Domů Profil prodejce urbir
  • aktivní prodejce od r. 2009
    Reaguje na objednávky obvykle do 1 hodiny.
  • Praha 3, ČR
  • 229 prodaných kusů
  • 100% kladných hodnocení
Hodnocení: (332) 100%
Nadšenci: 1334
Aktivita: aktivní
Prodáno: 229
Registrace: 3.6.2009
Město: Praha 3
Stát: ČR

urbir

/ Prodávající
Novinky
499347
11.4.2016 vzhledem k tomu, že mám šperky vystaveny zároveň i ve své druhé galerii, mohlo by se stát, že se šperk prodá týž den, co přijde objednávka. V tom případě se předem omlouvám.

Jmenuji se Radka Urbanová, jsem profesionální výtvarnice,vystudovala jsem obor hračka, loutka a pravému smaltu se věnuji přes 30 let. Každoročně se zúčastňuji mezinárodních sympózií emailu, kde jsem získala mnoho zkušeností v možnostech smaltu. Za svou práci jsem získala ocenění na mezinárodní výstavě emailu v Tokiu a několikrát jsem získala hlavní cenu na mezinárodním sympoziu emailu v maďarském Kecskemétu. Reportáž ze sympozia v Kecskemétu si můžete přečíst zde.

Pracuji výhradně klasickou technologií pravého smaltu vypalovaného v peci za vysokých teplot. K vystavení mých smaltů na Fleru mě přivedla má nejstarší dcera majdau (smalty) alias magdau (obrazy na papíře, pastely) která pokračuje v rodinné tradici práce s emailem.  Na fleru najdete i obchod adelaide design (oděvy,doplňky nábytek), který patří mé další dceři Adéle.  Dále zde najdete i obchod mé nejmladší dcery Kristiny -krur (šperky,dárky).

 

Ráda bych zájemcům o práci s emailem - smaltem přiblížila celý postup práce. Ty drobné věcičky jsou zdánlivě velmi drahé, ale pokud sečteme počet hodin strávených nad prací, pochopíme proč.

V první řadě - nikdy se nesmí žádná operace odbýt, i drobná chyba na začátku se může vymstít později. Tedy - práce začíná vymýšlením, kreslením figurek. Většinou to bývá v noci, když nemohu usnout, nebo když se vzbudím nad ránem. Pokreslím řadu papírů a i přes počáteční nadšení nechám pár dní odležet. Když se pak ke kresbám vrátím, vidím, co bude dobré. Udělám si šablonu z tvrdého papíru 1:1. Udělám do ní dírky a snýtuji, pokud je z více dílů, abych vyzkoušela, jestli funguje. Moje smalty jsou většinou pohyblivé. Pokud je vše v pořádku, přenesu obrys šablony na měděný plech - sílu volím podle předpokládaného namáhání - od 0,8 do 1,2mm. Na speciálním prkénku s výřezem se lupénkovou pilkou vyřeže tvar šablony. Naznačím dírky a důlčikem vyrazím, aby byly navrtané přesně. Na tom záleží pozdější fungování mechaniky. Vyvrtám na stojanové vrtačce. Dírky se musí ještě navrtat podruhé, tzv.osenkovat, abychom je začistili a ostré hrany neřezaly nit.

Než přistoupíme ke smaltování, měděné dílky se musí pečlivě očistit. Částečně mechanicky, částečně chemicky. Důležité je opláchnutí do čista a vysušení. Nyní máme před sebou řadu emailových barev, které se i po letech chovají částečně nevyzpytatelně, neboť mezi sebou reagují různě. Podle vzhledu rozeznáváme emaily transparentní - průhledné, opálové - mléčné a opakové - krycí. Podle způsobu zpracování měkké a tvrdé. Všechny se pálí na teploty od 700- 850'C. Čím více máme smaltů, tím se rozšiřuje geometrická řada možných překvapení. Řeším to tak, že mám své "koně", kteří nikdy nezklamou a s ostatními jdu do rizika.

První pálení. Pak nanesu smalt i na rubovou stranu a na konické podložce nanesu další smalt na líc. To se může opakovat mnohokrát, dokud nejsem s výsledkem spokojená. Je potřeba dodržovat úzkostlivou čistotu - při každém pálení vznikají okuje, které mohou celou práci kdykoli znehodnotit. Teď se musí každý jednotlivý dílek očistit. Některé figurky mají až osm malých dílků. Brousím ruční bruskou a místa, kam se nedostanu - různé závity, ostré hrany,vnitřní strany - musím dočistit ručně jehlovými pilníky. Šábrem ohladit očištěné hrany a přeleštit mosazným kartáčem.

Teď je na řadě nýtování. Tlouct kladivem do mědi, potažené skelnou hmotou je dost riskantní. Je příjemné, když se to povede. V opačném případě se vrátíme do bodu jedna k prvnímu pálení. A je téměř hotovo. Vybrat závěs - kůži nebo řetízek, doplnit nebo nedoplnit korálky. V případě, že se jedná o pohyblivou figurku, je třeba do zdvojené dírky navléct speciální odolné nitě a rozpohybovat. Teď udělat adjustaci na kartičky, fotodokumentaci a emailová figurka může do světa.:-). Pokud vás zajímá více informací o smaltu, jeho technologii a dějinách, najdete je v tomto  úvodním dceřině článku ve fler MAGu. Pokračování podrobněji popisuje práci s pravým smaltem.

K téhle práci je potřeba nekonečné trpělivosti - já sama jsem učila už mnoho žáků, ale vím jen o dvou, kteří - které- to se smaltem vydržely. Moje dcera "Majdau" a dcera mé kamarádky "Majka M". Emailování je královská technika a člověk k němu i po letech přistupuje s pokorou a úctou.

 

 

 

Komentáře
Pro přístup k této funkci se prosím přihlaste nebo se nejprve zaregistrujte.
Blog
Žádný záznam v blogu.
Fler kluby
Uživatel nevlastní žádný Fler klub.
Fotogalerie
Žádná fotografie ve Fler fotogalerii.
Zboží

Další zboží od urbir

Oznámit porušení pravidel tímto uživatelem.
Provozovatel jako správce osobních údajů zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely. Více informací. Souhlasím
Menu
--