Domů Profil prodejce atelier terej
Eva Jandíková
 • aktivní prodejce od r. 2009
  Reaguje na objednávky obvykle do 1 hodiny.
 • Praha 8 - Libeň, ČR
 • 1325 prodaných kusů
 • 100% kladných hodnocení
Hodnocení: (189) 100%
Nadšenci: 1094
Aktivita: aktivní
Prodáno: 1325
Registrace: 14.5.2009
Město: Praha 8 - Libeň
Stát: ČR

atelier terej

/ Prodávající
Novinky
1062304
9.6.2023 Přečtěte si moje povídání o historii lnu na blogu:
https://www.fler.cz/blog/...

Milý návštěvníku mého obchůdku,

máš před sebou nabídku jedinečných, vyjímečných a hlavně vzácných lněných tkanin s pololeskem, které byly utkány z přízí samostatně barvených.

Od roku 2015 navrhuji, produkuji a prodávám látky z luxusních lněných přízí. Jako textilní výtvarnice, absolventka VŠUP, nabízím vzory, které vychází z mých zkušeností při navrhování bavlněných kanafasů a zároveň experimentuji a rozšířuji nabídku lněných kanafasů o nové kompozice, barevnosti a vazby. Většinu vzorů objednávám pouze jednou a v menším množství (50m).

Jinde, než v atelieru Terej metráž nenajdete. Bude mi velkým potěšením, když zjistíte, že některý ze vzorů či barevnost už dávno potřebujete, dlouho hledáte a našli jste látku konečně u mne.

S oděváři, kteří pracují s mými vzory, ráda spolupracuji a vycházím jim vstříc.
Zde na Fléru můžete vidět mé dezény na produktech mnoha tvůrců. Nejčastější zákaznicí je ErmaBe, jejíž tvorbu najdete na https://www.fler.cz/shop/ermabe. Jí i všem ostatním, kteří se hlásí k značce Terej a uvádí ji jako zdroj materiálu, děkuji.

Eva Jandíková

Pro Slovenské zákazníky máme účet ve Fio bance.

Mou volnou tvorbu najdete pod profilem Eva Jandíková-Brodská

 

  

U nás v Tereji jsme uvítaly novou kolekci lněných látek, které jsou minimálně vzorované. Položily jsme jim několik otázek :)

Jakou jste měly cestu?

Nebyla moc pohodlná. Zabalili nás do igelitových folií a to nemá naše lněné vlákno rádo. Nemůže dýchat. Jsme rády, že jsme už rozbalené. Slyšely jsme, že některé lněné látky musí i letadlem nebo lodí, aby se dostaly k zákazníkovi. To my jsme byly utkané v České republice.

image

Řekněte nám něco o sobě - jste opravdu stoprocentní?

Ano, naše vlákno je přírodní, bez jakýchkoli příměsí.  Základní charakteristikou a poznávacím znakem nás, lněných tkanin, je nestejnoměrnost příze. Pololesklá (lýková) vlákna jsou sama o sobě hladká, obsahují málo vzduchu a dobře vedou teplo, proto působí na omak chladivě. Díky hladkému povrchu vlákna se méně špiníme, nečistoty zůstávají na povrchu a nevnikají dovnitř.

image Jeden ze vzorů z naší kolekce: tricolor, falešné (faux) uni, tvořené střídáním dvou barevných nití v útku - zde červéné a zelené na režné osnově, dává dojem odstínu na jaře pučících lístků.

A jaké jsou vaše silné stránky?

Jsme dlouhověké a stářím jsme stále příjemnější a přitom pevné. Zajišťujeme správnou termoregulaci organismu, laicky řečeno: v létě chladíme a odvádíme pot, v zimě hřejeme (samozřejmě vlna zahřeje víc, ale kouše). Máme antibakteriální vlastnosti, odolnost vůči plísním, pylům a prachu, takže i antialergické. Propouštíme vzduch, kůže může dýchat a má nás ráda i proto, že odvádíme velké množství vody – uvádí se 30% (pro srovnání bavlna odvádí 8%). Pololesk a "drobná" nepoddajnost vlákna tvoří náš základní charakter a na někoho působí neodolatelným šarmem. 

image Proužky 4/4 v neutrální barevnosti černo-režné, univerzální vzor, který většinou nechybí v bytě zařizováném severským stylem.

Jaký je váš úkol tady v Tereji? A dál?

Přišly jsme podpořit a doplnit své větší kolegy z ateliéru Terej. Hlavně rodinu Kubů, to jsou naši příbuzní. A vzhledem k tomu, že ostatní pruhovaní kolegové (bavlnění) z ateliéru Terej jsou většinou také osobití a výrazní, můžeme je také doplnit. Dokážeme nechat prostor všem pestrým a sytým bytovým akcentům jako jsou barevné polštáře, nádobí nebo květinova výzdoba tak, aby správně vynikly, a to díky barevné decentnosti, kterou zajišťuje režná osnova (režná barva lnu= šedohnědobéžová).

image Lněné látky - Kuba (nahoře) a dva doplňkové vzory - proužky 2/2 žluto-režné a faux uni: na režné osnově se v útku střídají černá a žlutá.

