V Ateliéru Míša najdete výrobky, které pohladí po duši. Překrásné panenky a dekorace, roztomile pojmenované postavičky, to vše vyráběné s láskou. Jakpak by ne, když je jejich autorka Míša sama tak milá.

Řekněte nám na úvod něco o sobě.
Jmenuji se Michaela, krátce Míša :) Bydlím s rodinou na Vysočině, kde jsem srdcem zakořeněná. I se zavřenýma očima poznám, že jsem doma, když se vracíme z výletů… Ta vůně jehličnatých lesů je nezaměnitelná.
Studovala jsem střední průmyslovou školu oděvní v Trenčíně, obor navrhování a modelování oděvů. Tam se moje láska k textilu nejspíš zrodila. Musela jsem si ale vyzkoušet všechno možné, než jsem zakotvila u svých milovaných panenek. Možná zlom nastal po narození dcer, kterým jsem kromě šití šatiček a oblečků začala zkrášlovat pokojíčky textilními dekoracemi.

Jak jste se dostala k tvoření?
Tvořím od dětství, každá volná chvíle byla využívaná k ruční práci. Jako malá jsem už přišla na to, že když maluji, nemusím hlavou nic řešit.
Rodiče si nemohli nevšimnout, že pořád kreslím a maluji. Kolem 12. roku jsem začala intenzivně navrhovat oděvy na malovaných modelkách. Pokoušela jsem se šít panenkám i sobě to, co jsem sama navrhla. V té době jsem s rodiči žila v Trenčíně, kde na SPŠO otevírali nově obor navrhování a modelování oděvů. Rodiče v tom, kde budu pokračovat po ZŠ, měli jasno. Tak se taky stalo. Byla jsem přijata a malování s kreslením pokračovalo ve velkém. Odevzdávalo se velké množství návrhů každý týden, pracovalo se na klauzurách, módních přehlídkách, oděvních doplňcích, šitých špercích… A tvorba se stala mou životní přítelkyní, bez které si den představit ani nejde :)

Věnujete se tvorbě profesionálně? Kolik času jí věnujete?
Vzhledem k tomu, že moje tvoření mělo jen krátké pauzy věnované intenzivnější péči o děti, se dá říct “profesionálně”. Čas ani nepočítám, vyplním si opravdu rukodělnou prací každou minutu, co se dá. Andílky, panenky, ozdůbky můžu vyplňovat vatelínem stejně dobře na zahradě v létě, nebo u televize v chladných dnech. Při povídání s blízkými pořád držím něco v ruce :) Háčkuji, zašívám, vlásky přišívám. Maluji ovšem v klidu, většinou brzy ráno, když je takové to bezmyšlenkové vakuum…

Řekněte nám něco o technice, kterou tvoříte. Proč to u vás vyhrála?
Technika, kterou teď používám, se vlastně zrodila tak nějak sama a nenásilně a ani nevím, zda jde o techniku :) Často jsem neodolala nějaké ručně malované panence a pořídila si ji, tak jsem se pokusila tvořit je také. Nebylo to na začátku vůbec snadné, jak by se mohlo zdát. Vyplňování vatelínem chce už takový grif, aby postavičky nebyly hrbolaté, střihově to kolikrát také nevyšlo. Ale i přesto mělo takové tvoření něco do sebe. Panenky, andílci, kočičky, skřítci, ozdůbky měli rukodělný punc a výraz. Při jejich malování se z nich stávalo takové stvořeníčko přinášející mi radost a libý úsměv na rtech. No a zjistila jsem, že je prostě dělám nejraději. Vlastně navrhuji, šiji i maluji, což je takové pestré. Skloubení všech technik to vyhrálo.Popište nám typický průběh tvůrčího procesu, který vede ke vzniku nového výrobku.
Když si panenku, andílka, zvířátko, ozdůbku… navrhnu, vytvořím střih, vystřihnu, sešiji, kde je třeba, a vyplním vatelínem. Našívám vlásky, skřítkům vousy, kočičkám vousky… A poté textilními barvičkami nejdříve patinuji pomocí houbičky a po zaschnutí, nebo někdy i vlhké, maluji. Následuje šití oblečků, zdobení korálky, kraječkou, drátky. Takové hraní. Dostávám často úkoly, díky kterým zkusím i postavičky, které bych možná sama ani nezkusila.

