Co je to "In-spirare" už, doufáme, všichni z MAGu víte. Tentokrát se osazenstvo čtyř různých Fler klubů potrápilo nad zadáním něčeho extravagantního, poutavého a výrazného. Úkolem bylo vytvořit šperk, který provází ženy i muže od nepaměti. Tím šperkem je NÁRAMEK a díky In-spirare jich přibylo na Fler hned 22!

Ale pojďme ještě kousek do historie. V tom nejstarším období vývoje lidské kultury pravěkého člověka se setkáváme s nálezy, kdy byly zpracovány dostupné přírodní materiály. Tyto první šperky vznikaly primitivními technikami výroby a jako materiál sloužilo především dřevo, kámen, hlína, někdy kosti a zvířecí zuby.

Šperky a ozdoby z kovů se začaly nosit až někdy kolem roku 2700 před naším letopočtem. U nás i ve světě se jedny z prvních kovových šperků nacházely v keltských pohřebištích.

Starověké šperky jsou známé především z bohatých nálezů v hrobech a svědčí o vysoké úrovni starověkého klenotnictví.

Šperky a ozdoby se nejčastěji vyráběly z bronzu, zlata a stříbra. O dovednosti tehdejších výrobců vypovídají i četné nálezy v hrobkách egyptských faraónů. Náramky byly různorodé, často v podobě spirál, kruhů, byly zdobené drahokamy. Některé šperky sloužily i jako amulety, jako ochrana proti uřknutí nebo zlým silám, jiné byly výrazem postavení toho kterého člověka.

Stejně jako Řím, tak i Egypt se stal centrem šperkařství a zlatnického řemesla.

Stříbrné náramky královny Hetepher

Velký rozmach evropského šperkařství nastal v bohatých městech pozdního středověku a renesance, jak je vidět i na dobových portrétech zámožných lidí. Nošení náramků však bylo vzhledem k dobové módě dlouhých rukávů nepříliš časté.

Rozvoj českého zlatnictví má na svědomí především velká hojnost drahých kovů, které se u nás těžily. Z bratrstva zlatníků se stal cech, který měl svá přísná pravidla a zákony. Rozkvět českého zlatnictví byl rovněž za vlády císaře Karla IV., který byl velkým příznivcem a obdivovatelem zlatnického řemesla a šperků. V té době se těžily na Turnovsku polodrahokamy, které byly broušeny a leštěny a používány pro různé šperky.

Dalším obdobím rozmachu šperkařství je začátek 19. století, kdy dochází k opětovnému rozvoji českého zlatnictví a začínají se vyrábět slavné šperky z českých granátů.

Krásně vypracované náramky ve stylu Art-deco 20. léta 20. století:

Česká šperkařská výroba se po roce 1928 vypracovala na jednu z nejkvalitnějších a může se úspěšně rovnat i s cizími šperky, které se sem původně dovážely.

Tolik historie a teď vás zveme na ukázku náramků současné doby, jež mají pouze jediný úkol - upoutat pozornost na jejich nositelku a zdůraznit její jedinečnost.

Budeme rády, když od vás budeme mít opět odezvu, jak se nám toto sedmé inspirativní kolo podařilo a jak se vám náramky líbí.

Stejně jako v minulých kolech platí, že počet "líbí se mi" není omezen
a můžete je udělovat až do 31. 5. 2017.

#fler-anketa:2730#

Děkujeme!

Diamant

 

A těšte se s námi na příští téma, které zní:

Návrhářkou šperků - kolekce pro jaro/léto 2017

Nerozumíte? Tak si představte, že jste byli požádáni některým z velkých módních domů, abyste vytvořili šperky pro jejich aktuální kolekci Jaro/Léto 2017. A přesně o to se pokusí ti, které baví In-spirare.

Společnou výzvu zatím přijaly čtyři kluby:

Přidejte se k nám!

 

Úvodní foto: keltské náramky, Pinterest