Koncem června jsme si ve Fler MAGu pověděli, co to vůbec je wire-wrapping, a následně jste si mohli zkusit touto technikou vyrobit čelenku. Pokud vás wire-wrapping zaujal a rádi byste se mu věnovali více, dnes jsme si pro vás nachystali podrobnější a praktický přehled základních materiálů a vůbec tipy k práci s dráty přímo z praxe.

Jaké používat dráty

V minulém díle našeho miniseriálu jsme si pověděli, že wire-wrapping znamená omotávání drátů. Nikoho tedy asi nepřekvapí, že nejdůležitějším materiálem  je právě drát.

Silnější drát se obvykle používá v průměru 0,8 nebo 1,0 mm. Slouží jako základ, případně kostra šperku, proto musí být schopný držet tvar a průměr musí odpovídat plánované velikosti a stylu šperku. U jemnějších, zdobnějších nebo menších šperků je vhodný průměr 0,8 mm, u větších a minimalističtějších šperků pak 1,0 mm nebo ještě silnější. Základový drát je možné roztepat, vypadá to efektně a celá kostra se tím zpevní.

Mosazný drát 0,3, 5 m | Sněženka materiál ->

Jako tenčí drát na omotávání je ideální průměr 0,3 případně 0,4 mm. 0,3mm je jemnější, v kombinaci s drátem 0,8 vypadá lépe, ale práce s ním déle trvá. Průměr 0,4 mm je vhodný na omotávání 1,0 mm drátu nebo na větší šperky. U některých kovů (osteofix) je bohužel nutností, protože tenčí se nevyrábí.

Mohou se vám hodit i další průměry drátu, např. 0,6 mm. Obvykle bývá vhodný na drobné dekorační prvky, očka a závěsy kamenů nebo korálků, které nemají větší dírku.

Z čeho všeho dráty jsou...

To, jaký průměr je nejvhodnější, je velkou mírou ovlivněno materiálem, z jakého je drát vyroben. Každý kov má jiné vlastnosti a hodí se pro jiný styl a typ šperků.

Nejpoužívanějším a nejdostupnějším materiálem je postříbřený drát. A hned zde narazíme na problém, že dráty od různých výrobců se v kvalitě radikálně liší. Některé mají jako základ čistou měď, některé mosaz nebo slitinu těchto dvou kovů. Na postříbření se používá tenounká vrstvička stříbra, běžně 5 g stříbra na 1 kg drátu, ale dají se sehnat i dráty silněji postříbřené (7 g/kg), které vydrží pěkné mnohem déle. Různé postříbřené dráty se mohou trochu lišit i v základních vlastnostech - v tvrdosti a pružnosti. Obecně jsou však spíš měkké, přijatelně pružné a příjemné na práci, proto jsou ideální pro začátečníky. Pokud chcete vyrábět šperky z postříbřeného drátu, doporučuju zvolit co nejkvalitnější, bylo by škoda investovat hodiny času do výroby šperku, který by vydržel pěkný jen krátce.

Bílá čarodějnice | Angel1234

Měděný lakovaný drát je další dostupnou možností. Je tu ale problém, který platí i pro postříbřený drát - ustřihnuté konce drátů nevypadají moc dobře, i po zabroušení je lepší je schovávat, vymyslet šperk tak, aby nerušily dojem. Lakovaný drát navíc nejde tepat, nebo jen velmi málo a opatrně. Z podobných důvodů nemohu doporučit ani barevné lakované dráty, které navíc často moc nevydrží.

Dlouhý den .... náušnice | bourek39
Drátované náušnice z lakovaného měděného drátu. Drát je místy lehce tepaný.

Pokud chcete použít měď, ale vadí vám omezení lakovaného drátu, použijete surový měděný drát. Je velmi měkký, téměř nepružný a velmi dobře se s ním pracuje. Navíc jde dobře kombinovat s plechem, barevně se hodí ke staroměděným komponentům (což neplatí u lakovaného drátu) a nechává široký prostor k dalšímu vývoji. Nevýhodou je barevná nestálost - ošetření povrchu nebo patina je nutností. Patinovaná měď má však krásnou barvu a šperk tak získá hloubku.

Stroj času | serenity
Jednotlivé části jsou vyřezány z měděného plechu, broži vévodí "ozubené" kolečko, drátované technikou wire-wrapping z měděného drátu a broušená rondelka karneolu. Doplněno brioletkami přírodního chalcedonu a granátu hessonitu.

Podobné možnosti jako surová měď nabízí i mosazný drát.

Zpátky do minulosti (soutěžní šperk) | germia
Celý šperk je vyroben z jednoho nepřerušeného kusu mosazného drátku o velikosti 0,8 mm, který je následně opleten slabším.

Další možností je staroměděný nebo staromosazný drát, ten se u nás však o něco hůře shání a výsledek není tak pěkný jako při použití čisté mědi nebo mosazi. Navíc jde jen o povrchovou úpravu, může se tedy časem ošoupat podobně jako běžná bižuterie.

Pokud chcete šperky stříbrné barvy, které vydrží déle...

