Profil uživatele
majdau
magdalena urbanova | prodávající
praha 2
Registrace: 16.3.2009

 

Jmenuji se Magdalena Urbanová a přes dvacet let je mou vášní smalt / email, technologie stará přes tři tisíce let. Základy práce s tímto nádherně lesklým a barevným materiálem jsem se naučila od své matky, která je profesionální výtvarnicí a na fleru ji najdete jako urbir (šperky). Od dětství vedla mě i mé dvě sestry k tvůrčí práci. Bohémské prostředí rodiny nás všechny tři pozitivně ovlivnilo v potřebě se výtvarně projevit i v dospělosti. Na fleru  najdete i mou sestru Adélu jako adelaide design (oděvy, nábytek) a nově i sestru Kristinu jako krur (dárky). 

Mezi  smalty jsem vyrůstala a  již na gymnáziu s nimi občas experimentovala. Na vysoké, během studia etnografie se mi stal smalt příjemným koníčkem . Ve třiceti jsem se externě vyučila zlatnicí, ale nakonec se mou profesí nestala etnografie ani zlatničina, ale smalty, které mě provázejí od dětství. Své výrobky dlouhodobě prodávám v kamenných  obchodech i v galeriích v několika městech republiky (především ve svých oblíbených jižních Čechách, kde jsem i několik let v Českém Krumlově žila).

Klasický smalt vypalovaný v peci mě baví  především svou nepředvídatelností a i po dvaceti letech mě neustále překvapuje a ukazuje nové možnosti.  Ráda experimentuji s barvami, které vypaluji v peci na mnoho pálení a stále jsem překvapena tím, jak se smalty mezi jednotlivými páleními nečekaně mění. U této technologie  jsem často nucena své výtvarné představy podřídit materiálu a možnostem smaltu, ke kterému i po 20 letech přistupuji s respektem.

 Zájemcům s smalt mohu nabídnout i individuální kurzy šperkařského smaltu. Zakoupit je můžete zde.

Nejčastěji používám tradiční špičkový zahranišní šperkařský email značky Schauer a Soyer. Částečně také pracuji se smalty z Maďarska, kde jsem se také účastnila několika emailových sympozií v Kecskemétu. Jako podklad používám měď a každý výrobek je několikrát vypalován přibližně na 840 stupňů. Smalty jsou smaltovány z obou stran, zadní strana černým smaltem. Pouze u malých dílků (náušnice, kočičky) jsou zadní strany zabroušeny a dohladka vyleštěny.

Ve své tvorbě jsem se v minulosti částečně nechala i ovlivnit studiem etnografie a dělala kolekce s indiánskými, egyptskými nebo antickými motivy. Jednu dobu jsem se také věnovala emailům ovlivněným secesí, které jsem dodávala do specializovaných obchodů. Vlastním živnostenský list a ke každému nákupu naleznete na fleur vystavenu fakturu. Pokud vás zajímá více informací o smaltu, technologii i jeho dějinách, můžete si přečíst  můj úvodní článek ve Fler MAGu. 2.díl je věnován podrobnějšímu popisu práce s pravým smaltem.

Všechny zájemce o historii smaltu i jeho techniky zvu od 31.10.2017 do 3.6.2018 do Technického muzea v Brně, kde probíhá výstava Umění emailu/Technika smaltu. Na přípravě této výstavy jsem se přes dva roky podílela a fler je jejím mediálním partnerem. Více informací si můžete přečíst zde v MAGu, kde nalezneto i toto video:

 

  

  

     

  

Moje smalty slouží také jaké předlohy pro vzory tištěné na hedvábné šátky značky URBAN.KA, které na fleru naleznete zde

 V září 2013 vyšla má nová kniha Smalt ve výtvarné tvorbě - historické a současné techniky. Další podrobnosti se dozvíte zde, nebo v tomto klubuFotografie z knihy naleznete také v tomto mém článku o smaltu ve FlerMAGu. Osobní článek o vzniku této knihy si můžete přečíst zde.

