Co vznikne, když společně tvoří dvě ženy? Na Fleru najdete dostatek důkazů, že výsledkem může být něco úžasného. A co teprve, když se spojí dvě sestry. Jako třeba dvojice U Kačky a Majdy, za kterou odpovídala Magda.

Řekněte nám na úvod něco o sobě.
Jsme dvě sestry, Kačka a Majda. Tak se jmenujeme i tady na Fleru: U Kačky a Majdy. Od dětství jsme vyrůstaly v rodině malíře, chodily jsme do tatínkova ateliéru a vše okukovaly, takže pro nás tvůrčí prostředí bylo samozřejmostí a potřeba se nějak „umělecky“ vyjádřit nutností. 
Obě jsme vystudovaly uměleckou školu - Střední průmyslovou školu grafickou. Kačka konzervátorství a restaurátorství a já grafickou úpravu tiskovin. Nějakou dobu jsme pracovaly v reklamních agenturách jako grafičky. Já se cca 13 let věnuji malbě a před třemi lety jsme ještě navíc začaly společně tvořit šité dekorace. Také díky tomu, že se Kačka přistěhovala do Týnce nad Sázavou, kde jsem já již delší dobu žila, jsme mohly začít tvořit společně.

Věnujete se tvorbě profesionálně? Kolik času jí věnujete?
Malování obrazů, šití dekorací a malování látkových domečků se věnuji prakticky denně, ale jelikož k mé práci loni na jaře ještě přibylo kastelánování u nás na hradě v Týnci, času je trochu méně.

Řekněte nám něco o technice, kterou tvoříte. Proč to u vás vyhrála?
Předem chci říci, že mě naprosto fascinuje malba. Miluji všechny ty možnosti, jemné nuance barev, struktury… Technika, kterou používám, vznikala a vzniká neustále již 13 let a stále přicházím na nové věci. S každým úkolem se člověk posouvá o kousek dál a nemusí to být jen práce na obrazech samotných. Fascinuje mě, že i takový úkol, jako je namalování kulis pro místní ochotníky nebo malba na zeď v naší školce, je opět dalším krokem k nacházení nových a zajímavých možností, objevování dalších tvůrčích postupů.

Popište nám typický průběh tvůrčího procesu, který vede ke vzniku nového výrobku.
U šitých domečků to byl takový postupný vývoj. Nejdříve jsem jen ušila a pomalovala pár domečků bez jména. Až posléze mě napadlo tam psát i jména lidí. Nejdříve jsme si udělaly domeček U Kačky a Majdy, pak jeden se jménem naší kamarádky a pak už si lidé začali psát o své vlastní domečky s jejich osobními přáními. Tak na domečky maluji například různé rasy pejsků a další domácí zvířata, oblíbené květiny a jiné motivy dle přání objednavatelů.

Čí názor na vaši tvorbu je pro vás důležitý? Máte někoho takového?
Tak to je rozhodně můj tatínek. V malování nás obě vedl od malička a já si nesmírně vážím všeho, co mě naučil. Zrovna dnes mi pěkně zkritizoval jeden nový obraz, tak asi skončí u dětí v pokojíčku, jim se líbil. Jinak je pro mě samozřejmě důležité, že se obrazy líbí lidem a moc mě potěšila dcera mých přátel, které jsem namalovala obraz dvou velkých koček nad postel. Řekla, že jí ty kočky chrání a že se už nebojí usínat…

Doporučte Fler tvůrce, kterého máte ráda.
Naprosto milujeme keramičku, shodou okolností naši sousedku z vedlejší vesnice, která na Fleru tvoří pod jménem Kočida. Doma máme obě několik jejích sošek a nejsou určitě zdaleka poslední.

Kdybyste měly upozornit na jeden svůj výrobek z Fleru, který by to byl a proč?
Tak třeba obraz Kocour Mour – malý námořník, který jsem teď naposledy na Fler vkládala. Malovala jsem ho na výstavu v Chlumci a je to moje oblíbené téma.

Používáte své výrobky, nebo jste kovářovy kobyly?
Některé z větších obrazů mám doma, také dětem v pokoji visí jejich portréty: syn má obraz, kde je namalovaný jako Malý princ, mladší dcerka má obraz, kde je vyobrazená jako Alenka v říši divů a nejstarší dcerka má portrét jako Pipi Dlouhá Punčocha. A malovaný domeček se jménem naší rodiny nemám, takže jsem vlastně i kovářova kobyla.

Čemu se rády věnujete ve volném čase, když netvoříte?
Obě máme malé děti, a tak skoro všechen volný čas věnujeme jim. Jezdíme s nimi plavat, na koně, v létě na Slapskou přehradu, v zimě na lyže na blízký Monínec. Skoro každý den s nimi něco tvoříme. Moje dcerka má teď novinku. Když maluji, stoupne si vedle mě a maluje se mnou. Bere mi štětce, sahá mi do barev, cáká všude kolem, tak teď tvořím…

Jak vypadá váš ideální den?
Vzhledem k tomu, že je pro mě moje práce zároveň i koníčkem, ideální den je ten, kdy něco vytvořím. Když si sednu k malování nebo postavím k malířskému stojanu, mám pocit, že opět žiju. Po loňské sezóně na hradě, kde jsem musela být prakticky každý den, jsem už cítila opravdu tvůrčí přetlak a těšila se, až zase začnu malovat.

Jaké máte pracovní plány pro příští týden a jaké pro příští rok?
Teď jsem právě odevzdala sérii obrazů na výstavu do Japonska, na které jsem delší dobu pracovala. Vystavuji tam už sedmým rokem. Dodělala jsem kolekci obrazů pro svoji výstavu v Chlumci nad Cidlinou a teď se právě opět začínám věnovat hradu v Týnci nad Sázavou, protože začala sezóna. A také se mi trochu nahromadilo šití a malování domečků, tak to teď budu dohánět.