PLAVKY. Ono magické slůvko se v našich slovnících drží již několik dekád generací, přesto mnoha ženám stále při jeho vyslovení běhá mráz po zádech a v myšlenkách nabíhá plán zahrnující tvrdé redukční diety. A protože čas se momentálně s radostí zahalil do toho vůbec nejkrásnějšího oděvu jménem PRÁZDNINY a žhavé sluneční paprsky nás lákají z příbytků ven, všechny volné chvilky teď trávíme ponořeni do ledové vody za přítomnosti lahodných koktejlů. :) Právě v náruči chladivé řeky jsme se rozhodli otevřít, důkladně rozebrat, nakouknout do minulosti - a také vytáhnout na světlo současné trendy proslulého letního kousku oblečení nazývaného plavky.

Tak pojďte nechat ostych, stud i zbytečné závany mindráků za závěsem zkušebních kabinek.

Vydejte se s námi po stopách toho správného typu i střihu plavek pro vás.

Máme pro vás praktické tipy.

Uvidíte, že se z hledání může stát ta správná osvěžující zábava! :)

Cudná krása a éra koupacího pláště

V dnešní době nám připadá naprosto přirozené a běžné ocitnout se na koupališti, u jezera či na pobřeží pouze spoře oděni do miniaturních bikin. Když zalistujeme do minulosti a zastavíme čas, zjistíme, že první náznak dvoudílného kusu oděvu byl v módě již za dob, kdy poddaným vládli faraoni a slunce zářilo nad Egyptem. Tedy v dobách cca 3500 př. n. l.

Další zmínku o předchůdkyních současných plavek můžeme nalézt na nástěnných malbách a freskách vyobrazujících řadu římských bohyň či Venuši v „bikinách“ v oblasti Pompejí a na Sicílii kolem roku 1400 př. n. l.

Postupem plynutí času se dostáváme až na samotný císařský dvůr v Německu, zde se móda měnila pod taktovkou Byzantské říše. V tomto období také začali lidé rozlišovat oděv viditelný všem, tedy vhodný do společnosti, a oděv spodní. Vzrostla nebývale obliba krajkového nebo vyšívaného spodního prádla. Přesto je dobré mít na paměti, že se stále ocitáme na přelomu 17.-18. století, kdy otěže moci držela především církev. Tehdy dámy poslušně chodily k rybníkům ve speciálních koupacích pláštích, které zahalovaly postavu od krku až po kotníky. V 19. století došlo ve společnosti k mírným náznakům rozvázání přehnané sešněrovanosti a nosily se tzv. dvoudílné úbory, které se skládaly z vrchního dílu připomínajícího župánek a koupacích kalhot.

Zdroj fotografií: pinterest 

Odhodit stud, nasadit bikiny!

Klasické dvoudílné plavky si vydobyly své právoplatné místo v dámských šatnících až v polovině 19. století. Překvapivě se o jejich existenci postarali francouzští gentlemani, módní návrhář Jacques Heim a inženýr Louis Reárd. Konkrétně Heim se stal výraznou módní ikonou své doby. V roce 1946 představil v Cannes unikátní dvoudílné, miniaturní plavky nesoucí název Atome, s podtitulem – nejmenší plavky na světě. Posléze je pojmenoval podle korálového ostrovu v tichém oceánu: Bikini. Přesto většinová společnost tento troufalý módní kousek čítající podprsenku z trojúhelníků bez vyztužení a šňůrkových kalhotek odsoudila a kritizovala až takřka do 50. let 20. století.

Zlom v prudérním společenském myšlení i vnímání nastal ve chvíli, kdy již zmiňovaný Louis Reárd vymyslel geniální tah v podobě dobře promyšlené a do té doby nevídané reklamy. Najal pro tyto účely smyslnou pařížskou tanečnici Micheline Bernardinovou, která měla za úkol plavky nevtíravým způsobem propagovat. Ku pomoci také přispěchal tehdejší filmový trhák s hlavní hvězdou stříbrného plátna Bridget Bardot, A bůh stvořil ženu, promítaný v roce 1957. Ženy velice rychle pochopily, že jsou bikiny vítaným a především praktickým společníkem pro vodní radovánky. Krása s cudností přestala jít ruku v ruce, a tak se z prvotně zavrhovaného kousku oblečení stal velmi žádaný módní artikl.

Zdroj fotografie: Atome Bikini pinimg.com

 

Zdroj fotografií: pinterest

Zdroj fotografie: bohostate

Žhavé trendy teď a tady

Pokud jste milovnice klasického střihu i vintage šmrncu, určitě si při letošním výběru letní kolekce plavek přijdete na své. Do módního světa si opět razí cestu roztomilé puntíky i proužky. Mezi mimořádně oblíbené vzory patří také motiv stromů, květů, geometrických vzorů či motivy tropického ovoce. Vše doladěné o výrazné, zářivé a křiklavé barevné podklady. Na vrcholku módních trendů jsou letos také jednodílné plavky se šněrováním, volánky či laškovnými průstřihy.