U kabelek je proces trošku jiný, jde více o šití. Používám patchwork, kterým si pomáhám, abych zakomponovala obrázek přímo do dílu kabelky a nemusela našívat. Obrázek si předmaluji, ještě než začnu šít. Sešívám přední díl, zadní většinou nechám v celku, podložím vatelínem a ozdobně prošívám, podšívkuji, sešívám a nakonec obrázek celý domaluji.

Čí názor na vaši tvorbu je pro vás důležitý? Máte někoho takového?
Ano, první můj konzultant je manžel a potom dcery :) Jejich názor si beru k srdci :)

Doporučte Fler tvůrce, které máte ráda.
Na Fleru je tolik milých lidiček, že jsem si tady našla i virtuální přátele :) Obdivuji moc tvůrců, jejich šikovné ruce, techniky, kterými tvoří.
Haničku Čížkovou asi už většinou každý zná, protože její vyřezávané věcičky neuniknou zrakům lidí. Kdybych chtěla vyřezávat, šla bych k ní ráda do učení :)
Drátkařů je na Fleru sice hodně, ale k srdci mi jako člověk i tvůrce přirostla Jituška – kulíšek101 :) Drátkování ruce bolí, proto obdivuji, jaké drobné maličkosti, jemné ozdůbky dokáže drátkem vytvořit. Navíc slovem pohladit.
Nádherná něžná dílka maluje iva korčáková, kterou mám moc ráda.
Alabastra, EMGE – samé skvostné originálky a krásné bytůstky.
A trošku z jiného soudku – rihilenka1 obléká miminečka do vymazlených setíčků, a fotečky má tak kouzelné, že se člověk ještě nějakou dobu usmívá na monitor.
A to je jen malinká špetka šikovných lidí, které Fler sdružuje.
Můj oblíbenec největší sice na Fleru netvoří, ale nakupuje, přesto se právě díky ní cítím tady jako doma – ivcadudek (Ivanka Dudková) povýšila nakupování a komunikaci na jedinečný zážitek. Kdo ji zná, dá mi za pravdu. Je to anděl… :)

Kdybyste měla upozornit na jeden svůj výrobek z Fleru, který by to byl a proč?
Jé, to je těžké :D Momentálně mě moc naplňují malované vánoční ozdoby – pastuškové, Marie, Josef, Ježíšek, rybáříček, koledníčci, oslík, kravička, kominíčci, tři králové… Vlastně jsem je tvořila i v létě :)

Používáte své výrobky, nebo jste kovářova kobyla?
Tak i tak. Ráda si pomaluji oblečení nebo nosím svoje brožky. Kabelku mám jen jednu a na další se chystám zatím jen v představách :) Domov jsem ovšem nazdobila andílky, obrázky, medvídky. Na Vánoce a Velikonoce máme mnou malované ozdobičky na větvičky.

Čemu se ráda věnujete ve volném čase, když netvoříte?
Miluju tichou moudrost přírody a ráda všechno sdílím se svou rodinou a fenečkou :) Ráda čtu. A když netvořím malováním, tvořím ještě vařením a pečením :)

Jak vypadá váš ideální den?
Vlastně ani nevím, jak si ideální den představuji. Snažím se, aby byl každý den přijímán se vším všudy, co nabízí. Radovat se z toho, co se povedlo, a nechávat být to, co se úplně nepovedlo :) Mít na srdci spokojeno, útulno a hřejivo, je asi ideální den :)
Každopádně s manželem a dcerami jde všechno líp :)

Jaké máte pracovní plány pro příští rok?
Plány ani ne, spíš přání a vyhlídky :) Pokouším se žít přítomností, proto co přijde, to přijde, co nemá přijít, to nepřijde. Jen aby tělo dovolilo tvořit dál a bylo zdravé…