S přibývajícím teplem zůstáváme čím dál více venku a po dlouhé zimě všechny láká vlídné venkovské prostředí. I nás zlákalo, a tak ve třetím čísle Korálků, které právě vyšlo, najdete hned 23 návodů, inspirovaných tématem Venkov - Křídou na zdi.  A přidáváme i jeden návod pro čtenáře Fler MAGu.

Na projekty tohoto čísla byly použity techniky drátované háčkování, šití, ketlování, korálková výšivka, jemné drátkování, tiffany atd. a všechny návody mají označení stupně obtížnosti pro začátečníky i pokročilé.

Korálki, dvouměsíčník (nejen) o korálkování

Z obsahu čísla 3 vybíráme:

  • brož Vážka – korálková výšivka
  • Myluju Věru!!! - přívěsek z hmoty Fimo
  • Tkaná secese - skoro secesní šperk vyrobený na stávku
  • Zkrocené jeřabiny - háčkovaný náramek z měděného drátu s korálky
  • Ibišek do vlasů – ozdoba do vlasů šitá stehem peyote a heringbone
  • Konec starých časů -  hodiny vyrobené technikou tiffany


V našem seriálu "Nejstarší bytosti" si tentokrát můžete přečíst o korálu, dále v čísle najdete např. článek Vingate v rubrice Abeceda a také jsme zpovídali jednu z vás, Petru Nemravku Nemravovou.

 

Vyrobte si korálkové vlnky

Obtížnost: 2

Další variace na téma korálová červeň a stříbrný drát nám potvrzuje, jak je tato kombinace vděčná. Nepříliš obvyklá je technologie volně tvarovaných krátkých kousků drátu, které nakonec propletením vytvoří strukturu podobnou klasické pletenině. Navíc si stejným způsobem můžete vyrobit náušnice, více dílků propojíte do náhrdelníku – a už máme na světě celý set.

Materiál a pomůcky:
rokajlové korálky
postříbřený drát o průměru 0,8 mm
štípací kleště, ploché kleště a kleště s kulatými čelistmi

Z drátu si nastříhejte 17 kousků o délce 13 cm. Vezměte si první kousek drátu a na obou koncích zatočte neúplné očko. Na konec drátku nasuňte korálek a začněte tvarovat spirálku:Až budou spirálky s korálky uprostřed hotové na obou koncích...

...vezměte si kleště s kulatými čelistmi a drátek ohněte uprostřed mezi spirálkami. Pomocí stejných kleští vytvarujte vlnovky na celém dílku – můžete pracovat od oka, nebo si předem vyznačit pomocné body lihovým fixem podle pravítka:

Celý postup zopakujte ještě 16x. Snažte se, aby jednotlivé dílky byly zhruba stejné, ale mírné odchylky nejsou na závadu – jde přeci jen o ruční práci.

Až budete mít hotové všechny dílky, připravte si spojovací očka. Naviňte drát na kulatinu vhodného průměru – můžou to být třeba čelisti kulatých kleští, já jsem použila hliníkový háček na háčkování o průměru 4 mm. Vzniklou spirálku rozštípejte kleštěmi na jednotlivé kroužky. Očky spojte jednotlivé dílky náramku.Náramek je připraven na dokončení:Můžete samozřejmě použít zapínání, které si koupíte, ale lepší je použít ručně vyrobený háček a očko. Na výrobu háčku si uštípněte asi 10 cm drátku, přehněte ho v půlce, 3 cm od přehybu uchopte dráty do kleští a jeden drátek omotejte kolem druhého. Přečnívající kousek odštípněte. Dvojitou část drátku vytvarujte pomocí kulatých kleští do tvaru háčku. Z rovného konce drátu vytvarujte očko na připevnění k náramku:Druhou část zapínání vytvořte z kousku drátu o délce asi 4 cm. Uprostřed drátku vytvořte očko omotáním kolem čelisti kulatých kleští a na koncích vytvořte malá očka na připevnění k náramku.

Části zapínání připevněte k náramku a máte hotovo.


Text a foto: Michaela Menčíková, www.fler.cz/mmys

Originální postupy uveřejněné v časopise Korálki jsou chráněny autorským právem, a výrobky vyhotovené podle nich jsou určeny pouze k osobní potřebě, nikoli k prodeji. Návody slouží pro výuku technik.