Profil uživatele
Sagittaria ŘEMESLNÁ DÍLNA
Prodávající
Železný Brod
Registrace: 18.3.2011

Zabývám se ruční výrobou nástrojů, luků, šípů a kovaných hrotů. Snažím se nabízet něco jiného než průmyslová sériová výroba – každý kus mnou vyrobený je originál, který mi prošel mnohokrát pod rukama, než se dostal k vám. Snažím se nejen o to, aby byly nástroje plně funkční, ale aby byly navíc i krásné a měly svého ducha.

Luky, šípy a kované hroty vyrábím již od roku 2005. V té době jsem se rozhodl pro ruční výrobu s použitím často starých postupů a pouze přírodních materiálů. Každý rok mi projde pod rukama asi 50 luků, 300 šípů a několik stovek hrotů. Za tu dobu se kvalita výrobků posouvala a stále se posouvá k co nejvyšší spokojenosti zákazníka.

Luky jsou vyrobené z jasanového dřeva - „selfbows“, tj. z jednoho kusu. Často vybírám dřevo s vlnkami, výsledný luk z něj má svůj vlastní charakter a každý luk je originál nezaměnitelný s jiným. Břicho luku je žíhané, což dává dřevu tmavší zabarvení a zlepšuje jeho mechanické vlastnosti. Končíky luku mohou být s nasazenými leštěnými růžky – to je luxusní varianta luku.

Co se historického zařazení týče, nejvíce dělám klasické Longbows použitelné pro evropský středověk. V nabídce bude ale i replika Velkomoravského luku podle nálezu v Mikulčicích, vhodná pro období Slovanů.

Nátahová síla luků je až do 80 lb.

Šípů vyrábím mnoho druhů. Ve zboží jsou uvedeny jen některé z nepřeberného množství kombinací dřeva, peří a hrotů.

Ratiště jsou z jasanového nebo topolového dřeva, peří délky 4“ až 8“ těchto druhů – bílá husa, šedá husa, bílá krůta, divoká krůta, páv. Podle kvality dělím peří na tvrdé a měkké – pro časté použití volte tvrdé, určitě se vyplatí. Peří je k ratišti připevněno omotávkou z jeleních šlach nebo z pravého hedvábí a přilepeno kožním klihem.

Hrot je kovaný s tulejí, jehlanovitého nebo listového typu. Může být i ve variantě kalená leštěná ocel. K ratišti je připevněn kovaným hřebíčkem.

Zařazení šípů odpovídá lukům – evropský středověk pro šípy omotané hedvábím, případně doba Slovanů pro šípy omotané šlachou. Některé výrobky jsou repliky s přesnými parametry dochovaných originálů – vždy uvedeno u konkrétního kusu.

Z nástrojů jsou první výrobky kovaná tesařská dláta, bude následovat postupně i ruční výroba ostatních nástrojů.

Od malička mě fascinovalo, jak užitečný a trvanlivý nástroj bylo třeba staré dláto nebo hoblík. Pokud mělo želízko z kvalitní oceli, tak za několik generací řemeslníka bylo jediné, co se spotřebovalo, několik centimetrů oceli, která se navrátila zase do svého přirozeného prostředí. Jak dokonalé využití materiálu ve srovnání s dnešními výrobky, které často nevydrží ani jednu práci, natož sezónu nebo generaci, a po použití navíc svým složením budou škodit přírodě. Proto se budu snažit dělat věci tak, aby mohly vydržet nejen Vám, ale i vašim potomkům, a pokud budou zanechány běhu času bez péče člověka, navrátí se bez škody do přírody.

Budu rád, pokud práce s mými nástroji bude něco víc než jen výkon, pokud to bude vědomě prožitá radost.

Způsob dopravy
Doporučený balík poštou, PPL, osobní předání Praha.
Komentáře
Vložení komentáře: Pro přístup k této funkci se prosím přihlaste nebo se nejprve zaregistrujte.
Blog
Žádný záznam v blogu.
Fler Boxy
Žádný veřejný FlerBox.
Fler kluby
Uživatel nevlastní žádný Fler klub.
Top nominace
Fotogalerie
Žádná fotografie ve Fler fotogalerii.
 
Novinky
669206
5.11.2017 V sobotu 2. prosince se účastním adventního jarmarku ve waldorfské škole Semily
Zboží
Načítá se zboží ...
Oblíbení uživatelé
Oznámit porušení pravidel tímto uživatelem.