Menu
--
Domů Profil prodejce pepyk
  • Prodejce od r. 2013
  • Praha, ČR
Hodnocení: nehodnocen
Nadšenci: 2
Aktivita: -
Registrace: 15.3.2013
Město: Praha
Stát: ČR

pepyk

/ Prodávající
Novinky
Žádné aktuální informace.

Stará Praha Josefa Sýse

To, že začal Josef Sýs malovat, lze považovat za šťastnou souhru náhod. Zdravotní problémy jej náhle vyřadily z práce a on činorodý člověk si hledal náhradu. Jednoho dne přišel ke svému příteli a na jeho pracovním stole zahlédl krásnou, novou sadu malířských štětců. Když se kamaráda zeptal, na co je má, ten mu odpověděl po pravdě, že je zcizil svému vedoucímu, protože se mu líbily jako dekorace. A protože byl člověk nezištný, hned je Josefovi nabídl. Josef Sýs rád fotografuje a tak si řekl, že malování je vlastně něco podobného a vyrazil do plenéru. Leč se zlou se potázal. Výsledek, jak sám pravil, nebyl nejlepší, prostě nestál za nic.

A tak začala práce pomalá, mravenčí, lemovaná omyly, slepými uličkami a chybami. Trochu si občas připadal jako strýc František, manžel tety Kateřiny z Jirotkova Saturnina, majitel chemické továrny, který se bez jakýchkoliv základních chemických pouček snažil vytvořit z odpadu toaletní mýdlo, "skvost". Zatímco románovému hrdinovi se to nedařilo, Josefu Sýsovi ano. Nevytvářel však "ví bůh" jaké toaletní mýdlo, ale již krásné oleje Prahy. Stále však, jak sám říkal, to nebylo ono. Darované štětce, jimiž pracoval, byly příliš tlusté na drobné obrázky, které vytvářel. A tenčí se tenkrát nedaly sehnat, vždyť to bylo v roce 1983. Tehdy zase zapracovala náhoda. Na výstavě "Interkamera" v Praze u stánku firmy Leica Josef Sýs poprvé žasne nad tenkými štetci trojnulkami používaných na retuš fotografií. To bylo přesně to, o čem jenom snil. Udivenému zástupci firmy nabídl svá dílka za tyto štětce. Nabídka se setkala s porozuměním. Měl i to štěstí, které každého autodidakta nepotká, že se mu věnovala taková výtvarnice, jako je paní Marta Taberyová, která nepochybně rozpoznala jeho přirozený talent.

Josef Sýs maluje Prahu starých kupeckých krámů, oprýskaných vlhkých zdí, stažených rolet, turisticky nezajímavých míst v Michli, na Žižkově a třeba ve starých Vršovicích nebo na Bohdalci. Josef Sýs je člověk pečlivý. Nikomu nesvěří rámy svých obrazů, dělá si je sám a tím si obrazy i dotváří.

MUDr. Tomáš Sosna

 

Samostatné výstavy:

1986 Husův dům v Kostnici, Německo

1987 Výstavní síň Dopravních podniků hl. m. Prahy

1994-2006 Oční klinika Wilens

Jeho malby jsou v mnoha soukromých sbírkách po celém světě (Česká republika, Rakousko, Německo, Itálie, Rusko, Japonsko, Chile, USA).

Způsob dopravy
Česká pošta,obchodní balik , bublinková obálka
Komentáře
Pro přístup k této funkci se prosím přihlaste nebo se nejprve zaregistrujte.
Blog
Žádný záznam v blogu.
Fler Boxy
Fler kluby
Uživatel nevlastní žádný Fler klub.
Top nominace
Uživatel nevytvořil žádnou Top nominaci.
Fotogalerie
Žádná fotografie ve Fler fotogalerii.
Zboží

Další zboží od pepyk

Oblíbení uživatelé
Žádní oblíbení uživatelé.
Oznámit porušení pravidel tímto uživatelem.
Provozovatel jako správce osobních údajů zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely. Více informací. Souhlasím