Profil uživatele
Sagittaria ŘEMESLNÁ DÍLNA
Prodávající
Železný Brod
Registrace: 18.3.2011

Zabývám se ruční výrobou nástrojů, luků, šípů a kovaných hrotů. Snažím se nabízet něco jiného než průmyslová sériová výroba – každý kus mnou vyrobený je originál, který mi prošel mnohokrát pod rukama, než se dostal k vám. Snažím se nejen o to, aby byly nástroje plně funkční, ale aby byly navíc i krásné a měly svého ducha.

Luky, šípy a kované hroty vyrábím již od roku 2005. V té době jsem se rozhodl pro ruční výrobu s použitím často starých postupů a pouze přírodních materiálů. 

Luky jsou vyrobené z jasanového, akátového, bezinkového nebo tisového dřeva - „selfbows“, tj. z jednoho kusu. Často vybírám dřevo s vlnkami, výsledný luk z něj má svůj vlastní charakter a každý luk je originál nezaměnitelný s jiným. Břicho luku je žíhané, což dává dřevu tmavší zabarvení a zlepšuje jeho mechanické vlastnosti. Končíky luku mohou být s nasazenými leštěnými růžky – to je luxusní varianta luku.

Co se historického zařazení týče, nejvíce dělám klasické Longbows použitelné pro evropský středověk. V nabídce je i replika Velkomoravského luku podle nálezu v Mikulčicích, vhodná pro období Slovanů, loché luky a indiánské luky.

Nátahová síla luků je až do 100 lb.

Šípů vyrábím mnoho druhů. Ve zboží jsou uvedeny jen některé z nepřeberného množství kombinací dřeva, peří a hrotů.

Ratiště jsou z jasanového nebo topolového dřeva, peří délky 4“ až 8“ těchto druhů – bílá husa, šedá husa, bílá krůta, divoká krůta, páv. Peří je k ratišti připevněno omotávkou z jeleních šlach nebo z pravého hedvábí a přilepeno kožním klihem.

Hrot je kovaný s tulejí, jehlanovitého nebo listového typu. Může být i ve variantě kalená leštěná ocel. K ratišti je připevněn kovaným hřebíčkem.

Zařazení šípů odpovídá lukům – evropský středověk pro šípy omotané hedvábím, případně doba Slovanů pro šípy omotané šlachou. Některé výrobky jsou repliky s přesnými parametry dochovaných originálů – vždy uvedeno u konkrétního kusu.

Z nástrojů nabízím hlavně řezbářské nožíky a rovná tesařská dláta.

Od malička mě fascinovalo, jak užitečný a trvanlivý nástroj bylo třeba staré dláto nebo hoblík. Pokud mělo želízko z kvalitní oceli, tak za několik generací řemeslníka bylo jediné, co se spotřebovalo, několik centimetrů oceli, která se navrátila zase do svého přirozeného prostředí. Jak dokonalé využití materiálu ve srovnání s dnešními výrobky, které často nevydrží ani jednu práci, natož sezónu nebo generaci, a po použití navíc svým složením budou škodit přírodě. Proto se budu snažit dělat věci tak, aby mohly vydržet nejen Vám, ale i vašim potomkům, a pokud budou zanechány běhu času bez péče člověka, navrátí se bez škody do přírody.

Budu rád, pokud práce s mými nástroji bude něco víc než jen výkon, pokud to bude vědomě prožitá radost.

Způsob dopravy
Doporučený balík poštou, PPL, osobní předání Praha.
Komentáře
Vložení komentáře: Pro přístup k této funkci se prosím přihlaste nebo se nejprve zaregistrujte.
Blog
Žádný záznam v blogu.
Fler Boxy
Žádný veřejný FlerBox.
Fler kluby
Uživatel nevlastní žádný Fler klub.
Top nominace
Fotogalerie
Žádná fotografie ve Fler fotogalerii.
 
Novinky
Žádné aktuální informace.
Zboží
Oblíbení uživatelé
Oznámit porušení pravidel tímto uživatelem.