Každý rok na konci června se nemalá krajkářská obec soustředí do východočeského Vamberku a blízkého okolí. A proč právě Vamberk? Kde jinde než v samotném centru českého krajkářství by se mělo konat mezinárodní setkání krajkářek...

Krajkářství na Vamberecku má silnou a bohatou, více než čtyřsetletou tradici. Archivní prameny se o vamberecké krajce zmiňují poprvé v roce 1642, ale počátky sahají do doby mnohem starší. Polovina 17. století je připomínána především v souvislosti s Magdalenou Grambovou, belgickou šlechtičnou, která jako držitelka zdejšího panství s sebou přinesla belgické krajkové vzory a zavedla nový způsob paličkování na podušce - herduli. Svými organizačními a obchodními schopnostmi učinila z Vamberka evropské středisko krajkářské výroby.

V roce 1889 otevřelo město Vamberk Krajkářskou školu, která do současné doby vychovala řadu generací kvalitních krajkářek. Ve Vamberku se udržela tradice lidových krajek až do 20. století, kdy z jejich bohatství čerpalo i družstvo Vamberecká krajka. Z oblasti Orlických hor pocházely zakladatelské osobnosti české moderní krajky. Na jejich tvorbu navázala řada umělců, jejichž díla, která se stala mezníkem v dějinách užitého umění, vznikala v rukou vambereckých krajkářek. A samozřejmě - kde jinde hledat muzeum věnované této jemné kráse než v MUZEU KRAJKY VAMBERK, že? Po tříleté rekonstrukci znovuotevřelo svou bohatou expozici, kterou při té příležitosti navštívil také štáb Toulavé kamery. Její reportáž můžete zhlédnout v archivu ČT.

V muzeu najdete stálou expozici věnovanou vývoji krajky od 18. století do současnosti, ale také příležitostné tematické výstavy. Do 6. září 2015 je tu výstava "Krajka v lidovém prostředí".

XI. Mezinárodní setkání krajkářek

Ve dnech 26. - 28. června 2015 se ve Vamberku konalo už tradiční Mezinárodní setkání krajkářek. Tyto třídenní slavnosti jsou nabité různými výstavami, akcemi a doprovodným programem nejen v samotném Vamberku. Letos se ke slavnostem připojili třeba také v Rychnově nad Kněžnou nebo na zámku Letohrad.

Přestože se krajce věnuji s přestávkou už 15 let, nikdy jsem tento krajkářský svátek nenavštívila. Nejblíž jsem mu byla ještě coby studentka SUŠ textilních řemesel, obor krajkářská a vyšívačská tvorba, když jsem pomáhala při jednom z doprovodných programů slavností - v zákulisí módní přehlídky na nádherném renesančním nádvoří zámku Doudleby nad Orlicí.

Až teprve letos jsem zmobilizovala rodinu a v sobotu 27. června jsme se vydali směrem na východ. Můj milující a chápavý manžel vzal děti na výlet po okolí a mě zanechal ve městě krajky, abych si tu událost pěkně a v klidu užila. A já si užívala plnými doušky té jednosměrně zaměřené pospolitosti, té spousty jemné krásy a kolektivního inspirujícího ducha. Nebylo v mých silách projít všechna místa a doprovodné akce, ale o to, co jsem viděla, se s vámi podělím.

Centrum celého setkání se konalo v městském klubu Sokolovna. Na parketě velkého sálu byly rozestavěny výstavní stánky českých a zahraničních krajkářek s jejich díly a pracemi, převážně s paličkovanou krajkou, ale také ručně šitou krajkou, výšivkou nebo s kombinací různých technik a materiálů. Po straně sálu pak byly umístěny drobnější prodejní stánky s nejrůznějším krajkářským materiálem a potřebami, ale také stánky jiných drobných řemesel.

V expozici byly zastoupeny samozřejmě převážně krajkářky z České republiky...

Paličkovaná krajka v kombinaci s režnými lněnými a vlněnými látkami a tkaním.

Nechyběla nabídka mnoha a mnoha podvinků pro paličkování.

Krajkářské setkání samozřejmě navštívili naši nejbližší sousedé od východních hranic - ze  Slovenska...

