Všichni jej prostě milují. Už samou svojí podstatou evokuje pohodu někde u vody, je lehký a vzdušný, trochu bezstarostný. O čem je řeč? Přece o stylu, který je oblíbený napříč generacemi a zřejmě nikdy nezestárne. Už víte? Možná malá nápověda: "Pruhy a zase pruhy."

Ano, námořnický styl! 

Námořnický styl není samozřejmě jen o pruzích, je velmi rozmanitý, objevují se v něm i motivy lan, kotev, plachet, záchranných kruhů, barvy modrá, bílá i červená, různé dekorace z oblázků, vybělených větví, mušlí a mnoho dalšího. Možností je nepřeberné množství, a abych vás nezahltila přemírou informací, zaměřím se do detailu na proužky, konkrétně pruhované námořnické tričko.

La Mariniére neboli pruhované triko patří mezi základní prvek šatníku lidí po celém světě. Tento nadčasový kousek ale nevznikl v dílně módních návrhářů, jak u trendů bývá zvykem. Jeho historie je úplně jiná a začíná už před mnoha desítkami let. Pojďme se na ni tedy podívat trochu důkladněji.

Pruhovaná trika byla původně součástí námořnických uniforem. Přesně se to už asi nedozvíme, ale typické pruhované oblečení začali patrně jako první nosit bretaňští námořníci a rybáři, aby se odlišili od jiných národů. Tuto módu pak převzalo francouzské námořnictvo a 27. března 1858 se stalo součástí jeho oficiálního oděvu. Ruské námořnictvo pak modrobílou pruhovanou blůzu převzalo v 19. století.

Vzor pruhů prý byl pro námořníky praktický. Když někdo spadl přes palubu, byl dobře vidět. Z větší dálky zase proužky splývaly s tmavým mořem či světlou lodí a fungovaly tak jako "maskáč".

Samozřejmě bylo striktně dáno, jak má námořnické tričko vypadat. Pruhů bylo 21 bílých o šířce 2 cm a modrých 20-21 o šířce 1 cm. Každý pás symbolizoval Napoleonovy vítězné bitvy.

Na rukávech pak muselo být po patnácti modrých i bílých pruzích.

Dalším pravidlem byl tříčtvrteční rukáv a lodičkový výstřih a jako materiál se používal pevný úplet.

V ruském vojenském námořnictvu je pruhované tričko součástí uniformy dodnes.

Prvními civily, kteří v druhé polovině 19. století začali nosit prvky námořnických uniforem, byly děti z lepších rodin.

Cestu do dámských šatníků si typicky pánské pruhované tričko našlo díky ikoně Coco Chanel. Ta ráda kombinovala pánské prvky společně s dámskými a pruhované tričko si v roce 1917 oblékla k pánským kalhotám. Stvořila tak jeden z nestárnoucích módních trendů.

Gabrielle "Coco" Chanel, zdroj Pinterest.com

Po druhé světové válce se obliba pruhů zvedla, ve svém šatníku je měly herečky Audrey Hepburnová i Brigitte Bardot. Díky té se pozornost světa obrátila k francouzské Riviéře. Davy turistů totiž začaly proudit do Saint Tropez, kde Brigitte pobíhala jako Juliette ve filmu Rogera Vadima "A bůh stvořil ženu". Říká se, že právě ona se svým outfitem - cigaretové kalhoty ke kotníkům, červené balerínky naboso a hlavně, jak jinak, námořnické pruhy - stvořila Riviéru.

Brigitte Bardot v Cannes, 1956, zdroj Pinterest.com

Pánové se mohou zhlédnout třeba ve věhlasném umělci Pablu Picassovi, který byl v pruhovaném tričku a širokých kalhotách vidět po většinu času. Dalšími milovníky pruhů byli ale i James Dean nebo Curt Cobain.

Pablo Picasso, zdroj abcnews.go.com

Pruhované triko se prostě stalo nestárnoucí klasikou a vzor se rozšířil i na další části oděvů a módních doplňků.

Revoluci v módě s ní udělali i módní návrháři, například duo Dolce & Gabbana a spousta dalších. Největším milovníkem námořnických pruhů je bezesporu Jean-Paul Gaultiér. V jeho kolekcích se objevují jak trička z bavlny, tak i jejich extravagantní verze s pavími pery, flitry, krajkami a krystaly Swarovski. Pruhované tričko v rámci svých kolekcí představil už v roce 1983 a o rok později dominovalo kolekci "Boy Toy". 

 

Dolce & Gabbana fashion, zdroj Daydreamingmaven.com

 

Z historie a zahraničí už bylo myslím informací dost :-). Přesuneme se tedy na "domácí hřiště", konkrétně k místním tvůrcům zde z Fler.cz, kteří jsou také rozhodně velmi originální, co se pruhů týká, a neomezují se jen na oblečení.

 

Bílá "Police" loďka, UNLIMITED DESIGN

  

Tričko krátký rukáv dámské, Stromli

  

Náušnice rybky, Brabčí úlet

 

Kabelka Maxi bag, You&You

 

 

Běhoun "Co zbylo z prázdnin", ZOOZA home

 

Kapitánské tričko, Jokersol

 

 

Šaty dámské modré StelaZannia

  

Rybky, l.prouzova

 

Pro Léto ušitá, MaRuna JaRuna

 

Námořnické srdce, Hanč

 

Námořnické pro pány, Ta-Ry

Asymetrická tunika NavyBroskvička

 

Tak co, už jste dostali chuť si nějaký stylový kousek pořídit? Pokud ano, ale nechcete se zaměřit jen na pruhy, nakoukněte, co jsme ve Fler beadweaving team vytvořily na téma "Vzhůru na palubu! Aneb námořnický styl"

Hlasovat můžete do 20. září 2020 až pro 5 šperků, které vás nejvíce oslovily, nebo dle vás nejlépe splňují zadané téma.

Obrázky v anketě jsou proklikávací, můžete jednotlivé šperky podle libosti zkoumat detailně a samozřejmě si i některý z nich koupit a stát se tak součástí tohoto nestárnoucího trendu ;).

#fler-anketa:4118#

 

Čerpáno z internetu: Vzdystylove.cz, Blog.prouzkyapuntiky.cz, Lidovky.cz, Vogue.cz