Kolik vás vlastně je?

Hodně, původně nás bylo šest čtyřčlenných rodin, čili 24, ale některé vzory tkalcovna dodala bohužel v hodně malém množství, takže se hned prodaly.

image Lněné variace v růžové: falešné uni růžová/zelená, růžová/režná, proužky 2/2, proužky 4/4 a képr s růžovou v útku.

Čím se chcete v životě stát? Jaké pro to máte předpoklady?

Rády bychom byly užitečné: a) jsme trvanlivé a pevné – rádi se staneme ložním prádlem a můžeme nabídnout i barevně sladěné prostěradlo. 

image Len v posteli, co může být pro naši kůži lepšího? Vlákno obsahuje i 1,5% tuků a vosků, saje pot, je antibakteriíální, protiplísňové.

b) naše vlákna se špiní jen povrchově, odolávají kyselinám i zásadám (v přiměřeném množství), můžete nás prát až na 90°C – to nás předurčuje pro práci v kuchyni. Mohou se z nás stát ubrusy, naprony, prostírání a také zástěry. Např. ErmaBe z nás šije krásné „japonské“ aprons. Máme schopnost přijímat vodu, ale přitom odoláváme hnilobě, takže jsou z nás (hlavně z našich příbuzných, které mají větší gramáž) také výborné utěrky. Při žehlení umíme odolávat ze všech „normálních tkanin“ nejvíc (210°C), proto si nás dávali donedávna hospodyňky i jako potah na žehlící prkno (než přišel na svět Teflon). Ale pozor, jsme celulozové povahy, čili hořlavé!

image Lněné zástěry Basic od ErmaBe, polodetail, foto ErmaBe.

c) ti nejambicióznější z nás se chtějí stát závěsy. V protisvětle budou pyšně ukazovat své barvy s nepravidelnou strukturou a sem tam zatkaným pazdeřím. Budou bránit ostrému světlu, či pohledům zvenčí. Budou zútulňovat místnost a rušit echo dlouhých zvukových vln. Boj se sluncem časem vzdají, vyblednou...ale svou funkci budou plnit dál.

image Vzor Kuba v protisvětle, struktura i barva vynikne.

d) ti komunikativní se budou hlásit k oděvářům a našeptávat jim, aby z nich ušili něco přímo na tělo. První naši našeptávači uspěli u ErmaBe, která se pro nás pravidelně vrací a ušije z nás vždy krásný oděvní kousek.

Jak se vám líbí u nás v atelieru Terej?

Je to tu fajn, ale trochu těsno. Už se nemůžeme dočkat, až se budeme moct něčím stát a někomu sloužit.

Vyprávějte nám svůj příběh - odkud pocházíte, jak jste vznikaly? Jaké máte odtud vazby?

Vlákna, ze kterých jsme tkány, jsou hlavně z Francie a Nizozemí. Výroba příze a látek proběhla již v Čechách. Vazby jsou tedy evropské, tradiční...no aplátnovou vazbou byl tkán kanafas odjakživa (někdy se jako ozdoba přidala vazba képrová nebo atlasová, ale jen úzký proužek).

image V horkém letním dni je len ideální přímo na těle.

Zlí jazykové o vás tvrdí, že se strašně mačkáte. Jak to vidíte vy? Máte rády žehličku?

Ano, mačkáme se rády :) ale to není chyba, ale náš styl…v současnosti úpravny stále vylepšují uživatelské vlastnosti lněných tkanin (hlavně ty určené pro oděv). Cílem není nemačkavost, ale naopak, aby se drobně mačkala látka všude. My máme úpravu právě takovou, oděvářskou, kterou nazývají Fine. Ta na nás činí více-méně pravidelně "zvlněné” bouličky, jako znáte trochu víc u krepu. Pokud si nás ale někdo vyžehlit chce, samozřejmě nás vyžehlí (po nakropení) do hladka. Vydržíme i tu nejvyšší teplotu (210°C), ale jak je žehlička z dohledu, zmačkáme se znova - přece si od ní nenecháme něco diktovat. Pro nás je úplně nejlepší, když nás vyvěsíte rovně a pokropíte, to se krásně zvlníme.

image

Perete se často?