I od našich hranic severních - z Polska. Tato krajkářka například vystavovala šperky paličkované a frivolitkované.

K vidění ale byly i vzdálenější krajky - například z Bulharska...

Obdivovat jsme mohli i krajky, nádherné bezpláštíkové zdobené paličky nebo pro České země netradiční plochou podušku z Velké Británie...

Svůj stánek zde měla i dánská krajkářka s českým jménem Jana Novak...

Součástí hlavního programu setkání bylo několik módních přehlídek. Bohužel velká přehlídka "Krajka a oděv", kde byla představena modelová a krajkářská tvorba našich předních výtvarnic, krajkářek a studentské práce, pořádaná v páteční večer v Muzeu krajky, mi unikla. Nenechala jsem si však ujít módní přehlídku Krajkářské školy Vamberk v hlavním sále. Stála jsem až na balkoně na konci sálu, takže fotky nejsou úplně nejlepší kvality, nicméně jako ukázka snad postačí:

 

 

 

VII. Bienále české krajky Vamberk

Letos se současně s Mezinárodním setkáním krajkářek konalo také Bienále české krajky. Pořadateli této přehlídky jsou město Vamberk a Muzeum krajky Vamberk, které organizačně spadá pod Okresní muzeum Orlických hor. Jak je uvedeno v úvodu katalogu k výstavě:

"Bienále české krajky je soutěžní přehlídkou současné krajkářské tvorby a významnou událostí, jak podpořit další rozvoj krajkářských tradic. Krajkářské tvorbě nabízí pravidelnou možnost důstojné prezentace a potřebné konfrontace.
První bienále se konalo v roce 2002 pod patronací paní Dagmar Havlové a jeho soutěžní kolekce byla v převážné míře přehlídkou volné tvorby renomovaných umělců. Bylo výzvou a podnětem k účasti i mladší generace autorů a také textilních výtvarníků, pro jejichž tvorbu nebyly krajkářské techniky charakteristické. V průběhu dalších ročníků stoupal i zájem odborných škol a postupně se měnily poměry v generačním zastoupení i zaměření soutěžních prací."

 

Umělci v jednotlivých kategoriích soutěží o tato ocenění:

 1. Zlatá palička (tato díla kupuje do své sbírky město Vamberk)
2. Diplom Muzea krajky ve Vamberku
3. Diplom sympatie (uděluje město Vamberk na základě výsledků hodnocení návštěvníků výstavy)

 Soutěž probíhá ve třech kategoriích, posuďte sami, jak se soutěžící i odborná porota zhostili svých úloh:

KRAJKA - VOLNÁ TVORBA


Radka Vodáková, Vlastimil Vodák - Do nebe. Hliníkový  a barevně potahovaný drát. Diplom Muzea krajky


Mária Hromadová - Moji nejbližší. Strojové šití. Diplom muzea krajky


Světlana Pavlíčková - Palimpsest. Aplikace na technické tkanině.

Zuzana Hromadová - Labyrint života. Vrstvení. Diplom Muzea krajky

Ivana Domjanová - Cyklus Kruhy. Kombinovaná technika, paličkování.Marie Vaňková - kolekce paličkovaných objektů. Paličkování. Zlatá palička

Jaroslav Prášil - Na ruku. Paličkování

Ivica Dudášová, Marianna Horváthová - Střevíčky. Paličkování

Marie Jarkovská - Krucifix. Paličkování.

 

Adéla Tomíčková - Obdivuhodná žena. Autorská technika.

Jana Křepelová - Dírková půdice trochu jinak. Paličkování. Diplom Muzea krajky

Dana Mihulková - QR. Paličkování.

Marie Jarkovská - Jen tak si hrát s nitěmi. Paličkování.

Marie Jarkovská - bez názvu. Paličkování.

Jaroslava Mrázková, Petr Mrázek - Sněhové vločky. Šitá krajka, tkaní.

Jaroslava Mrázková, Petr Mrázek - Zpátky do pohádky. Šitá krajka, tkaní.

Jaroslava Mrázková, Petr Mrázek - Modrý šperk. Šitá krajka.