                             

                 

(smaltovaný obraz 20:30cm, inspirováno staroperskými lučištníky)

               

        

 

Následující video FlerTV vám přiblíží práci se šperkařkým smaltem

 

---------------------------------------------------------------------------------

  Posledním králem to začalo  a Zasaženi středo-věkem - na těchto odkazech si můžete přečíst a prohlédnout reportáže ze  dvou skupinových tématických  výstav, kterých jsem se účastnila se skupinou přátel z fleru.

 

 Upozorňuji případné zájemce o mé smalty, že některé zboží mám zároveň vystaveno v rodinném  obchodě. Zboží prodané mimo fler z internetu odstraňuji průběžně,ale někdy to časově nazvládnu okamžitě. Pokud si objednáte smalt, který mám vystaven zároveň v kamenném obchodě, zjistím nejpozději do druhého pracovního dne, jestli mám vybraný smalt stále k dispozici. 

Knihu:  "SMALT VE VÝTVARNÉ TVORBĚ- historické a současné techniky" budete moci na fleru koupit od poloviny září.

autor :Magdalena Urbanová

Anotace:

Kniha přináší ucelené informace o smaltu v umělecké tvorbě a přibližuje jeho historické a současné techniky. Poprvé tak vychází o této více jak 3000 let staré technice podrobná publikace od české autorky. Rozdělení knihy na teoretickou a praktickou část umožňuje snadnou orientaci v textu. Bohatá fotogalerie děl současných českých i zahraničních autorů je doplněna také pozoruhodnými historickými smalty. Kniha je koncipována s důrazem na představení různorodosti smaltu, od velkoformátových obrazů až po šperky na drahých kovech. V teoretické části jsou podrobněji přiblíženy také dějiny smaltu ve světě i v Českých zemích. Praktická část obsahuje inspirativní ukázky postupů práce sedmi autorů s rozdílným přístupem k materiálu i technice. Kniha není určena pouze smaltérům, ale všem, které tato mnohostranná technika zajímá. Cílem publikace je prezentovat především pokročilejší postupy a tvorbu zkušených profesionálů, ale užitečné informace zde nalezne i začátečník.

 

Více:

-v září 2013 vydává GRADA publishing a.s.

-17 : 24cm

-176 stran

- přibližně 400 barevných fotografi.

- v knize je prezentována tvorba více jak 50 současných autorů z celého světa.

- historická část obsahuje fotografie jedinečných historických předmětů z British Musea, Uměleckoprůmyslového musea v Praze, Severočeského muzea v Liberci, Arcidiecézního muzea v Olomouci a Podještědského muzea Český Dub

- publikace je rozdělena na tři části: teorii (definice, dějiny smaltu), praxi (postupy a techniky) a projekty sedmi autorů (rozdílné techniky i materiály). Podrobný obsah knihy je zkopírován níže:

 

 O autorcce:

Mgr. Magdalena Urbanová (nar. 1971) vystudovala na FF UK obor etnologie a později externě obor zlatník-klenotník na Středním odborném učilišti zlatnickém v Praze. Smaltu se příležitostně věnovala od počátku 90. let a po roce 2000 se stal smalt její profesí. Účastnila se několika výstav a organizovala skupinové tematické výstavy. Několikrát navštívila sympozia smaltu v maďarském Kecskemétu. Své výrobky prodává v několika galeriích, rodinných obchodech i na internetu. Základy smaltu se naučila od matky – emailérky Radky Urbanové, která začínala smaltovat již v 80. letech 20. století a k výtvarné tvorbě vedla i své tři dcery.

Své obrazy a šperky nejčastěji vytváří šperkařským smaltem na mědi. Na smaltu jí láká jeho nepředvídatelnost a proměnlivost. Ráda experimentuje s barvami, které v peci mnohokrát vypaluje a baví ji se nechat touto technikou neustále překvapovat. V poslední době se věnuje i kresbě, především větším voskovým pastelům na korku a kartonu. Expresivní intuitivní pastely pro ni představují protipól k práci se smaltem, který vyžaduje pomalost, pečlivost i nutnost se výtvarně přizpůsobovat technologii. Impulzem pro napsání knihy byla pro ni snaha o větší popularizaci a rozvoj smaltu u nás i propojení jejích autorů napříč technikami a materiály.

