Karel Hynek Mácha

Šířka: 9cm, výška: 18cm, hloubka: 21cm

Vyřezávaná plastika z lipového dřeva (podkladová destička ze smrku) zhotovená na řezbářském sympoziu v Doksech na námět: Dvě stě let od narození Karla Hynka Máchy. Zatímco jiní řezbáři zhotovovali postavy, či přímo portréty Karla Hynka Máchy (dále jen pro stručnost: K.H.M.) zde bylo zpodobněno to nejdůležitější: jeho pravá ruka ve zmenšení 1:2. Ano. Ta ruka, kterou napsal ta úchvatná díla: Márinku, Cikány, Máj. Navíc je to ruka, která je původní originální ruce K.H.M. velmi podobná. Dá se dokonce říci, že je téměř stejná. Na rozdíl od jeho portrétů, které jsou často uveřejňovány při nejrůznějších příležitostech, ale skutečnému obličeji K.H.M. se nepodobají ani za mák. Skutečnou podobu K.H.M. totiž nikdo ani nezná. Za jeho života totiž nebyl nikdy portrétován a fotografie ještě neexistovaly.

Někteří historikové se domnívají, že jedinou jeho podobiznou je jistý náčrtek v jeho skicáku, kam si  K.H.M. poměrně zdařile načrtával různé krajinky či zříceniny hradů. Jenže portréty se nikdy nezabýval a navíc je onen náčrtek nakreslen z profilu! Jediná možnost jak vidět svůj obličej tehdy byla vidět se v zrcadle, to znamená zepředu, nebo nanejvýš z poloprofilu, ale nikdy ne přímo z boku! Ani K.H.M. se takto nikdy neviděl a nejspíš zde nakreslil svého přítele Eduarda Hindla, který jej na několika cestách doprovázel. Takže skutečnou tvář K.H.M. dnes opravdu nikdo nezná.

Kopie ruky K.H.M. (teď už víme, že velmi zdařilá) je určena k zavěšení na stěnu a je doplněna nápisem K.H.M. a datem Máchova narození a úmrtí. Může sloužit i jako mnemotechnická pomůcka pro školy k zapamatování těchto dat. Alespoň do té doby, než ji některý rošťák ukradne nebo zničí. Letopočet 1810 snadno utkví dítkům v paměti, smrt deset dnů před šestadvacátými narozeninami také. Že zemřel dva dny před svatbou s Eleonorou (Lori) Šomkovou zde sice není, ale to utkví spíš v paměti nám dospělým.

Ruku lze na závěsné destičce pomocí křížového šroubováku pootočit do několika poloh:

1) Dlaní doprava vítací (zdravící)

2) Dlaní nahoru loudící

3) Dlaní dolů žehnající

4) Dlaní doleva tulení nemoc (ruce od práce)

Pošlu to nejspíš poštou v rozloženém stavu, aby se tomu cestou nic nestalo, tak si to musíte přiloženým šroubkem došroubovat sami.

Kategorie:
 
Os. kategorie:
Barvy:
Motiv:
lidé
 
Klíčová slova:
 
Materiál:
 
Techniky:
Sdílet:

Vložení komentáře: Pro přístup k této funkci se prosím přihlaste nebo se nejprve zaregistrujte.
148.61 €
doprava
Poštovné a balné: není k dispozici
Prodejce běžně nezasílá toto zboží do zahraničí. V případě zájmu však prodejce můžete kontaktovat pomocí Fler Pošty
Možnosti platby:
  pouze 1 ks | k odeslání zítra * K odeslání: 18.1.2019 Dostupnost: skladem Termín odeslání: ihned od dostupnosti
  * Platba převodem prodlužuje termín o dobu připsání úhrady na účet.
  Toto zboží prodejce nezasílá do zahraničí.
  Informace
  « »

  Aktivity
  Poslat dotaz na zboží

  Informace o zboží
  Prodejce: otrisal
  Katalogové č.: 3511106
  Počet zobrazení: 375x
  Vloženo: 5.2.2013
  Počet udělených: 74x