Profil uživatele
urbir
Prodávající
Praha 3
Registrace: 3.6.2009

Jmenuji se Radka Urbanová, jsem profesionální výtvarnice,vystudovala jsem obor hračka, loutka a pravému smaltu se věnuji přes 30 let. Každoročně se zúčastňuji mezinárodních sympózií emailu, kde jsem získala mnoho zkušeností v možnostech smaltu. Za svou práci jsem získala ocenění na mezinárodní výstavě emailu v Tokiu a několikrát jsem získala hlavní cenu na mezinárodním sympoziu emailu v maďarském Kecskemétu. Reportáž ze sympozia v Kecskemétu si můžete přečíst zde.

Pracuji výhradně klasickou technologií pravého smaltu vypalovaného v peci za vysokých teplot. K vystavení mých smaltů na Fleru mě přivedla má nejstarší dcera majdau (smalty) alias magdau (obrazy na papíře, pastely) která pokračuje v rodinné tradici práce s emailem.  Na fleru najdete i obchod adelaide design (oděvy,doplňky nábytek), který patří mé další dceři Adéle.  Dále zde najdete i obchod mé nejmladší dcery Kristiny -krur (šperky,dárky).

 

Ráda bych zájemcům o práci s emailem - smaltem přiblížila celý postup práce. Ty drobné věcičky jsou zdánlivě velmi drahé, ale pokud sečteme počet hodin strávených nad prací, pochopíme proč.

V první řadě - nikdy se nesmí žádná operace odbýt, i drobná chyba na začátku se může vymstít později. Tedy - práce začíná vymýšlením, kreslením figurek. Většinou to bývá v noci, když nemohu usnout, nebo když se vzbudím nad ránem. Pokreslím řadu papírů a i přes počáteční nadšení nechám pár dní odležet. Když se pak ke kresbám vrátím, vidím, co bude dobré. Udělám si šablonu z tvrdého papíru 1:1. Udělám do ní dírky a snýtuji, pokud je z více dílů, abych vyzkoušela, jestli funguje. Moje smalty jsou většinou pohyblivé. Pokud je vše v pořádku, přenesu obrys šablony na měděný plech - sílu volím podle předpokládaného namáhání - od 0,8 do 1,2mm. Na speciálním prkénku s výřezem se lupénkovou pilkou vyřeže tvar šablony. Naznačím dírky a důlčikem vyrazím, aby byly navrtané přesně. Na tom záleží pozdější fungování mechaniky. Vyvrtám na stojanové vrtačce. Dírky se musí ještě navrtat podruhé, tzv.osenkovat, abychom je začistili a ostré hrany neřezaly nit.

Než přistoupíme ke smaltování, měděné dílky se musí pečlivě očistit. Částečně mechanicky, částečně chemicky. Důležité je opláchnutí do čista a vysušení. Nyní máme před sebou řadu emailových barev, které se i po letech chovají částečně nevyzpytatelně, neboť mezi sebou reagují různě. Podle vzhledu rozeznáváme emaily transparentní - průhledné, opálové - mléčné a opakové - krycí. Podle způsobu zpracování měkké a tvrdé. Všechny se pálí na teploty od 700- 850'C. Čím více máme smaltů, tím se rozšiřuje geometrická řada možných překvapení. Řeším to tak, že mám své "koně", kteří nikdy nezklamou a s ostatními jdu do rizika.

První pálení. Pak nanesu smalt i na rubovou stranu a na konické podložce nanesu další smalt na líc. To se může opakovat mnohokrát, dokud nejsem s výsledkem spokojená. Je potřeba dodržovat úzkostlivou čistotu - při každém pálení vznikají okuje, které mohou celou práci kdykoli znehodnotit. Teď se musí každý jednotlivý dílek očistit. Některé figurky mají až osm malých dílků. Brousím ruční bruskou a místa, kam se nedostanu - různé závity, ostré hrany,vnitřní strany - musím dočistit ručně jehlovými pilníky. Šábrem ohladit očištěné hrany a přeleštit mosazným kartáčem.

Teď je na řadě nýtování. Tlouct kladivem do mědi, potažené skelnou hmotou je dost riskantní. Je příjemné, když se to povede. V opačném případě se vrátíme do bodu jedna k prvnímu pálení. A je téměř hotovo. Vybrat závěs - kůži nebo řetízek, doplnit nebo nedoplnit korálky. V případě, že se jedná o pohyblivou figurku, je třeba do zdvojené dírky navléct speciální odolné nitě a rozpohybovat. Teď udělat adjustaci na kartičky, fotodokumentaci a emailová figurka může do světa.:-). Pokud vás zajímá více informací o smaltu, jeho technologii a dějinách, najdete je v tomto  úvodním dceřině článku ve fler MAGu. Pokračování podrobněji popisuje práci s pravým smaltem.

K téhle práci je potřeba nekonečné trpělivosti - já sama jsem učila už mnoho žáků, ale vím jen o dvou, kteří - které- to se smaltem vydržely. Moje dcera "Majdau" a dcera mé kamarádky "Majka M". Emailování je královská technika a člověk k němu i po letech přistupuje s pokorou a úctou.

 

 

 

Komentáře
Vložení komentáře: Pro přístup k této funkci se prosím přihlaste nebo se nejprve zaregistrujte.
Blog
Žádný záznam v blogu.
Fler Boxy
Fler kluby
Uživatel nevlastní žádný Fler klub.
Top nominace
Fotogalerie
Žádná fotografie ve Fler fotogalerii.
 
Novinky
499347
11.4.2016 vzhledem k tomu, že mám šperky vystaveny zároveň i ve své druhé galerii, mohlo by se stát, že se šperk prodá týž den, co přijde objednávka. V tom případě se předem omlouvám.
Zboží
Načítá se zboží ...
Oblíbení uživatelé
Oznámit porušení pravidel tímto uživatelem.