Příběh o kalifu čápovi

Užijte si kouzelnou atmosféru barevných odlesků a plamene svíčky.

Svícen na čajovou svíčku.

Svícen získal v hlasování uživatelů Fleru první místo v soutěži flerových klubů na téma Tisíc a jedna noc. Soutěžím za klub Květinového loga. Flerbox plný skvělých výrobků Květinového klubu na toto téma.

Německý romantický spisovatel Wilhelm Hauff (1802-1827) stihl za svého krátkého života napsat mj. tři almanachy pohádek, které dodnes patří do zlatého fondu světové literatury. Pro soubor s názvem Karavana se nechal inspirovat právě pohádkami Tisíce a jedné noci a já jsem si z tohoto souboru vybrala pohádku Příběh o kalifu čápovi (Die Geschichte vom Kalif Storch), protože se mi líbí už od dětství.

Tisíc a jedna noc je rozsáhlá arabská sbírka pohádek, příběhů a anekdot ze 7. až 16. století. Rámcem cyklu je původně indický příběh o moudré Šahrazád a králi Šahrijárovi. Za vlády perské dynastie Sásánovců (3.-7.st.) se cyklus dostal do Persie, kde byl obohacen o další příběhy. Koncem 7. stol. si Persii podmanili Arabové, sbírka byla do arabštiny přeložena a po staletí dále rozšiřována o množství milostných, cestopisných a mravoučných příběhů, celé cykly o abbásovských kalifech, byly přibírány i zbytky starých mezopotámských mýtů, náměty řecké, byzantské, židovské. Velkým inspiračním zdrojem byla klasická arabská próza, dějepisná literatura, často je pojednáváno o astronomii, astrologii a dalších vědách, nalezneme odkazy na Korán, Alláha a proroka Mohameda a nepřátelství mezi křesťany a muslimy. Díky duchovnímu vlivu Abbásovců do počátku 16. století  se sbírka dostala až do Káhiry, z tohoto století pochází nynější podoba cyklu.

U nás popularizoval pohádky z Tisíce a jedné noci František Hrubín, k nejznámějším patří: Pohádka o ebenovém koni, Dobrodružství Sindibáda Námořníka, Pohádka o Džaudarovi a jeho bratrech, Alí Baba a čtyřicet loupežníků, Pohádka o Abdalláhovi Zemském a Abdalláhovi Mořském, Pohádka o Abú Kírovi a Abú Sírovi, Aládin a kouzelná lampa.  (zdroj: wikipedie)

Svícen jsem vytvářela postupně 14 dní. Autorský vzor jsem kreslila na čajovou konvici z varného skla v typických barvách orientu - červené, modré a zlaté, vycházela jsem z klasických motivů arabských, perských, indických (strom života, palmeta, geometrická síť atd.); kresleno od ruky, bez použití šablony. Aby vynikla plasticita vzoru, natáhla jsem dvě vrstvy zlaté kontury dvou odstínů. Konvice má na výšku 15 cm, průměr podstavy rovněž 15 cm. Použity osvědčené syntetické barvy na sklo, s nimiž mám zkušenosti 10 let.

Konvici zašlu v dárkové krabici, kterou jsem ručně vyrobila z vlnité lepenky. Přidávám tři vonné čajové svíčky.

Ošetření: Ne myčka, ne drátěnka, ne dlouhé namáčení. Nejlépe umýt v saponátovém roztoku, opláchnout. Od běžného prachu pomůže prostředek na mytí oken, který stříknete na papírovou utěrku a konvici otřete vně i uvnitř.

Tip: Svíčku vložte do konvice a zapalte ji pomocí zapálené špejle. Tím vyřešíte problém, jak se nespálit. A pak už se můžete jen kochat rozmanitou hrou světel a stínů!

Další mé soutěžní výrobky k ostatním tématům: Pyšný talířek, Kořeněnej nářez, Masopust na vsi.

Nakupujte s 15% slevou v rámci kampaně Flower Power!
Kategorie:
 
Os. kategorie:
Barvy:
Styl:
romantický
,
starobylý
Druh:
svícny
Materiál:
sklo
 
Klíčová slova:
 
Materiál:
 
Techniky:
Sdílet:

Vložení komentáře: Pro přístup k této funkci se prosím přihlaste nebo se nejprve zaregistrujte.
56.77 €
doprava
Poštovné a balné: 7.87 €
Platba předem
Optimální doprava dle prodejce7.87 €
Česká pošta - psaní doporučené7.87 €
Možnosti platby:
  • Platba bankovním převodem
pouze 1 ks | k odeslání do 4 dnů * K odeslání: 26.3.2018 Dostupnost: skladem Termín odeslání: do 2 dnů od dostupnosti (po-pá)
* Platba převodem prodlužuje termín o dobu připsání úhrady na účet.
 
 
Informace
« »

Aktivity
Poslat dotaz na zboží

Informace o zboží
Prodejce: Charleyova teta
Katalogové č.: 1026180
Počet zobrazení: 2958x
Vloženo: 19.8.2010
Počet udělených: 484x