...než šperky z postříbřeného drátu, máte několik možností.

Chirurgická ocel (osteofix) je moderní, oblíbený a barevně stálý materiál, který navíc nevyvolává alergické reakce. Dráty se vyrábějí tvrdé, polotvrdé a měkké, pro wire-wrapping volte jednoznačně měkké. I ty jsou na práci nepříjemnější než postříbřený nebo měděný drát, hlavně dost pruží. Nevýhodou je poměrně vysoká cena, která stále stoupá, a také nedostatek komponentů nebo polotovarů (řetízky, očka, háčky), se kterými by šel drát kombinovat.

Pro hradní paní | krivkat
Dominantou šperku je ručně drátovaná rozeta o průměru 5 cm vytvořená podle ozdobného žebroví gotické rozety, doplněná několika fluority. Všechny části šperku jsou ručně drátovány z chirurgické oceli.

Nerezový drát má s osteofixem dost společného. Ten, který koupíte v obchodech, bývá měkčený, přesto je však hodně tvrdý a některé styly (různé jemné krucánky apod.) s ním prostě dělat nejdou. Někomu může vadit, že není čistě stříbrný, ale má nádech trochu do šeda. Je však stejně jako osteofix barevně stálý a většinou přijatelný pro alergiky.

Kroužky (náušnice) | nady
Základ náušnic je ručně vytvořen z tepaného nerezového drátu. Omotáno postříbřeným drátkem, osazeno křišťálem z dílny Swarowski a rokajlem.

Výborným materiálem, nicméně nevhodným pro začátečníky, je drát ze stříbra 925. V zahraničí je dokonce nejoblíbenější, najdete jen málo wire-wrappingových šperků z jiného materiálu. Při správné péči si udržuje barvu (černání lze vyčistit), dá se patinovat, kombinovat s širokým sortimentem polotovarů nebo s plechem a klasickými šperkařskými technikami (včetně oblíbených kuliček na konci drátu). Tvrdostí je přirovnatelný k postříbřenému drátu (s tím, že měkne vyžíháním, tvrdne tepáním) ale trochu více pruží.

Fairy forest: Zahradní zákoutí - Ag 925/1000 | Eire
Veškerý kov náhrdelníku je stříbro 925/1000. Středový kabošon křemene se zelenými vrostlicemi amfibolu je opletený malými stříbrnými korálky a obrubou z 2mm kuliček olivínu. Dozdobeno stříbrnými lístky. Šperk je řádně označen.

A nakonec na některé komplikované krucánky může být lepší drát ze stříbra 999, které je velmi měkké. Bohužel práce se stříbrem s sebou nese komplikaci v podobě nutné registrace na puncovním úřadě. A samozřejmě také finanční nákladnost a postupně vzrůstající nároky na vybavení.

Náhrdelník v kombinaci stříbra 925, 999, silně pozlaceného drátu, křemene, turmalínu, safíru, zeleného topazu, prehnitu, červeného spinelu a olivínu, autorka Vanini Design (Bulharsko).

Kamínky a korálky

Někdo vytváří úžasné šperky jen za pomoci drátu, pro někoho jiného je zase podstatou šperku vyniknutí kamenů. Každopádně možností, jak zdobit a doplnit drátovaný základ, je mnoho.

Ve wire-wrappingu se často používají drobné kovové korálky. Dokáží šperk zjemnit a dodávají zdobnost. Místo nich můžete použít i jiné korálky podobné velikosti - minerálové kuličky nebo rokajl.


Při volbě ústředních korálků myslete na celkové vyznění šperku.

 

Můžete použít cenově dostupné skleněné korálky, zdobnější a komplikovanější šperk však mohou srážet dolů. Zvlášť když výrobě šperku věnujete hodiny práce, stojí za úvahu investice do lepšího materiálu. Lépe vypadá broušené sklo než mačkané a ještě lépe korálky z minerálů.

Minerály doporučuju aspoň zpočátku volit vrtané. K sehnání jsou broušené slzičky s dírkou nahoře (brioletky), broušené i hladké všemožné tvary, kulaté korálky, zploštělé rondelky a mnoho dalších tvarů. Vhodnými materiály mohou být mimo kamenů i přírodní perly, korál, tropická dřeva apod. Pokročilí mohou využít nevrtané kameny. Vhodné jsou kabošony určené pro zasazení do šperků, ale můžete použít i přírodní valounky, nepravidelné placičky nebo surové kameny. Při skutečně dobrém zvládnutí techniky si můžete troufnout i na klasické šperkové broušené kameny.

LUNARIEEN: SHEELO

Forever | Melantril
Wrapovaná srdíčka o šířce 2 cm, stříbro 925/1000, doplněno brioletkami iolitu a turmalínu multicolor v růžové barvě. Značeno výrobní a ryzostní značkou.

