Jako drobný úvod do článků následujících dní ;-) jsme si pro vás dnes připravili vyladění na fialovou notu. Fialová vzniká spojením vzrušující červené a klidné modré – pozvedá ducha a zároveň má moc uklidňovat mysl. Snad pro tuto dynamiku je údajně oblíbenou barvou kreativních lidí. Říká se, že Wagner komponoval své opery v místnosti s fialovými drapériemi. Populární americký zpěvák Prince se proslavil písní a filmem Purple Rain, fialová je jeho oblíbenou barvou. Přiznejte se, příznivci Fleru, kdo z vás má rád fialovou?

Fialový luxus

Fialová je barva opředená mnohými symboly, které mají počátky hluboko v lidské historii. V přírodě se vyskytuje spíše zřídka a bývalo obtížné ji vyrobit, fialová tak získala nádech nedostupnosti, vznešenosti nadpozemskosti.

Výroba prvního fialového barviva se datuje do dvacátého století před naším letopočtem – bylo zapotřebí sekretu z až dvanácti tisíc korýšů k získání 1,5 gramu čistého pigmentu. Toto množství postačovalo k obarvení přibližně jedné římské tógy – není divu, že takto zbarvený oděv si mohli dovolit pouze vladaři a boháči. Římští císaři Augustus a Julius César vydali dekrety, podle nichž směl fialovou obléknout pouze císař. Za Nera bylo porušení tohoto nařízení, dokonce i pouhý prodej fialového pigmentu, trestáno smrtí.

Vznešenost, důstojnost a luxus si fialová zachovala do dnešního dne napříč kulturami.

Náušnice inspirované antikou: Kruhy na vodě s ametystem | Věra Nováková.

Stříbro a fialová: zleva Marta F., Hana Pokorná a kytaka.

Od magie po naději

Fialová je zároveň vyjádřením magičnosti a tajemna, má silné spirituální konotace. V křesťanské liturgii se užívá během adventu a čtyřicetidenního půstu, který předchází Velikonocím. Fialová symbolizuje pokání a půst, ale zároveň i naději a očekávání narození a obětování Krista. Adventní věnec nejčastěji zdobí fialové svíce, přičemž třetí svíce by měla být růžová – jako znak radosti, že doba odříkání je téměř u konce.

Veriakon | Litoria ->

V Egyptě se fialová pojí se ctností a vírou, v Indii je symbolem reinkarnace. V tmavých odstínech je považovaná za smuteční barvu, a to nejen v západní tradici, ale například i v Thajsku či Brazílii. V Iránu je fialová barvou toho, „co se má stát“. Zbarví-li se slunce či měsíc během zatmění do fialova, značí to pro Íránce krveprolití v následujícím roce.

Vyznamenání Purple Heart (Fialové srdce) uděluje armáda USA za chrabrost vojákům zraněným v boji. Fialová v kombinaci s bílou a zlatou je symbolem feministického hnutí – tuto kombinaci užívaly britské sufražetky k vyjádření věrnosti, čistoty a naděje.

Vlevo: Medvídek v kouzelném pokoji | Ealiaine, vpravo: Náušnice | Hanč.

 

Odvrácená tvář fialové

Fialová však v sobě skrývá i mnoho negativního, což nám napovídá samotná etymologie tohoto slova – anglické slovo pro fialovou – violet je odvozeno z latinského violentia – násilí, agrese (anglicky violence). Pomineme-li angličtinu, latinské označení violky (lidově fialky) je viola. Fialová je také znakem dekadence, domýšlivosti a karikované vznešenosti – pompéznosti.

Mnoho italských umělců odmítá vystupovat na jevišti oblečeni ve fialové. V nacistických koncentračních táborech byli muži uvěznění za homosexualitu povinně označeni růžovým trojúhelníkem. Tento trojúhelník přebarvený na fialovo se později stal symbolem Gay Pride; koncem devadesátých let dokonce způsobilo velice vypjatou diskuzi, kterou rozpoutal reverend Jerry Farwell, když veřejně vystoupil proti dětskému pořadu Teletubbies. Nevoli u něj způsobila postavička Tinky Winky – její fialovou barvu a trojúhelníkovou anténku interpretoval jako jednoznačné znaky homosexuality. Gay Tinky Winky byl podle něj zcela nevhodným vzorem pro děti předškolního věku. Tvůrci tohoto pořadu obvinění jednoznačně odmítli.

Odstín Mauveine

První syntetickou fialovou vyrobil William Henry Perkin v roce 1856, když se pokoušel syntetizovat chinin. Tento nezamýšlený produkt svého experimentu si nechal patentovat pod názvem Mauveine. Nový odstín zpopularizovala o šest let později královna Viktorie, když se oděná v této barvě objevila na Královské přehlídce.

Na odstínu fialové závisí nejen v módě, ale i v interpretaci této barvy:

  • tmavé odstíny evokují duchovnost, vznešenost, ale i smutek a melancholii
  • s příměsí bílé získává fialová jakousi lehkost až romantičnost.

Vlevo: Jarní orchidea | Maria accessories vpravo: Lilly Pad | Lull Homewear.

Vlevo: Taška Industrial | Marlon Design, vpravo: kapsička Ametyst | AndreaD.

Ještě pořád nemáte rádi fialovou? Nic si z toho nedělejte, Kandinského by málokdo označil za nekreativního, a přitom o fialové prohlašoval, že: „Z hlediska psychického i fyzikálního je fialová vlastně ochlazenou červenou. Působí proto poněkud křečovitým, vychladlým a smutným dojmem, a nikoli bezdůvodně bývá pokládána za barvu starých žen.“

A závěrečné barevné tipy pro váš obchod:

  • Fialová barva je vhodná k prezentaci zboží, dbejte však na její odstín. Obecné pravidlo zní, že čím tmavší odstín použijete, tím pochmurněji bude fotka působit.
  • Vnímání fialové je podle některých odborníků dáno především generačně. Zatímco starší generace vnímá tuto barvu v souladu s některými stereotypy uváděnými v článku, mladší generace častěji považuje fialovou za moderní a přívětivou barvu.

PS: A příště nás čeká... růžová!

Vlevo: NAVARILA-DESIGN, vpravo: Koně všemi smysly, HelenaG.

Úvodní foto: Flip

Zdroje:
Color Meanings by Culture [online].
KANDINSKY, W. O duchovnosti v umění. Praha: Triáda, 1998, s. 81.

MORTON, J. Color Matters: Why Color Matters [online]. 2005.
SMITH, K. All About the Color Purple [online].  2012.
Wikipedia: Jerry Falwell [online].
Wikipedia: Mauveine [online].
www.feminist.com [online].