HOROVO OKO (Vedžat)

HOROVO OKO (Vedžat)přívěsek

Ag 925/1000 cca 1,35 g

Horovo oko (Vedžat)

 

Horovo oko (podle některých pramenů původně Réovo oko, vedžat, udžat, ang. wedjat, utchat) je staroegyptský ochranný symbol a odznak královské moci.

Vedžat (často uváděno v překladu z egyptštiny jako Horovo oko) je mnohovýznamový staroegyptský posvátný symbol spojovaný s bohem Horem. Někdy splývá s v mytologii také hojně využívaným (i když pro specificky královské souvislosti výlučnějším) Reovým okem vztahujícím se k bohu Reovi, jindy je však třeba oba symboly od sebe odlišovat. V základní podobě jsou mu přisuzovány dva rozdílné významy: jednak je součástí usirovského mytologického okruhu, v němž Hor ztratil při bojích se Sutechem své oko, jednak je kosmologicky v souvislosti s pojetím Hora jako nebeského boha chápáno jako kosmické těleso (Slunce a Měsíc). Vedle toho bylo užíváno také jako matematický symbol.

Starověcí Egypťané věřili, že tento symbol nezničitelnosti napomůže jejich znovuzrození. Toto přesvědčení vycházelo z legendy o boji bohů Hora se Sutechem, při kterém Hor ztratil oko. Později byl schopen opět vidět (díky bohyni Hathor), a tím se "mizející a obnovující se zrak" Horova oka stal symbolem "života a vzkříšení".

Motiv Horova oka se často objevoval na staroegyptských výtvarných dílech a stejně často se používal i při tvorbě magických předmětů.

zdroj (wikipedie)

Kategorie:
 
Os. kategorie:
Barvy:
Styl:
přírodní
,
starobylý
Určení:
muži
,
ženy
,
unisex
Materiál:
stříbro
 
Klíčová slova:
 
Materiál:
 
Techniky:
Sdílet:

Vložení komentáře: Pro přístup k této funkci se prosím přihlaste nebo se nejprve zaregistrujte.
13.48 €
doprava
Poštovné a balné: 5.86 €
Platba předem
Česká pošta - psaní cenné5.86 €
Možnosti platby:
  • Platba bankovním převodem
pouze 1 ks | k odeslání do 2 týdnů * K odeslání: 5.2.2019 Dostupnost: do týdne Termín odeslání: do 5 pracovních dnů od dostupnosti (po-pá)
* Platba převodem prodlužuje termín o dobu připsání úhrady na účet.
 
 
Informace
« »

Aktivity
Poslat dotaz na zboží

Informace o zboží
Prodejce: -Aufleer-
Katalogové č.: 3587089
Počet zobrazení: 421x
Vloženo: 25.2.2013
Počet udělených: 70x