Měsíční studánka 2

Prosvítá-li Měsíc skrze vrstvu drobných kapek obsažených v oblaku, často lze pozorovat v těsném okolí jeho kotouče soustavu soustředných barevných prstenců, jejichž jas směrem od Měsíce postupně slábne. Tento jev se nazývá koróna a můžeme ji pozorovat i kolem Slunce či pozemských zdrojů světla.

Někdy je koróna bělavá, jindy intenzivně duhově zbarvená. V takovém případě je nejblíže ke světelnému zdroji modravý prstenec, vně červený až temně cihlový a mezi nimi lze tušit další barvy spektra. Nejčastěji lze pozorovat jen jeden sled duhových barev, ale vzácněji je možné vidět až tři takové soustavy spektrálních barev za sebou.

Koróna vzniká ohybem světla na drobných kapičkách vody, které jsou obsaženy v oblacích, mlze či kouřmu. Při ohybovém jevu se tvoří kolem zdroje světla soustavy prstenců barev spektra, jejichž poloměr závisí na velikosti kapiček a vlnové délce světla (červené paprsky mají delší vlnovou délku než modré paprsky - proto se maxima jednotlivých barev zobrazují v různých poloměrech kolem světelného zdroje).

Pokud jsou kapičky mezi jimiž světlo prochází nestejně veliké, pak se ohybový jev slévá jen ve slabě zbarvený či bělavý kruh světla, v němž se světlo Měsíce nebo jiného zdroje rozpíjí.

Autorská fotografie (3008 x 2000 px). Na první fotce jsem formát ostříhla do čverce, jak vyžaduje zdejší zobrazování, na druhé fotce je fotka celá.

Veškerý výtěžek z prodeje jde na potřeby zvířat v našem útulku. Na jejich podporu totiž vznikl celý náš charitativní krámek -abychom mohli hradit jejich operace a veterinární péči o ně, jakož i náklady spojené s ubytováním a umisťováním do nových rodin. I malá pomoc je pro nás významná!

Kategorie:
 
Os. kategorie:
Barvy:
 
Klíčová slova:
 
Materiál:
 
Techniky:
Sdílet:

Vložení komentáře: Pro přístup k této funkci se prosím přihlaste nebo se nejprve zaregistrujte.
2.17 €
doprava
Poštovné a balné: není k dispozici
Prodejce běžně nezasílá toto zboží do zahraničí. V případě zájmu však prodejce můžete kontaktovat pomocí Fler Pošty
Možnosti platby:
  pouze 1 ks | k odeslání zítra * K odeslání: 28.2.2020 Dostupnost: skladem Termín odeslání: ihned od dostupnosti
  * Platba převodem prodlužuje termín o dobu připsání úhrady na účet.
  Toto zboží prodejce nezasílá do zahraničí.
  Informace
  « »

  Aktivity
  Poslat dotaz na zboží

  Informace o zboží
  Prodejce: útulek Lesan
  Katalogové č.: 1924015
  Počet zobrazení: 94x
  Vloženo: 15.8.2011
  Počet udělených: 103x
  Provozovatel jako správce osobních údajů zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely. Více informací. Souhlasím