 

Klub:

Pokud si chcete prohlédnout fotografie historických a současných smaltů, co se do knihy nevešly, jste srdečně zváni do tohoto klubu, který je otevřen všem,které smalt zajímá. Naleznete zde i zajímavé odkazy vztahující se ke smaltu, nebo si o knize můžete popovídat.

 

 

Obsah:

 

TEORIE

Úvod

 Definice smaltu a jeho základní vlastnosti

 Historie smaltu a klasické historické techniky

 Smalt v Českých zemích

 PRAXE

 Začínáme se smaltem

 Co je potřeba pro práci se smaltem?

 Smalty - druhy barev

 Kovy vhodné ke smaltování

 Zkoušky

 Všeobecný postup práce se smaltem

 Příprava kovového podkladu

 Čištění

 Nanášení barev - specifika technického a šperkařského smaltu

 Délka a teplota pálení

 Broušení smaltu

 Vypalování zadních stran a začišťování hran

 Nejčastější chyby při smaltování

 Smaltování na drahých kovech

 Použití zlaté a stříbrné folie

 Opravy a vady smaltu

 Odstranění smaltu

 Trvanlivost a praní smaltu

 Bezpečnost a čistota práce

 Údržba smaltu

 Studený pot u horké pece

 Nejpoužívanější smaltérské techniky

 Cloisonné (přihrádkový smalt)

 Cloisonné - filigránová technika

 Champlevé (jamkový smalt)

 Basse-taille (transparentní smalt na rytém podkladě)

 Ronde bosse

 Plique-á-jour (vitrážní, okénkový smalt)

 Malba: miniatura, limogeský smalt, grisaille

 Proškrabování (sgrafito)

 Nanášení

 Přesýpání

 Šablonování

 Zatavovaní korálků

 Zatavování měděných kroužků

 Krakelování

 Mramorování

 Obtisky

 Cvičení

 Volná torba

 PROJEKTY

 Magdalena Urbanová: obraz šperkařským smaltem na mědi - kombinovaná technika

 Eva Heřmanská: technika černobílého sgrafita

 Irena Pantůčková: malovaná a proškrabovaná brož na mědi

 Vladislav Mašek: stříbrná champlevé brož v secesním stylu

 Jana Veselá: smaltovaný šperk z ACS

 Věnceslava Věnina Kolomazníková: cloisonné šperky na zlatě a stříbře

 Radka Urbanová: portrétní miniatura

 ZÁVĚR

 Malý emailový slovníček:

 Literatura

 O autorce

 Poděkování

 

 Způsob dopravy
Objednávky odesílám nejpozději do druhého pracovního dne po připsání platby na účet. Zásilka je poslána doporučeně v bublinkové obálce, dražší (nad 500kč) objednávky posílám jako cenné psaní, nebo cenný balík.V Praze je případně možnost osobního převzetí v centru . Do zahraničí bohužel zboží zatím nezasílám. V případě zájmu o zaslání zboží na Slovensko mě kontaktujte vnitřní poštou.( Na Slovensko mohu individuálně zboží zaslat, pokud je případný zájemce ochoten poslat peníze formou cenného psaní a nikoliv přes účet. )
Obchodní podmínky

zboží zakoupené v mém obchodě na fleur můžete do 14 dnů bez udání důvodu vrátit. Na veškeré zakoupené zboží je poskytnuta dvouletá záruka. Za menší doplatek poskytuji i pozáruční opravy. 

Další prodejní profily
Komentáře
Vložení komentáře: Pro přístup k této funkci se prosím přihlaste nebo se nejprve zaregistrujte.
Blog
Fler Boxy
Fler kluby
Top nominace
Fotogalerie
 
Novinky
672560
15.11.2017 Zvu na výstavu Umění emailu /Technika smaltu https://www.fler.cz/magaz...
Zboží
Oblíbení uživatelé
Oznámit porušení pravidel tímto uživatelem.
Provozovatel jako správce osobních údajů zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely. Více informací. Souhlasím