Domů Profil prodejce Johnny8
Vladimír Jonas
  • aktivní prodejce od r. 2016
    Reaguje na objednávky obvykle do 15 minut.
  • Brno, ČR
  • 4 prodaných kusů
  • 100% kladných hodnocení
Hodnocení: (3) 100%
Nadšenci: 2
Aktivita: aktivní
Prodáno: 4
Registrace: 12.6.2016
Město: Brno
Stát: ČR

Johnny8

/ Prodávající
Novinky
Žádné aktuální informace.

Oblíbil jsem si 3D tisk. Všechny mé 3D tiskárny, materiál i většina nástrojů jsou české výroby. Zboží je tedy czech made až na půdu. 

Považuji se za ekologa a bude tomu nejspíše odpovídat i balení. Papírovou fakturu přibalím jen na vyžádání. Tisknu na objednávku, né na sklad, proto uvádím delší dobu dodání.

Částečně jde o ruční výrobu, učím se a zboží stále zdokonaluji. Váš kus se bude mírně lišit od obrázků.

Je možné použít i více barev nebo materiálů v jednom výtisku. Někdy je možné výtisk udělat najednou, jindy se musí spojovat.

Jestli chcete používat výrobky k jídlu nebo jako dětskou hračku, pokračujte na sekci Toxicita.

Plasty jsou věčné, ale výrobky z nich nikoliv. Kam výrobky vyhodit? Poktačujte na sekci O materiálu.

Ano, mám mindrák z toho, že vyrábím z plastu. Výroba z kovu, skla nebo kamene v tak malém objemu je hold 10x dražší. Se dřevem neumím. Tisknu hlavně z recyklovaného plastu rPET. U většiny výrobků je odpadem méně než 1g plastu, který dále recykluji. Taky minimalizuji energetické ztráty nadstandardní izolací tiskárny a tisknu hlavně přes noc. To hlavní je ale na Vás, musíte zajistit ekologickou likvidaci výrobku, až to bude potřeba.

PET znáte z PET lahví, výrobek ale bude poněkud tlustší a mírně vroubkovaný. Představte si poškrábané hrdlo lahve.

Pro dlouhodobé venkovní použití je vhodné použít ASA, materiál podobný ABS, který je odolný UV záření. Oba mají vyšší tepelnou odolnost, okolo 100°C. Tepelná odolnost PET je okolo 80°C.

Plasty mohou být průsvitné, neprůsvitné, se třpytkama, magnetické, svítící ve tmě,... Můžete si vybrat i jakoukoliv barvu filamentu na netu a domluvíme se. Nejpopulárnější jsou černá a bílá.

Je dobré si uvědomit, že ani při použití transparentního plastu nebude výtisk průhledný. Nejlepší přirovnání je asi vzhled ledové tříště. Je možné použít i čirý, bezbarvý transparentní plast.

Až příjde čas výrobek vyhodit, PET je ideální hodit do barevné PET lahve, sešlapat a třídit jako plast. ASA a ABS můžete hodit do plastu, ale myslím si, že budou na dotřizovací lince hozena do směsi. PLA patří do směsného odpadu. Je kompostovatelný, ale v domácích podmínkách rozložit nejde. Lakované plasty vždy do směsného odpadu.

Není košer něco vytisknout na FDM 3D tiskárně a jíst z toho nebo to kousat. Mělo by se splnit několik podmínekPrvní je plast s certifikátem o nezávadnosti styku s potravinami. Druhou je tryska z nerezu nebo titanu. Obvykle se používá mosazná, ta se ale časem otírá a mosaz zůstává ve výtisku. Bavíme se maximálně o množství asi 0,5 x 0,5 x 1 mm na 1000 hodin tisku. To je asi 200 hrnků. Na povrchu výtisku bude jen zlomek tohoto setřeného kovu. Více kovů lítá ve vzduchu... Třetí podmínkou je vyhlazení povrchu, aby ve vroubcích neulpívaly nečistoty a nežily tam mikroorganismy v míře větší, než imunitní systém zvládne.

Právě splnění první a třetí podmínky je náročné. Zcela bezpečné plasty je možné vyhladit pouze chemikáliemi tak nebezpečnými, že ani nejsou volně prodejné. S tepelným vyhlazením jsem nikdy nebyl úspěšný, plast se kroutí, pálí, křehne a výsledek ani tak není stoprocentní.

Proto, pokud jde o hračku nebo lze předpokládat styk s potravinami, používám 2-3 vrstvy laku s atestem pro přímý styk s potravinami, pitnou vodou a pro povrchovou úpravu hraček pro děti do 3 let. Tím se všechny podmínky splní či obejdou. Nedostanete se do kontaktu s materiálem. Díky tomu můžu používat recyklované plasty, které food-safe certifikát nikdy nemají. Povrch je hladký, hrany trochu zaoblené a pokud materiál dovolí, může výrobek do myčky. Lak poskytuje i ochranu proti UV záření. Díky tomu vydrží na slunci podstatně déle, než pigment vybledne a plast zkřehne.

Kam výrobek ale nemůže, je žlutá popelnice. S lakem jde o kombinovaný materiál a patří do spalovny odpadu. 

Komentáře
Pro přístup k této funkci se prosím přihlaste nebo se nejprve zaregistrujte.
Blog
Žádný záznam v blogu.
Fler Boxy
Žádný veřejný FlerBox.
Fler kluby
Uživatel nevlastní žádný Fler klub.
Top nominace
Uživatel nevytvořil žádnou Top nominaci.
Fotogalerie
Žádná fotografie ve Fler fotogalerii.
Zboží

Další zboží od Johnny8

Oblíbení uživatelé
Oznámit porušení pravidel tímto uživatelem.
Provozovatel jako správce osobních údajů zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely. Více informací. Souhlasím
Menu
--