Pro všechny, kdo jste k pepadaně ještě nikdy nenahlédli, máme varování. Její obchod totiž obsahuje množství neuvěřitelně roztomilých zvířat. Připravte se tedy, že po kliknutí budete říkat citoslovce jako "jéé". Radši nejdříve čtěte. :)

Řekněte nám na úvod něco o sobě.
Dobrý den, jmenuji se Dana Doubravová, na Fleru se jmenuji pepadana. Tak mi začala říkat moje malá neteř a už mi to zůstalo, znamená to teta Dana. Mám synka Pepu, manžela Vaška, pejsku Zuzanku, proměnlivý počet koček, malinkou zahrádku se spoustou kytek, hlavu plnou snů...

Jak jste se dostala k tvoření?
Když jsem dostala své první pastelky. Pak jsem se dostala na střední výtvarnou školu, na vysokou výtvarnou školu a pak už mi nezbývalo nic jiného, než se tím živit.

Věnujete se tvorbě profesionálně? Kolik času jí věnujete?
Ano. Věnuju jí veškerý čas, který mi zbude. Mým vystudovaným oborem je užitá grafika. Písmo, kniha, sazba... Celkem asi 10 let jsem se učila (mimo jiné), jak nakreslit štětečkem o jednom chloupku hezké písmenko. Pak někdo vymyslel počítač a celá tahle akce se zkrátila na pouhé ťuknutí prstíkem na klávesu. Pak ale zase někdo vymyslel Fler... Zkrátka, pořád je co dělat.

Řekněte nám něco o technice, kterou tvoříte. Proč to u vás vyhrála?
Mám ráda různé techniky - akvarel třeba, pastelky, fotoaparát, šicí stroj, kladivo... Drátování vyhrálo asi proto, že omotávání drátu drátkem a probírání se barevnými korálky je příjemná a uklidňující práce. Plstění - to je prostě láska. :)

Popište nám typický průběh tvůrčího procesu, který vede ke vzniku nového výrobku.
Když chci udělat nějaké plstěné zvířátko, kreslím si ho, hledám si o něm na internetu a v knížkách informace - jak se chová, čím se živí, jak vypadá jeho kostra - chci ho poznat po všech stránkách. Potom ho samozřejmě stylizuji, zjednodušuji, ale tu kostru (podstatu) tam musím cítit. Nakonec mám v rukou živého tvorečka, hladím ho, povídám si s ním. Není to pro mě jen uplácaný chuchvalec plsti. Pro mě je plstění úplným opakem woodoo. S každým bodnutím zvířátko probouzím k životu. Nikdy neplstím, když jsem naštvaná nebo když mám vztek. Nikdy neodkládám zvířátko se zabodnutou jehlou do těla. Chci, aby cítilo jen dobré emoce a předávalo je dál.

Čí názor na vaši tvorbu je pro vás důležitý? Máte někoho takového?
Důležitý je hlavně můj názor, to jestli mám já z výsledku dobrý pocit. Kromě toho mám třináctiletého synka. Máme takovou spolupráci - on si prohlídne moje zvířátko, řekne mi, jak ho mám udělat, a já si ho pak udělám podle svého. Na oplátku mu já radím, jak má co dělat, a on si pak taky dělá věci podle svého.

Doporučte Fler tvůrce, které máte ráda.
Své oblíbené mám v oblíbených. Mám jich tam asi 300 a jsou skvělí! Chodím si k nim pro dobrou náladu. Zdravím je a doufám, že prominou, že se nedostane na všechny. Jen na ty, které znám trošku víc než jen virtuálně.
Zuza.Q - moje nejlepší kamarádka a spolužačka. Mariana, která pod kabátem schovává andělská křidýlka. Skvělá učitelka Pančitelka. Piju kafe z hrnečku od Claylady, na zdi mi visí obrázek od Rosette. Ráda bych se něčemu přiučila v Atelieru stříbra. Krk mi zahřívá nákrčník od MIN-KYX. A doufám, že se někdy uvidím s Hankou Čížkovou, SharkaE., kavanzo a se spoustou dalších.

Kdybyste měla upozornit na jeden svůj výrobek z Fleru, který by to byl a proč?
Chtěla bych upozornit na výrobky, které jsem ještě nezačala dělat. Často plstím zvířátka na přání, tak se podívejte do mých prodaných, do své stáje, psí boudy, do zoo, do encyklopedie savců a třeba tam najdete něco pro sebe.

Nosíte své výrobky, nebo jste kovářova kobyla?
Plstěná zvířátka s sebou nosím, mám na ně takovou plechovou krabičku..
Šperky jsem nikdy nenosila, ale poslední dobou mám potřebu se trochu ozdobit a tím odvést pozornost od lehce chátrajícího těla.

Čemu se ráda věnujete ve volném čase, když netvoříte?
Kdybych měla volný čas, ráda bych se věnovala tvoření, spaní, jídlu, své zahrádce, procházkám s pejskou Zuzankou, snění... Ve skutečnosti se nerada věnuju ve volném čase domácnosti, úklidu, vaření, praní...

Jak vypadá váš ideální den?
Ideální den je takový, kdy se můžu věnovat tomu, co mě baví, je příjemné počasí, potkávám příjemné lidi. Aby byly dny ideální, musí být zajímavé a tudíž pokaždé aspoň trošku jiné. Představa dlouhé řady za sebou jdoucích úplně stejných ideálních dnů je dost děsivá. :)
Rozhodně by měly být dny delší!

Jaké máte pracovní plány pro příští týden a jaké pro příští rok?
Plány pro příští týden - nezmrznout, pro příští rok - přežít... Plánovitě se snažím neplánovat.