Domů Profil prodejce domovjakomalovany
  • aktivní prodejce od r. 2018
    Reaguje na objednávky obvykle do 2 dnů.
  • Mošnov, ČR
  • 100% kladných hodnocení
Hodnocení: (2) 100%
Nadšenci: 5
Aktivita: aktivní
Registrace: 29.9.2018
Město: Mošnov
Stát: ČR

domovjakomalovany

/ Prodávající
Novinky
Žádné aktuální informace.

Vážení a milí, 

vítejte v obchůdku DOMOV JAKO MALOVANÝ. 

Pokud Vás oslovuje nostalgie, romantika, tradice, krása a kouzlo starých věcí, prostě útulný domov – zdržte se, prosím, chvíli…

DOMOV JAKO MALOVANÝ - to je design, kvalita, hodnota a dostupnost.

Zkrášlete svůj domov kousky v osobitém duchu. Jako kontrastní prvek se hodí do každého interiéru, kde působí jako zajímavé ozvláštnění.

Správný nábytek by měl především dělat domov domovem.  

Domácnosti prezentované v časopisech o bydlení jsou krásné, funkční    a stylově čisté, avšak často postrádají jednu zásadní věc – ÚTULNOST.

 

Současný minimalistický styl se skvěle hodí do novostaveb. Máte-li         ale příbytek v secesním domě anebo dům či chalupu na venkově, určitě cítíte,  že moderní vybavení nemusí být úplně to pravé.

 

Přestože se zdálo, že minimalistický styl zcela překoná tradiční pojetí útulného domova, naštěstí se tak nestalo... Ruční zpracování a poselství staré dobré tradice se hned tak neokouká ani neomrzí. 

 

Bydlíme na venkově – a tak i proto (ale nejen proto) mě aktuálně ponejvíc učaroval selský styl (a nejen tenMrkáček) a malovaný nábytek.

Oslovuje mne i retro a vintage; oba tyto styly se navíc dají spolu velmi dobře kombinovat.  

 

V obchůdku se chci postupně zaměřit hlavně na zdobené truhly a jejich tajemství; židličky a stoly, případně i almary. 

 

Víte, že:

Truhla byla dříve jedním z nejdůležitějších kusu nábytků... 

Uvnitř truhly vlevo pod víkem býval umístěn tzv. přítruhlík  (jakási přihrádka)         s vlastním víkem, tedy prostor, do kterého se ukládaly drobnější osobní věci.          Pod přítruhlíkem bývala u některých truhel umístěna i skrýš, tajný prostor přístupný obvykle po odsunutí dna nebo stěny přítruhlíku.

Truhly a truhličky se běžně vyráběly ve třech rozměrech. Z pozůstalostních písemností víme, že malovaná loketní truhla ze začátku 19. století stála kolem jednoho zlatého, dubová intarzovaná dvojnásobek, tj. ekvivalent ceny telete.

Truhly a truhličky tvořily osobní majetek jedince – u mnohých často jediný kus nábytku. Truhly byly pořizovány děvčatům, chlapcům, brancům a novomanželům na jarmarcích, nebo přímo na zakázku u truhláře. Do truhel se ukládaly lepší sváteční šaty, kroje, ložní prádlo, výbavy nevěst, knihy, drahé nádobí a příbory.      V přítruhlících měly své místo modlitební knížky a růžence.

Ve skrýši pak bylo místo pro granátový, stříbrný či zlatý šperk. Na spodních stranách vík bývaly připevňovány poutní obrázky a obrázky svatých, později          i fotografie a pohlednice. Zapisovaly se zde osobní, rodinné i hospodářské poznámky. Tato sepjatost osobního majetku s rodinným životem se odrážela     ve výzdobě truhly. Výzdoba měla splňovat jakousi ochrannou symboliku, nejčastěji v podobě stylizované květiny kombinované s křesťanskými symboly.

Truhla měla i své výhradní místo ve světnici, obvykle pod okny vedle lavice. 

 

Výzdoba plná symboliky

Motivy ve výzdobě lidového nábytku nejsou závislé na účelu, ke kterému byl ten který kus vyroben. Vycházejí hlavně z rodinné a církevní obřadnosti. Převažují symboly zastupující lásku, trvalost vztahu, věrnost, plodnost, požehnání a ochranu. Velmi časté ve výzdobě jsou také obrázky světců – pomocníků            v nemoci a smrti a při ochraně domu a hospodářství. Zvláštní praktickou výzdobnou, ale i sociální funkci jakési domácí paměti, měly na nábytku psané letopočty a nápisy určené pro obdiv návštěvníka. Měly důvěrnější charakter. Zde se dovídáme jména a data narození dětí, jsou zde kupecké poznámky, dluhy, připouštění domácích zvířat apod. Nábytek tak zcela prozaicky plnil funkci osobního zápisníku, památníku, kroniky, nábožného ztišení, modlitby a lidové galerie.

Hlavní impuls k nákupu nového nábytku přinášela svatba. Nový nábytek obvykle nesl iniciály jmen novomanželů a letopočet svatby. Po svatbách, obvykle s novou výbavou nevěsty, se nábytek předchozí generace přesouval ze světnic do vejminků a komor a odtud na půdy a do špejcharů…. „

Převzato z následujících zdrojů:

Stanislav Dlabal: Nábytkové umění (vybrané kapitoly z historie), Grada 2000

Ludvika Kanická, Zdeněk Holouš: Nábytek (typologie, základy tvorby), Grada 2011

Marek Turnský, Helena Mevaldová: Lidový nábytek v českých zemích (Výběrový katalog regionálních typů lidového nábytku ze sbírek Národopisného oddělení Národního muzea), CD-ROM, Národní muzeum, Praha

Encyklopedie Nábytek – Úplný a vyčerpávající průvodce historií nábytku, Svojtka 2008

 

Každý výrobek je originál, drobné odchylky jsou žádoucí.

Pokud Vás některý z mých výrobků zaujme anebo máte-li zájem            o rozšířené či jiné zpracování (např. výroba dalších výrobků do sady, modifikace motivů atd.) - neváhejte mě kontaktovat vnitřní poštou, vždy lze hledat řešení. 

Přeji Vám dobrý den a pěkné vizuální zážitky nejen tady                   - ale i na FLERU jindeÚsměv...   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Způsob dopravy
Zaslání zboží prostřednictvím: ČP, PPL, GEIS (optimální doprava dle prodejce). Zboží je řádně zabalené tak, aby nedošlo k jeho poškození. Výrobky odesílám smontované. Osobní odběr je možný po předchozí domluvě.
Komentáře
Pro přístup k této funkci se prosím přihlaste nebo se nejprve zaregistrujte.
Blog
Žádný záznam v blogu.
Fler Boxy
Žádný veřejný FlerBox.
Fler kluby
Uživatel nevlastní žádný Fler klub.
Top nominace
Uživatel nevytvořil žádnou Top nominaci.
Fotogalerie
Žádná fotografie ve Fler fotogalerii.
Zboží

Další zboží od domovjakomalovany

Oblíbení uživatelé
Oznámit porušení pravidel tímto uživatelem.
Provozovatel jako správce osobních údajů zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely. Více informací. Souhlasím
Menu
--