Dneska to bude pro všechny, které mají rády ženskou módu. A taky pro všechny milovnice kabelek. Takže rozhovor s Ivanou z dekor.studio je tu vlastně pro skoro každého na Fleru. :)

Řekněte nám na úvod něco o sobě.
Asi jsem se pro tvoření všeličeho narodila. Nejraději jsem se uzavírala do svého kouzelného světa fantazie a ručních prací, kterými jsem trávila téměř veškerý volný čas. Vedly hadříky, ty jsem dostávala od švadleny mé maminky a od jedné paní ze střihové služby. Ale také jsem měla ve veliké oblibě papír, různé vystřihovánky a slepovačky. Postupně přibylo háčkování, pletení a vyšívání. To mě naučila maminka, jinak jsem se vše učila metodou pokus-omyl.
A jak šel čas (a hlavně abych nechodila nahoře huj a dole fuj, protože mě nebavilo ručně začisťovat svoje módní výstřelky), rodiče mi nadělili šicí stroj s entlem. To mi bylo třináct. Švadlenou jsem ale být nechtěla, zvolila jsem reklamní a aranžerskou činnost. Stala jsem se tedy aranžérkou… V textilu. A tak jsem poznala ráj ve skladech partiových prodejen (dodnes mám stále schovanou jednu krásnou lehátkovinu a je to už dost dlouho). S každou novou látkou jsem rychle pospíchala domů, pustila se hned do práce, abych mohla druhý den nový modýlek provětrat. Vzpomínám, jak mě kolikrát maminka v noci odháněla od stroje. Když se narodila dcera, bavilo mě improvizovat. Dupačky a trička z napínacích froté prostěradel, mikiny z teplých bombarďáků, tlusté svetříčky pletené z látacích bavlnek… To vše za pár kaček z partiovky.
Dnes už v noci nešiji, jen ráno a přes den. Po večerech ráda pletu a háčkuji, baví mě při tom povídání s manželem nebo sledování televize.

Věnujete se tvorbě profesionálně? Kolik času jí věnujete?
V současné době všechen možný čas … a za to může Fler. ;) Konečně se mohu obklopovat haldami látek, vymýšlet si a šít a šít.

Řekněte nám něco o technice, kterou tvoříte. Proč to u vás vyhrála?
Bude to nejspíš moje posedlost textilem a barvami. Oděvy a kabelky jsem si vždy vyráběla. Pro sebe, pro dceru, vlastně pro celou rodinu a kamarádky. Ale jinak žádná technika mi není cizí a ráda zkouším nové věci, takže kdoví…

Popište nám typický průběh tvůrčího procesu, který vede ke vzniku nového výrobku.
Nejdřív je látka, která mě musí zaujmout vzorem, barvami, materiálem. Některé dlouho čekají na svůj čas, protože mám nutkání nakupovat stále nové a nové, a to se musím hodně brzdit. Pak někdy dříve nebo později přijde nápad, občas nákres, ale většinou rovnou vyrábím šablonu nebo střih. Nejčastěji jsem rovnou stříhala, ale to jsem nevyráběla jednu věc několikrát. A ještě vymyslet nejlepší postup, abych to třeba nakonec nemusela vyhodit, a potom se pouštím do šití.

Čí názor na vaši tvorbu je pro vás důležitý? Máte někoho takového?
První kritik je vždy můj manžel. Stalo se již pravidlem, že každý svůj výtvor mu ráda předložím k posouzení. Bavím se tím, že předem odhaduji, jak zapůsobí. :) Ale asi nejdůležitější jsou pro mě názory těch, kteří mé výrobky už vlastní. Oceňuji zpětnou vazbu, které se mi tady dostává.

Doporučte Fler tvůrce, které máte ráda.
Jsem okouzlená tvorbou Karla a Hynka, Binturong, Aviam1, Jasmínová zahrada, and..., modistka-jolana, Lásenka Levandulová, kukučka, Nemravka, Joli Petit… Byl by to dlouhý seznam.

Kdybyste měla upozornit na jeden svůj výrobek z Fleru, který by to byl a proč?
Nejspíš šaty, pro jejich univerzálnost. Hodí se snad ke všemu, do každého ročního období, k mnoha příležitostem a je to takový střih, který leccos ukryje a sluší každé postavě i věku.

Nosíte a používáte své výrobky, nebo jste kovářova kobyla?
Nosím a používám, a to velmi hojně. Hlavně doma všelijaké potahy, povlaky, závěsy a drobnosti. Těch pro mě nebude nikdy dost. Ale oděvy a kabelky nezůstávají pozadu.

Čemu se ráda věnujete ve volném čase, když netvoříte?
Všemu okolo… Manželovi, dceři, vnoučkovi, pejskovi, kocourovi, kytičkám, zahradě a našemu domečku. Přestavování, zvelebování a úprava našeho hnízda a všeho kolem mě moc baví. Jen na čtení mi příliš času nezbývá.

Jak vypadá váš ideální den?
Ideální den je takový, když nic nemusím a jen si užívám pohodu. Mám hodného muže a veškerý volný čas trávíme spolu, zajdeme do lesa, kterým jsme naštěstí obklopeni ze všech stran, něco dobrého si ukuchtíme. Dcera už má svoji rodinu, ale bydlí v Praze, tak mi dost chybí. Teď do mého ideálního dne patří i náš vnouček. Výjimečně i lelky občas ráda chytám. A málem bych zapomněla, stejně jako Kukučka, mám ráda pyžamkové neděle. ;)

Jaké máte pracovní plány pro příští týden a jaké pro příští rok?
Příští týden musím odeslat tento rozhovor a jediné, co mě nebaví, je psaní… Jinak ani nic převratného neplánuji, protože kdybych plán nesplnila (a to je dost pravděpodobné), zbytečně bych trpěla výčitkami.