Zdroj fotografií: pinterest

 

Vodní královnou snadno a rychle

Svět módního průmyslu před nás rozkládá nepřeberné množství druhů, stylů i střihů plavek jednodílných nebo dvoudílných. Po kterých nejčastěji sáhnete vy?

Připravili jsme pro vás praktického průvodce plavkovým světem.

Každou ženu obdařila příroda zcela ojedinělými, originálními křivkami, podle všeobecných a velmi efektivních pravidel zjistíte, že každá postava je krásná, stačí zvýraznit její přednosti.

Zdroj fotografií: pinterest

 

Postava ve znamení trojúhelníku

Dámy i dívky s tímto typem postavy jsou obecně velmi drobné, doménou je útlý hrudník, velmi úzká ramena, výrazné jsou potom boky a za „problematičtější“ partie jsou považovány silnější stehna.

Tip:
Jednoduše odveďte pozornost! Vybírejte plavky s barevným či originálně střiženým vrchním dílem, střih spodního dílu kalhotek nevolte příliš vykrojený ani nízký, v neutrálních, jemných barvách, pokud možno bez plastických vzorů.

Postava à la obrácený trojúhelník

Těmto ženám byla nadělena mohutnější horní část postavy, především široká ramena, boky i stehna jsou drobnější.

Tip:
Není nic snadnějšího než svoji pozornost zaměřit na spodní část těla a tu také zvýraznit. Dále je zapotřebí opticky zúžit horní část postavy, především trup. Pro takový typ postavy se výborně hodí například jednodílné plavky na jedno rameno či dvoudílné na zavazování u krku. Vhodné jsou nápadné střihy i typy kalhotkového dílu - nabírané, nohavičkové či vykrojené.

Zdroj fotografie: pinterest

Zdroj fotografie: pinterest

Zdroj fotografie: venus

Postava v podobě přesýpacích hodin

Máte souměrně široká ramena, boky a úzký pas? Pak máte vyhráno a můžete si dovolit takřka každý střih plavek.

Tip: Rozhodně se nebojte odvázat a své přednosti ukázat světu. Na takovém typu postavy budou perfektně vypadat plavky à la trojúhelníčky na zavazování nebo plavky jednodílné i dvoudílné bez ramínek. Rozhodně sáhněte také po netradičních tvarech, barvách či plastických vzorech.

Zdroj fotografie: pinterest

Postava ve stylu jablka

Tento typ postavy se vyznačuje větším bříškem, širokým trupem a „ztraceným“ pasem.

Tip: Vhodné jsou jednodílné plavky, které dovedou opticky zúžit postavu. Žhavým hitem tohoto léta jsou tankini, tzv. dvoudílné plavky skládající se z delšího „topu“ z plavkoviny a spodních kalhotek.

Zdroj fotografií: pinterest

Zdroj fotografie: pinterest

Postava s plnějšími tvary

Jste žena krev a mléko a soukání se do plavek vám připomíná spíše noční můru? Odhoďte předsudky, můžete se totiž hravě stát královnou pobřeží. Stačí se držet těchto rad.

Tip: Vybírejte pouze z kvalitních, pevných materiálů. Horní díl plavek by měl být vždy podprsenkového typu s dostatečnou výztuží, kalhotky jsou vhodné s vyšším pasem. Pokud si netroufáte, určitě neváhejte a zvolte tankini či plavky jednodílné, s kulatým výstřihem a pevnými ramínky.

Zdroj fotografie: rosegal

Zdroj fotografie: torrid

 

 

Plavky (a parea) na Fleru

Na závěr otevřeme také naši Fler studnici nápadů, ve které je spousta plavkové inspirace!

plavky BLUE STRIPES od my dress your dress

 Třpytivé háčkované bikiny - vršek od dolela

Bikiny Copas od kajkosan

Podprsenka Blue strip od Lull Loungewear

 

Jednodílné plavky/body LUXURY od Eywa Active

Vrchní díl trojúhelníčkových plavek od My rainbow

GISELE vršek baby blue - světlemodrá od kireina

RIO Violet LUFT ~ plavky od LUFT

háčkované monokiny od MonikaPindruse

Háčkované bikiny Pin Up- 36/38 od fashionmartina

 

A až půjdete z pláže do hotelu na oběd, nezapomeňte na slušivé pareo.

Plážový šátek velký od pichsem-pichtam

šála od mistra Gauguina od woolarte

Fáčová šálka - duhová 220 - 230 x 90 cm od smajli

Pod modrým nebem - hedvábná šála 180 x 45 cm od Měkoučké hedvábí

PAREO-IHNED K ODESLÁNÍ od Pa-Milada

Pareo s bambulkami od Laky8

 

A také se podívejte, jak takové pareo uvázat.

 

Úvodní fotografie: bohostate

Použitá literatura: Móda: obrazové dějiny oblékání a stylu. Praha: Knižní klub, 2013. ISBN 978-80-242-4170-8.