Barbora Lacinová - Cukru není nikdy dost. Paličkování.

 

 KRAJKA ODĚVNÍ A INTERIÉROVÁ

Alena Mašková - Jedna cesta. Paličkování, šitá krajka. Zlatá palička

Alena Mašková - Labyrint. Paličkování, šitá krajka.

Bronislava Bacílková - Matrix. Šitá krajka. Diplom Muzea krajky

Bronislava Bacílková - Nový život. Šitá krajka.

 

Světlana Pavlíčková - Stínohra. Paličkování. Diplom Muzea krajky

 

Jiřina Rejentová - Trnová váza a mísa. Paličkování.

Dana Vařilová - Rozkvetlá louka. Paličkování.

Jana Petrová - Spínače. Paličkování.

Stanislava Losová - Kolekce náhrdelníků. Paličkování. Diplom Muzea krajky

Stanislava Losová - Šaty. Paličkování.

 Stanislava Losová - kolekce náramků. Paličkování.

 

Miroslava Šustrová - Límec Svítání a Límec Stmívání. Paličkování.

Miroslava Šustrová - Šperky. Paličkování.

Jana Štefková - Vesmírné divadlo. Paličkování.

 

Jana Štefková - Dlouhá cesta. Paličkování.

Vilma Nasková - Prostírání - slavnostní stůl. Šitá krajka.

Lenka Malátová - "?". Paličkování.

Věra Prášilová - Haleny s krajkovými aplikacemi. Paličkování, šití.

A aby bylo učiněno spravedlnosti zadost - jednu práci jsem z technických důvodů nedokázala vyfotit, takže zde je alespoň pro ilustraci oskenovaná z katalogu:

Zuzana Hromadová - Hladina. Paličkování (optické vlákno).

 

 STUDENTSKÉ PRÁCE

 

Barbora Brůžková - Sydney - společenské šaty. Strojní výšivka, šití, paličkování

Martina Nová - Snění. Šitá krajka, šití.


Nikola Tylšová - Indiánské motivy. Vázané uzle.


Iveta Jará - Rybářův sen - Losos červený a Losos Zelený. Tkaní na destičce. Diplom Muzea krajky

Alice Bedrošová - Brouci. Paličkování. Zlatá palička

Alice Bedrošová - Skeleton. Paličkování

Alice Bedrošová - Tvář. Paličkování.

Lucie Lajnová - Svatební. Paličkování, šití.

Rozálie Nádvorníková - Iris. Paličkování.

Výstavu soutěžních prací Bienále české krajky si můžete prohlédnout ve Sportovní hale Vamberk ještě do 26. července 2015.

Kdo se chytí do mých sítí...

Ještě vás ta nálož krajkových nápadů a fantazií nepřestala bavit? Program celého třídenního setkání byl bohatý a v jednom dni se všechno stihnout nedalo, navíc zbytek rodiny už se mi vrátil z výletu na blízký hrad Potštejn a nejen krajkou živ je člověk... A tak jsme si dali oběd stylově v restauraci hotelu Krajka na náměstí a hurá k domovu. Přeci jen - do Prahy je to kus cesty.

Ale nedalo mi to a ještě jsem cestou rodinu zatáhla do Orlické galerie zámku Rychnov nad Kněžnou (mimochodem - krásný zámek). Probíhá tam totiž až do 13. září 2015 výstava výtvarnice slovenského původu BLANKY ŠPERKOVÉ "Kdo se chytí do mých sítí".

Objekty a šperky jsou pletené z drátu, a to prosím ručně bez pomocí jehlic či jiných nástrojů!

 

Byl to náročný, ale inspirativní den plný nití a krajek - mého života, a já si to užívala všemi smysly. Naprosto mě pohltila ta sounáležitost podobně "postižených" lidí plujících na jedné vlně. Však to jistě vy všichni kreativci, kteří jste se účastnili nějakého společného setkání, znáte.

A kdo ví - třeba se do Sportovní haly Vamberk za dva roky vrátím a vyfotím si svůj příspěvek do Bienále... Také máte své sny a tajné cíle? :)