Profil uživatele
Maskare
Prodávající
Kudlovice
Registrace: 4.12.2016

 

 Martin S. Maskare

narozen 4.7.1966 ve Zlíně

Účast na cca 120 samostatných a společných výstavách a salonech.

Česko, Slovensko, Kanada, Hong Kong, USA, Čína, Argentina, Rakousko, Rusko, Srbsko, Indie, JAR, Thajsko, Anglie, Portugalsko, Maďarsko, Skotko, Portugalsko, Španělsko.

 

Za svoji výstavní činnost na světových fotografických salonech byl v letech 1990 - 2000 oceněn tituly:

  • PSA (Photographic Society of America - USA)
  • FIAP (Fédération Internationale de l'Art Photographique – Francie)
  • Na několika salonech (USA, Indie, Thajsko, Slovensko, Česko aj.) získal téměř 20 cen a čestných uznání za vystavené fotografie a grafiky.

Výtvarné směry:

  • Grafika
  • Experimentální fotografie
  • Klasická fotografie
  • Kombinace malby a fotografie
  • Grafické tisky z rozličných předloh, materiálů a tiskových ploch
  • Lasergrafie - pojmenování a určení grafické techniky
  • Sochy a plastiky

Martin S. Maskare se věnuje výtvarným technikám od roku 1981 a počátky tvorby směřují především do reportážní a krajinářské fotografie. Následně však byl od roku 1987 inspirován tvorbou fotografů a učitelů M. Stibora a M. Borovičky a začal se věnovat scénické a figurální fotografii. V těchto letech se také datuje počátek  experimentální tvorby a to především v oblasti kombinací různých technik a především s propojením fotocesty a malby.

            

Autorova tvorba v 90. letech byla především v realizacích obtisků lidských těl na fotopapír, následně doplněných pískovou strukturou a přenesení fotocestou do pozitivní podoby. Takto vytvořené černobílé obrazy byly dotvářeny anilinovou barvou a ve finále lakovány. Touto technikou vzniklo cca 50 originálních obrazů, kde více jak polovina je v soukromých sbírkách a druhá část v archivu autora.

                     

Největší přelom v tvorbě následoval v roce 1995, kdy začala vznikat série grafických tisků pod názvem:

"Linie těla…"

kde hlavním motivem je ženské tělo a jeho linie. To vše je doplněno strukturální kombinací obrazu, abstraktními prvky s následným zakomponováním do obrazového příběhu. V tvorbě těchto maloformátových a středoformátových lasergrafií autor pokračuje již více jak dvacet let. Postupně vznikla kolekce oslavující ženské tělo bez výrazových prostředků tváře a obličejové vizualizace ženy.

                  

Ve většině případů, právě tato obličejová vizualizace určuje krásu ženy, zvyšuje její atraktivitu a zařazení ve společnosti. Na základě tohoto vizuálního vjemu bývá často potlačována a opomíjena krása a dokonalost ženského těla.

     

 

Na přelomu 90.let začaly vznikat také cca 3 desítky autorských litých grafik, které vznikaly na základě prolínání nespojitelných barev. V následné kombinaci ve spojení s lasergrafií byly pak vytvářeny figurální, obličejové, krajinné, zvířecí a fantaskní obrazy.

 

Z let 1990 - 2000 také pocházejí strukturální foto tisky kombinovaných materiálu a to především skla a strukturálních hmot, jejichž výsledkem jsou  série tónovaných tisků formátu 30x42cm.K vytváření těchto obrazů bylo použito několik autorských kombinovaných technik, kde výsledkem byl neopakovatelný obrazový materiál přenesený fotocestou a malbou do finální tiskové podoby.

V průběhu celého tvůrčího období byla vytvořena série fotografií  

„Od pasu"  pod názvem „Příběhy z ulice".

Tyto fotografické příběhy jsou neustále doplňovány o nové fotografie a většina vznikla především v italské Veroně, Benátkách a dále pak v Praze, Bratislavě  a na Ukrajině. Fotografické reportáže zachycují vteřinu života lidí na ulici, za kterou je ukryt příběh nejen současného okamžiku ale i tajemné minulosti. Fotografie vznikají bez vyhledávaní autorského záměru, bez vytváření zajímavých námětů, bez vytvořené kompozice a dalších pravidel, které ve většině případů určují směr a kvalitu výtvarné nebo reportážní fotografie.

Zatím poslední kolekcí grafických tisků je série „Jedna linie….", která vytváří jednoduché až abstraktní obrazy s dominantní silnou černou konturou, doplněnéo barevné plochy v uzavřených objektech obrazu.                                     

LASERGRAFIE

(lasergraphy)

Na přelomu 90.let s nástupem digitalizace a počítačové grafiky začal autor využívat jako hlavního tiskového média laserové tiskárny a přišel s označením lasergrafie, kde s využitím těchto kombinací inovativních technik získal jedno   z prvních ocenění při pražském trienále grafiky. Především na počátku těchto let byl digitální tisk považován pouze za komerční záležitost, která nezasahovala do uměleckého směru.

   

Za posledních 20 let se však řadí digitální tisk mezi právoplatné umělecké tiskové techniky, stejně tak jako forma tisku při litografii, suché jehle, sítotisku a dalších technikách. To vše především na základě faktu, že vždy pro formu uměleckého tisku je nutné vytvoření prvopočáteční tiskové matrice s následným přenesením vytvořeného obrazu z této matrice na papírovou plochu. Samozřejmostí je zachování a dodržení základního pravidla tj. signace autora, číslování vytištěné série a datování vzniku uměleckého tisku.

 

 

 

Komentáře
Vložení komentáře: Pro přístup k této funkci se prosím přihlaste nebo se nejprve zaregistrujte.
Blog
Žádný záznam v blogu.
Fler Boxy
Žádný veřejný FlerBox.
Fler kluby
Uživatel nevlastní žádný Fler klub.
Top nominace
Uživatel nevytvořil žádnou Top nominaci.
Fotogalerie
Žádná fotografie ve Fler fotogalerii.
 
Novinky
Žádné aktuální informace.
Zboží
Načítá se zboží ...
Oblíbení uživatelé
Oznámit porušení pravidel tímto uživatelem.
Provozovatel jako správce osobních údajů zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely. Více informací. Souhlasím