Pobyt v sauně má ozdravné účinky na lidské tělo i psychiku. Zvyšuje obranyschopnost, otužuje tělo. Intenzivním pocením se z těla odstraňují jedovaté látky.  Silné prohřátí posiluje funkce krevního oběhu i termoregulaci organismu, zklidňuje činnost srdce. Dýchání se prohlubuje a uvolňuje, ustupují bolesti kloubů a svalů, regenerují se zažívací orgány.

Hlavní výhody:
– Vyplavení toxinů z těla
– Prokrvení orgánů, končetin i kůže
– Posílení imunitního systému
– Prevence alergií
– Zbavení stresu, depresí či migrén

Věděli jste?
Věděli jste, že za třicet minut saunování se z těla vyloučí tolik toxinů a odpadních látek, kolik naše ledviny normálně zpracují za 24 hodin?

Saunovací desatero:
1. Do sauny nikdy nechodíme s plným žaludkem, ale ani hladoví.
2. Před vstupem do ohřívárny je třeba se důkladně osprchovat a umýt mýdlem a také se pečlivě osušit, aby došlo k rychlejšímu nástupu pocení.
3. Do sauny chodíme zásadně bez plavek, které brání správnému prohřátí pokožky a mohly by se objevit i alergické reakce. Na zakrytí intimních míst použijte ručník nebo prostěradlo.
4. V sauně se pohodlně posaďte nebo si ideálně lehněte na prostěradlo – na rozdíl od sezení na lavici poloha vleže zajistí rovnoměrnou teplotu v celém těle.
5. Délka pobytu v potní místnosti je velmi individuální a liší se dle typu ohřívárny, obecně ale doporučujeme 10 – 20 minut (pro finskou saunu do 15 minut). V ohřívárně zůstáváme pouze dokud je nám teplo příjemné.
6. Během fáze pocení je vhodné masírovat si kůži končetin kartáčem nebo jinými vhodnými pomůckami, což pomáhá otevírat kožní póry a vyplavovat nečistoty.
7. Po prohřátí těla je důležité ochlazení těla, a to postupně, ideálně od končetin směrem k srdci – dochází ke skokovému nárůstu krevního tlaku. Prudké ochlazení „masíruje“ vnitřní orgány a vyplaví usazeniny a nečistoty do krevního řečiště.
8. Po každém prohřátí a zchlazení si můžete dopřát odpočinek (15-20 min.) nebo opakovat proceduru teplo-chlad ihned po sobě. Po posledním opakování by měl přijít delší odpočinek (ideálně nad 30 minut) v odpočívárně s doplněním ztracených tekutin a lehkým občerstvením.
9. Proces prohřátí a zchlazení je vhodné zopakovat dvakrát až třikrát (doporučeno).
10. V sauně nemluvíme příliš nahlas a k ostatním se chováme ohleduplně.

Sauna uvolňuje a odlehčuje napětí, zmenšuje úzkost a agresivitu a přitom povzbuzuje. Při pobytu v sauně se vyplavuje endorfin, hormon štěstí, který podporuje dobrou náladu. I proto má saunování výrazný vliv na tzv. neurovegetativní systém: po sauně se dobře spí, saunování odstraňuje migrénové bolesti, vede k osvěžení a uklidnění, k útlumu předchozího vzrušení, k ústupu tísnivých pocitů, nervozity, neklidu a nechutenství.

 Alternativou ke klasické sauně je suchá prohřívárnalaconium.Vpodstatě nízkoteplotní suchá sauna (teploty v rozmezí 45-60°C). Díky nižší teplotě v laconiu vydržíme déle, až 25min. Pak se ochladíme teplou nebo vlažnou vodou.

Nízkoteplotní suchá sauna je díky nižší teplotě a vlhkosti vhodná téměř pro každého. Oproti klasické severské sauně je laconium mnohem šetrnější, proto ze saunování zde nemusí mít obavu kromě zdravých dospělých osob ani: 

  • osoby s vysokým krevním tlakem
  • lidé trpící kardiovaskulárními onemocněními
  • starší osoby
  • děti

 Možná stojí za úvahu vyhřát si jednou za čas některou malou místnost v bytě na vyšší teplotu, důkladně se prohřát, dát si sprchu a relaxovat...

 

imageimageimage

 MaryBerry                                                peggg                                                    Sagittaria ŘEMESLNÁ DÍLNA

imageimageimage

 elegantnidekorac                                mydulienka                                           Lubicsa

imageimageimage

 shabby.romantic                                 Mýd Lenka                                             Otakar - foto

imageimageimage

 Art Artep                                                may                                                           Lubicsa

imageimageimage

 Otakar - foto                                            Lubicsa                                                    may     

imageimageimage

 mimilulu                                                  Linen Your Life                                    Lubicsa           

imageimageimage

 jasukuma                                                   KOVÁrt HROCH                                    Toconeos

imageimageimage

 indívo                                                           Machacek-sochy                                  Z lesa

 

Úvodní obrázek je ze stránky:

https://behejsrdcem.cz/clanky/ktera-sauna-je-nejlepsi-pro-vase-zdravi-svedska-finska-nebo-infra/

Použité odkazy pro text článku:

https://www.severskelisty.cz/kaleido/kale0266.php

https://www.sareza.cz/vodni-svet/finska-sauna/

https://www.ordinace.cz/clanek/saunovani-a-jeho-blahodarne-ucinky-na-zdravi-cloveka/

https://www.spektrumzdravi.cz/wellness/wellness-laconium-sucha-sauna-jako-alternativa-saunovani

 

Všechny obrázky zboží lze prokliknout.  

Děkuji všem tvůrcům.