Nemáme to často zapotřebí, jelikož odpuzujeme špínu. Při praní preferujeme mýdlový gel nebo gel na běžné (bavlněné) prádlo. Nemáme rády prací prášky, ty v sobě obsahují přísady, které z nás dělají “tvrďáky”. Praním jsme se dříve hodně srážely, ale u nás to už tolik neplatí. V úpravně jsme prošly sanforizací, čili protisrážlivou úpravou. Je nás hodně a proto to bylo ve třech "dávkách"... a každá se sráží trochu jinak (2-5%).  Po útku, čili do šířky se po prvním praní srazíme o 4%. Na to zase už ale mysleli ve tkalcovně, takže nás utkali o to širší (místo 140 cm jsme 146cm až 152 cm). Nemáme rádi ždímání, ani sušení v sušičce. Nejlepší je nás rovně vyvěsit na šňůru, kde může voda odkapávat, na balkóně či na zahradě.

image Charakter lněného plátna v protisvětle.

Jak se liší osobní setkání s vámi od dojmu z vaší webové prezentace?  Dojem je diametrálně odlišný. V osobním kontaktu jsme prostě okouzlující…stačí se podívat na stránku “hodnocení” na fléru.

Děkujeme lnům za rozhovor a přejeme jim šťastnou cestu do vašich domácností :)

Jak o len pečovat?

Len se moc nešpiní, ale někdy se prát musí. Ideální je látku namočit předem alespoň na půl hodiny (ne však víc, než 12 hodin) do měkké vody. V případě tvrdé vody přidat změkčovač. Zkušené hospodyňky hned sáhnou po sodě bikarboně, firma Yellow&Blue má speciální směs s názvem změkčovač vody.

 • U sody bikarbony jste se možná setkali s informací, že má při přidání do "praní" i bělící schopnosti. My jsme při "pouhém" namáčení lněných látek (1 vrchovatá lžíce na čtvrtinu vany) tuto vlastnost nepozorovali.

Perte v gelu na barevné prádlo, bez bělidel. Mýdlový gel, na našem trhu značka Jelen, je nejlepší, ale stačí i obyčejný gel na barevné bavlněné prádlo.  

 • Proč ne prášek? Ten má v sobě protihrudkující přísady, které lněnému vláknu nedělají dobře.

Oděvy perte v ruce ve 30°C, max 40°C. Pří ručním praní důkladně vymáchejte ve studené vodě. Poté z něj rukama vymačkejte pokud možno co nejvíce vody (nekroutit), na vymačkání zbytku vody použijte froté ručník, na který oděv rozložíte a vytvarujete a poté začnete ručník postupně i s výrobkem pomalu rolovat a jemnými stisky vytlačovat vodu do ručníku (znáte z péče o vlněné svetry). Potom oděv volně rozložte a vytvarujte na suchý ručník a nechte volně doschnout ve stínu. Nakonec "přelízněte" z rubu napařovačkou, aby byla zachována krásná ležérní pomačkanost lnu. Látka bude každým dalším praním a nošením příjemnější.

 • Čím vyšší teplota, tím víc se len sráží. Velký vliv na  srážení má i mechanické tření. Takže kombinací praní pračce, teplotou 60°C a ždímáním srazíte látku o 4%-5%. Nakropením a tlakem při žehlení zase látku částečně vytáhnete.

Ložní povlečení a ubrusy perte samozřejmě v pračce, ovšem samostatně, aby měl praný kus co nejvíce prostoru. Také neperte s bavlnou, ta pouští chlupy, které vniknou do lněné látky, která tím pádem ztratí pololesk. Dobré zkušenosti jsou s tím, když se látka (ložní povlečení, ubrusy) do pračky složí (jako do skříně). Nevznikají tak diagonální lomy. Teplotu můžete zvednout na 60°C, pokud máte na sražení přidáno. Odstřeďujte co nejméně, na nejnižší stupeň, vlákno se může polámat.

 • Len se mačká, je to jeho základní vlastnost.

Žehlit či ne?

Záleží na Vašich požadavcích na mačkavost. Většina žen se v dnešní době žehlení vyhýbá. Pro ně má radu ErmaBe: "přelízněte" oděv z rubu napařovačkou (žehlička na 2 puntíky), aby byla zachována krásná ležérní pomačkanost.

 • V každém případě se len přežehlením stává měkčím.

Ti, kdo žehlí rádi, ví, že žehlením za vlhka se může len vyhladit do rovna. Při použití speciálních přípravků (škrobů) na vyztužení látek (používá se např. pro límečky u košil), můžete len vyžehlit úplně...

 • V případě ložního povlečení je jasné, že po prvním vyspání bude len pomačkaný...takže je zbytečné se s žehlením trápit, doporučujeme také jen lehké "přelíznutí", aby změknul. 

V případě závěsů je nutné žehlit. Drobné zmačkání můžete sjednotit jemným nakropením pomocí rozprašovače vody (na kytky). Útěchou budiž, že závěsy se perou málo.