Nářadí a nástroje

Wire-wrapping nevyžaduje žádné speciální nářadí ani vybavení. Potřebujete stejné kleště jako na jakoukoli práci s dráty a korálky, tedy štípací, kulaté ketlovací a ploché. Dále oceníte pilníček (stačí starší na nehty) na začištění konců drátů a také se hodí různé předměty (fixa, tužka, tyčinka na rty) většinou kruhového průřezu, kolem kterých se dobře tvaruje základ šperku (kolečka, kapky).

Postupem času si ujasníte, jak moc se chcete wire-wrappingu věnovat a kam se chcete vyvíjet, pak se vám můžou hodit i další nástroje (pro práci s plechem, pájení, měrky na prsteny apod.), pro začátek ale určitě stačí jen zmíněných pár kleští.

Wire-wrapping nevyžaduje žádné speciální nářadí ani vybavení... Foto: Eire.


Od nápadu k první otočce drátu
Vždy nejdřív vytvarujte kostru a pak omotávejte, v opačném případě by drát dělal problémy v ohybech.

Po zhlédnutí inspiračních obrázků máte jistě mnoho nápadů, které chcete vyzkoušet. Pro začátek však doporučuju něco jednoduchého, abyste se naučili pravidelně omotávat a zapojit třeba kovové korálky bez viditelných chyb a nerovností. Vytvarujte třeba kapku nebo kolečko, ozdobte ji přidrátováním nějakého drobnějšího tvaru, připojte korálky a zavěšte třeba nějaké brioletky.

Pokud toužíte po náušnicích, vyrábějte je dohromady (vždy kousek z jedné a stejný kousek z druhé), snadněji se vám tak podaří vyrobit dvě stejné.

Složitější motivy je rozhodně žádoucí si rozkreslovat. Foto: Eire

Rozpracovaný šperk. Foto: Eeek.

Od jednodušších kousků se posouvejte dále. Mám zkušenost z kurzů, že se účastnice občas ptají, jak je vyroben nějaký šperk zahraničních wire-wrapperek a očekávají, že něco podobného budou schopné vyrobit také. Je dobré přemýšlet nad tím, jak je něco udělané, trénuje to vlastní schopnost vymyslet technické řešení šperku, ale nečekejte, že vám vše půjde hned. Zvlášť u složitějších kousků bývá na první pohled vidět, když tvůrce přecení svoji technickou zdatnost.

IMNIUM: Starter. Extrémně obdivuhodné!

Nebojte se experimentovat!

Zkuste si třeba vzít kousek drátu a tvarovat ho, kombinovat s jinými kousky drátu, s různými dalšími materiály apod. Dívejte se kolem sebe a berte si inspiraci třeba z úplně jiných šperkařských technik a stylů. Přemýšlejte, jak by se to, co vidíte, dalo zpracovat pouze za použití wire-wrappingu.

Nebojte se ani přesahů do jiných technik. Právě díky prvkům jiných technik si můžete vybudovat vlastní a jedinečný styl. Šperky, které vznikají kombinací více technik, bývají často ty nejzajímavější.

Pás Orionův | jitnem
Přívěšek z tepaného měděného plíšku s trochou nepravého smaltu a přinýtovanými hvězdičkami z postříbřených korálků. Je všitý technikou wire-wrapping do měděného rámečku. Součástí šperku je řetízek vyrobený z měděného drátku technikou viking knit.

Kanzashi spona/brož Ume | Angel1234
Květinka je vyrobena technikou kanzashi a doplněna komponentem z měděného, postříbřeného drátku.

Faeriedivine: Mossy Water necklace. Kombinace wire-wrappingu a vlastních vinutek.

AMARENOstyle: Jowanette 3

Inspirace prýští ze všech stran...

Ty nejpracnější (a tedy i nejdražší) WW práce zde na Fleru najdete, když si seřadíte vyhledané výsledky na slovní spojení "wire-wrapping" podle ceny. Zajímavý pohled na různorodou tvorbu, že? ;-)

Samozřejmě se podívejte ale též i podle data, je zajímavé sledovat vývoj jednotlivých autorů v čase.

Pro vyburcování lidské fantazie jsou dobré i nejrůznější wire-wrappingové soutěže. Například zde na Fleru je vyhlašuje stejnojmenný klub a poté, co jste hlasovali v kole s názvem "Dračí odkaz" a po něm v kole "Stroj času", pracují autoři nyní na novém tématu "Velká večerní".

Není to třeba i výzva pro vás? ;-)


Old love: Čas - Ag 925/1000 | Eire
Lůžko hodin vyrobené ze stříbra 925/1000 a broušených polodrahokamů ametystu a měsíčního kamene, sklo naplněno směsí drceného písku z minerálů (lapis lazuli, ametyst, křišťál). Značený výrobní značkou a státním puncem.

MagdalenaMarszalik: Queen of the night

 

Budete se wire-wrappingu chtít věnovat více?
Pak se rozhodně přihlašte do zdejšího WW klubu. Rádi vás uvidíme.

A samozřejmě ani dnes se s wire-wrappingem a s vámi úplně neloučíme. Chystáme pro vás totiž jeden vymazlený speciál. Ovšem na ten si necháme trochu času ;-)

 

Úvodní foto: Katleya.