Vítejte u Therése Carter!
Můžete si mě pamatovat jako Tes&Jos. Od dob, kdy jsem působila pod tímto jménem uplynula nějaká doba. Narodila se nám dcerka, takže jsem veškerý čas věnovala hlavně jí. Cítím, že už ale přišla chvíle i prostor a hlavně touha začít zase tvořit a chci do tohoto nového období vstoupit s novou energií a jménem. Doufám, že se Vám tu bude líbit, tak, jak se Vám tu doufám líbilo i kdysi ♥
Sledujte mne také na Instagramu :)
© Therése Carter 2023
Mosazné šperky možná nejsou tak cenné jako zlato a stříbro, ale jsou stejně trendy jako zmíněné duo. Z mosazi se vyrábí hudební i kuchyňské nástroje, lampy, kliky a další dekorativní předměty nebo třeba elektrické komponenty. Dnes je velmi populární v oblasti ručně vyráběných šperků.
Mosaz je slitina mědi a zinku. Má teplý, atraktivní zlatavý tón, který se barevností přibližuje zlatu. Je dostupnou variantou pro mnoho umělců a milovníků šperků. Ve šperkařství se používá mosaz, které se říká tombak. Ten má obsah mědi od 80 do 95 %.
Therése Carter používá tombak (v angličtině se mu také říká jeweler’s bronze) o obsahu 85 % mědi a 15 % zinku.
Jaké jsou výhody a nevýhody mosazi?
Když mosaz stárne, ztrácí pomalu svůj lesk. Mnoho lidí ale obdivuje právě tento vintage vzhled, tuto originální patinu, kterou velmi pomalu získává. Není ovšem problém mosaz znovu vyleštit do jejího původního stavu.
Velkou výhodou je, že mosazné šperky jsou odolné proti korozi, snáší tedy dobře běžné nošení, aniž by se znehodnotily. Přesto doporučuji šperk nevystavovat vodě a potu (např. při sportu) a je dobré se vyhnout kosmetickým produktům jako je lak na vlasy či parfém, stejně tak chemickým úklidovým prostředkům. Pokud šperk nenosíme, je ideální jej uchovávat na suchém místě, v krabičce či šperkovnici.
Častá otázka je, zda mosaz barví kůži do zelena.
Ano, stává se to, obzvláště pokud šperk nosíte dlouhou dobu, prakticky hlavně v případě prstenu, který je celý v kontaktu s kůží a tudíž i potem.
A jaký je tedy vlastně důvod zabarvení kůže od zelena?
Může za to měď, jedna ze slitin, kterou mosaz obsahuje. Měď v kontaktu s kyslíkem a vlhkostí potu oxiduje a způsobuje nazelenalé zabarvení. Nicméně tato přírodní patina je absolutně neškodná a dá se lehce smýt.
Gold filled šperky jsou příjemné na nošení a jsou hypoalergenní. Vyrábějí se obalováním vrstev zlata okolo obecného kovu, zpravidla je to mosaz. Obsah zlata je potom minimálně 5% z celkové váhy kusu. Tento proces vytváří šperky, které neměni barvu, neolupují se a narozdíl od stříbra neoxidují. Vrstva zlata na takto vyrobených špercích je velmi silná, tudíž Vám při správné péči vydrží klidně celý život. Jsou hodnotnější a odolnější než pozlacené šperky (gold plated) - ty jsou pokovené velmi tenkou vrstvičkou zlata, která se poměrně rychle ošoupe.
Therése Carter používá 14 karátové gold filled komponenty, poznáte je podle vyraženého značení 1/20 14K. Šperky z pravého zlata jsou velmi drahé, gold filled je k nim myslím dobrou alternativou, protože je výrazně levnější, ale estetickými vlastnostmi se jim vyrovná.