U ubrusů si nedovedu představit, že by bylo jídlo servírováno na nevyžehlený (přestože některé fotografie se zmačkaným ubrusem vypadají úchvatně). Častým praním len měkne, takže to bude stále snažší.

 • K lněným ubrusům se ještě hodí poznámka o čištění skvrn: opatrně s odstraňovači skvrn (často obsahují bělidla).

Zkušenosti s používáním aviváží a sušiček se různí. Záleží asi na značkách i postupech. V poslední době se připouští sušení, ale nejšetrnějším způsobem.

 • Věříme, že se budete z lněných výrobků dlouho těšit. Až doslouží, vrátí se do koloběhu přírody stoprocentně, bez vedlejších účinků.

Sepsala Eva Jandíková

(s použitím zkušeností nejbližších odběratelů a dalších uživatelů lněných látek).

 

 

 

Vážení a milí zákazníci,

ráda bych Vám představila svou novou kolekci vzorů, která po delší cestě od inspirace až k realizaci spatřila světlo světa právě letos na jaře.

Asi víte, že mne přitahuje technologie kanafasu.Tato technika tkaní je velmi strohá a je to výzva v ní něco nového objevit.

Proto jsem se vždycky snažila navrhovat vzory se zajímavými proporcemi i barevnostmi, a skládala je do "kolekcí", abyste si vzory mohli obohatit vzájemným kombinováním.
Ovšem v praxi to většinou dopadlo tak, že některé vzory záhy "nekoordinovaně" zmizely a zbylé vzory už k sobě tolik nepasovaly, jelikož všech vzorů objednávám docela malé množství...

Proto jsem nyní šla do velkých raportů. Barevnosti, které bych dřív naaranžovala vedle sebe, jsem nechala vedle sebe utkat!
Splnila jsem si své přání a zároveň nabízím něco nového, co tu ještě nebylo.
Je toho zase málo :) každý vzor opět kolem 50m. Když budete mít štěstí a stihnete to než zas zmizí, mohou být vaše. 

Dlouhé raporty se u tkaných vzorů v současné době nedělají - to je spíš výsada snáze dostupné technologie digitálního tisku.
Je to tedy unikátní počin, který by se víc než metráží dal nazvat dlouhou sérií po sobě jdoucích abstraktních kompozic.

Nejnázorněji je to vidět na vzoru, který jsem nazvala Žitná (na režné osnově). Drobné proužky se mění po 37 cm. Každá plocha je oddělená atlasovým proužkem.
Vzor nabízím vcelku po raportech - jeden je dlouhý 222cm. Rodina proužků zůstává u sebe a můžete si vychutnávat na jednom vzoru všechny. Viz
https://www.fler.cz/zbozi/kupon-zitna-se-sv-modrou-aneb-sest-v-jednom-12566448

Dalším typem jsou kompozice různě širokých ploch, nazvala jsem je „krajiny“:
Pole levandulové https://www.fler.cz/zbozi/zaves-z-kuponu-rays-levandulova-210x150-cm-12667991 a také Krajina vínová, Pampelišková louka, Sedmikráska, Meruňková, Chrpová. Velké plochy mají navozovat atmosféru, kterou máme v krajině rádi. 

Třetím typem je hra s barvami s názvem K27. Pruhy, široké 27 cm, jsou tvořeny střídáním barevných přízí a tak propojením v oku vznikají nové zajímavé odstíny jako u impresionismu.
Vyniknou také proto, že jsem použila střídání vazeb képru a plátna. Képr je vazba volnější, dá vyniknout barvě i lesku příze, protože ji uvolní z pravidelného sevření osnovy na delší chvíli než plátno.
https://www.fler.cz/zbozi/zaves-z-kuponu-k27-oranz-ruzova-210x150-cm-12588009

Mým přáním je, aby nová kolekce přinesla radost i Vám.

Ke kupónům jsem nechala utkat ještě jednobarevnou metráž, která je doplňuje a můžete z ní mít nejen oděvy, ale i drobné doplňky jako jsou polštáře, prostírání apod. Najdete je v kategoriích: Lněné vzory/jednobarevné a melanže... a lněné proužky napříč tkaniny.

Vaše Eva Jandíková

Způsob dopravy
Českou poštou, Zásilkovnou nebo osobní odběr v Praze-Libni. Zboží je chráněno igelitovým pytlíkem nebo folií a zabaleno do obálky z tvrdého papíru nebo krabice - podle obsahu.
Další prodejní profily
Komentáře
Pro přístup k této funkci se prosím přihlaste nebo se nejprve zaregistrujte.
Fler kluby
Uživatel nevlastní žádný Fler klub.
Fotogalerie
Žádná fotografie ve Fler fotogalerii.
Zboží

Další zboží od atelier terej

Oznámit porušení pravidel tímto uživatelem.
Provozovatel jako správce osobních údajů zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely. Více informací. Souhlasím
Menu
--