve hmyzích hotelích se mohou ubytovat i různé jiné druhy pomocného hmyzu -  berušky, škvoři, zlatoočka, ploštice, slunéčka a jiné, které netvoří klasické společenství. Tito obyvatelé jsou velkými pomocníky zahradníků, živí se totiž velkým množstvím hmyzích škůdců, např. mšicemi. I tento hmyz je člověku naprosto neškodný a má velmi zajímavé životní projevy.

 

JAK FUNGUJE HMYZÍ HOTEL?

Každé jaro si tento drobný hmyz hledá své místo - bezpečnou dutinku - kam naklade další pokolení. Každá včela samotářka naklade do vybrané dutinky v Hotelu svá vajíčka (obvykle každé do zvláštní komůrky), zásobí je potravou (pylomedovým těstem) a dutinu uzavře vhodným materiálem (hlínou, úkrojky listů - každý druh používá svůj oblíbený materiál). Z vajíček se vylíhnou larvičky, živí se připravenou potravou, po nějaké době se zakuklí a nakonec se z nich vylíhne nová generace. Samičky se spáří se samečky a celý cyklus se opakuje. Na území naší republiky žijí desítky druhů samotářek a každá má jiný způsob života!

 

K ČEMU JSOU SAMOTÁŘSKÉ VČELKY?

K opylení naprosté většiny ovocných stromů, keřů a rostlin jsou nezbytné včely nebo čmeláci. Doba, kdy v každé druhé zahrádce stálo pár úlů, je bohužel nenávratně pryč, m.j. také kvůli používání pesticidů. Velkou předností včel samotářek proti včelám medonosným je jejich naprostá mírumilovnost. Jejich chov je zcela bezpečný a přitom velmi snadný, můžete ho svěřit i dětem. Samotářky jsou velmi zdatní opylovači, v mnoha případech dokonce výkonnější, než včela medonosná. Platí to zejména v případě opylování cizosprašných odrůd (jsou více "promiskuitní" - ochotněji přelétají z jednoho stromu na jiný) a to i za nižších teplot či deště, tudíž opylují větší část roku. Jsou výtečnými opylovači u rostlin, které vyžadují křížové opylení mezi dvěma kultivary, včetně mandlí, třešní a většiny jablek; a plodiny které mají oddělené samčí a samičí květy, jako jsou tykve, vodní melouny či kiwi). Na rozdíl od včel medonosných se také nenechají odlákat bohatší nabídkou nektaru a pylu u sousedů (často jsem pozoroval, že když v blízkosti zahrady rozkvete pole řepky olejky, včely medonosné zmizí z kvetoucích jabloní téměř do jedné, zatímco samotářky zůstanou!). Dělnice včely medonosné jsou totiž schopny, na rozdíl od samotářek, mezi sebou velmi dobře komunikovat a předávat si informace o nalezené vydatné snůšce. Tato vlastnost medonosných včel tolik oceňovaná zemědělci, totiž nalétnout a úspěšně opylit i rostliny pěstované na velkých plochách, se v případě, že máme malou zahrádku a ne sto hektarový sad, stává spíše nevýhodou.

 

KDY HOTEL POVĚSIT?

Hotel můžeme pověsit kdykoliv během roku, ale nejlépe brzy na jaře, ještě před květem jív, a ponecháme je tam až do podzimu: postupně se v nich objevují různé druhy. Na zimu jej můžeme schovat do stodoly, nebo ponechat venku: mějme však na paměti, že včely většinou právě v těchto hnízdech přezimují - buďte opatrní. Hotel se nemusí čistit.

 

KAM UMÍSTIT HOTEL?

Hotel umísťujeme nejčastěji na slunnou stranu, na kmen stromu nebo na kůl do bylinkového záhonu. Zahrady, meze, stráně, možností je spousta, hlavně ovšem na slunné stanoviště v závětří, orientované nejlépe na jihovýchod či jihozápad 1 až 2 metry nad zemí. Míra obsazení hmyzem záleží na atraktivitě prostředí v okolí  (někdy je třeba přeinstalovat na vhodnější místo či vysadit pro hmyz více lákavých květin jako dobromysl, levanduli, šalvěj, třapatku, kopřivu či lípu). Ale výsledek nezřídka předčí očekávání - opravdu to funguje!

Že jsme byli úspěšní, poznáme podle čilého ruchu včel na hnízdišti: včely do komůrek nosí pyl v rouskách na zadních nohách. Když zaplní celou chodbičku vajíčky a potravou pro ně, uzavřou vstupní otvor hlínou (zednice, maltářky) nebo úkrojky listů (čalounice). Je velmi pravděpodobné, že během roku se na hnízdišti vystřídá celá řada různých druhů. Nenechte se odradit prvním neúspěchem, včely dávají přednost lehce vyvětraným skrýším, takže Hotel nezaplní hned první den.

V posledních desetiletích všech opylovačů rapidně ubývá v důsledku likvidace jejich biotopů a používáním pesticidů. Je jen na nás, zda se počty našich důležitých pomocníků zase zvýší.

 

Díky za Váš čas a zájem o prospěšný hmyz!

Boleslav Daška

p.s.: Pokud by vás cokoliv více zajímalo, nebo byste s něčím potřebovali pomoci, napište mi.

 

A jeden krátný příběh k zamyšlení na konec:


Jde muž po pláži, na kterou moře vyplavilo stovky hvězdic. Pokaždé, když může, jednu vezme a hodí ji zpět do vody. Pozoruje ho jiný muž a nakonec říká: "Proč to děláš? To nemá význam, vždyť je nemůžeš zachránit všechny." On se na něj otočí, hodí jednu do moře a odpoví: "Ale pro tuhle to význam má."

Od roku 2005 provádím restaurátorské práce na historickém nábytku a dřevěných artefaktech, včetně obnov povrchových úprav. Zaručuji vysoce odborný přístup ke svěřeným předmětům, podepřený teoretickými, uměnovědnými a metodickými znalostmi.

Dobře si uvědomuji, že jen důkladná znalost a respektování historické hodnoty předmětu a jasná a dodržená metodika mohou přinést, jak teoreticky obhajitelný, tak i vizuálně maximálně uspokojivý výsledek.

Kromě restaurování nábytku se zabývám i zakázkovou výrobou.

 

Těším se na setkání u vašeho kusu historie!

Boleslav Daška

Diplomovaný specialista - restaurátor starožitného nábytku a truhlář

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře
Vložení komentáře: Pro přístup k této funkci se prosím přihlaste nebo se nejprve zaregistrujte.
Blog
Fler Boxy
Fler kluby
Uživatel nevlastní žádný Fler klub.
Top nominace
Fotogalerie
 
Novinky
749386
19.9.2018 Vše skladem! Hurá :-)
Zboží
Oblíbení uživatelé
Oznámit porušení pravidel tímto uživatelem.