Profil uživatele
mokropes
Prodávající
Černošice
Registrace: 26.8.2015

Vítám vás a doufám, že se vám tu bude líbit a že vás případně i něco zaujme.

Pokouším se vytvářet dřevěné šperky a ozdoby. Někdy jen ze dřeva, někdy ve spojení s kameny jako achát, amazonit, jantar, nebo s kamínky Swarovski nebo jinými bižuterními nebo šperkařskými prvky. Dřevo používám třešňové nebo akátové, zkouším pracovat s ebenem.

Při práci se dřevem používám ruční mikrofrézku, na hrubší práce pilku a lupénku. Žádný soustruh, žádné programem řízené stroje, žádné laserové vyřezávání. To znamená, že žádný kousek není dokonalý, na každém jsou nějaké malé chyby, i když se snažím, aby jich bylo co nejmíň a aby byly co nejmenší.

Vytvářím zatím jen jednotlivé kousky, žádné série, takže cokoli tady bude, jde o originál a ne o vzor. Co vidíte na obrázku, to přesně dostanete. Nebudete čekat, až udělám další kus. Zároveň cokoli tady bude, je úplně hotové a je možné to okamžitě poslat.

Občanským povoláním jsem programátor a se dřevem dělám jenom ve volném čase. Vzhledem k tomu, že nemám pořádnou dílnu, tak než něco udělám, trvá to dost dlouho. Kromě toho se to pořád učím a zkouším, co je možné a co buch mohl dělat. Takže zatím to bude vždycky trvat, než sem něco nového přibude.

Přívěsky můžu standardně dodat s řetízkem typu "snake" v provedení "postříbřený", "pozlacený", "pozlacený - růžové zlato".

standardní druhy řetízků

Řetízky jsou započítány v ceně přívěsku, při objednávce si můžete zvolit druh. Pokud nechcete žádný, uveďte to do zprávy a od ceny bude odečteno 30Kč. Pokud byste chtěli jiný, můžete si ho vybrat buď na www [tečka] aktual-koralky [tečka] cz , odkud jsou i ty, které používám, nebo na www [tečka] koralky [tečka] cz . Pokud to bude možné, objednám je, ale o to se prodlouží dodací doba. Pokud byste chtěli kůži nebo šňůrku, zkuste si vybrat na kutil-florenc [tečka] cz a vybrat si i způsob zakončení. Pokud budu schopen, dodělám to, ale také to bude znamenat prodloužení dodací doby.

Na náušnice používám buď afroháček stříbrný nebo z chirurgické oceli.

Pokud byste chtěli něco jiného, zkuste se podívat na výše uvedené "korálkové" obchody.

 

Znám několik lidí, kteří pracují se dřevem. Tím prvním z nich je kamarád, který má dnes vlastní řezbářství Akácie v jedné obci mezi Chebem a Sokolovem. Dalším je zdejší prodejce Josef Viktor, který mi dal docela dost dobrých typů.

Když jsem prvně zkoušel vyřezat něco dlátem nebo nožem ze dřeva, pořád jsem narážel na to, že mám obě ruce levé a že toho víc ulomím než vyřežu. Nakonec jsem si pořídil minifrézku, která mě zbavila nutnosti používat příliš sílu a umožnila mi víc se soustředit na tvary. Samozřejmě tak jako dlátem se dá kus dřeva nechtěně vylomit, stejně tak frézkou můžete víc zabrat a máte díru, kde ji nechcete, a celý kus je k zahození. Takže místo síly musela nastoupit větší opatrnost. Ale pomalu se učím, jak pomocí různých nástavců - smirkové válečky, diamantové frézky, brusné kameny, ocelové frézky, leštící nástavce - dosáhnout aspoň přibližně toho, co jsem měl v plánu.

Původní inspirací pro mě bylo, když jsem viděl některé výrobky svých přátel. Je obrovský rozdíl, když vidíte neopracovaný kus dřeva, třeba uříznutý špalek, a když pak vidíte něco, co z něj vzniklo. Už jen tím, že je povrch vyhlazený a vyleštěný, že můžou vystoupit letokruhy a celková kresba, se to dřevo úžasně promění. Jednu z takových proměn jsem zažil, když jsem dostal od kamaráda špalík akátového dřeva. Na řezu bylo obyčejné šedohnědé, ale stačilo ten řez obrousit a vystoupila nádherná akátová kresba. Když se povrch vyleštil, kresba ještě vystoupila a zesílila.  A když se ještě povede vymyslet a vytvořit něco, co s tou kresbou počítá, co ji využívá a začleňuje do svého tvaru, je to obvykle nádherný kousek.Už se těším, až se mi to někdy povede.

Akát je vůbec zajímavé dřevo, a v některých případech docela obtížné. Akát na příčném řezu střídá tmavé vrstvy tvrdého a světlé vrstvy měkkého dřeva. Ale ten rozdíl v tvrdosti je obrovský. To tmavé dřevo patří mezi nejtvrdší u nás, ty světlé vrstvy jsou měkké snad jako lípa nebo smrk. Když řežete nebo brousíte to tvrdé dřevo, máte pocit, že nástroj vůbec nezabírá. A najednou se dostanete do měkkého a pilka, smirek nebo frézka doslova poskočí. Jenomže pokud nedáváte pozor, můžete si takhle nadělat do dřeva "zuby" a znehodnotit si práci.

Když akát uříznete podélně, najednou to tmavé dřevo jakoby zezlátne, zvlášť když je obroušené a vyleštěné. A když se ještě napustí olejem, je to jako by dostalo nazlátlou metalýzu.

Když jsem se dřevem začal pracovat, došlo mi, že stojí zato věnovat tomu ten čas a pořádně ho opracovat. Protože když se to podaří, tak vás to dřevo oprvdu odmění nádherným vzhledem.

počítám s dodáním doporučeně ("Rekomando", jak říkal Rychlonožka) přes Českou poštu v bublinkové obálce, případně ještě nějak vyztužené. Nemyslím, že bych někdy dělal věci, které by se nevešly do obálky. Spíš bych řekl, že tam ještě bude místo...

Pokud jste z Prahy nebo z jihozápadního okolí (Černošice, Řevnice a tak podobně) můžeme se dohodnout i na osobním předání.

Komentáře
Vložení komentáře: Pro přístup k této funkci se prosím přihlaste nebo se nejprve zaregistrujte.
Blog
Žádný záznam v blogu.
Fler Boxy
Žádný veřejný FlerBox.
Fler kluby
Uživatel nevlastní žádný Fler klub.
Top nominace
Uživatel nevytvořil žádnou Top nominaci.
Fotogalerie
Žádná fotografie ve Fler fotogalerii.
 
Novinky
496687
3.4.2016 Přidal jsem dvě spony do vlasů.
Zboží
Oblíbení uživatelé
Oznámit porušení pravidel tímto uživatelem.
Provozovatel jako správce osobních údajů zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely. Více informací. Souhlasím