Patříte mezi ty, kteří by nejraději měli keramiku v kuchyni, po stěnách i na zahradě? Pak si dejte pozor, až budete brouzdat v obchůdku keramičky Elišky Kovandové. Hrozí totiž nákupní šílenství. Nee, děláme si samozřejmě legraci. Čtěte a pak klidně i nakupujte :)

Řekněte nám na úvod něco o sobě. Jak jste se dostala k tvoření?
Dobrý den, jmenuji se Eliška Kovandová, posledních 20 let jsem ve středním věku a věřím, že to ještě chvíli vydržím. Jsem nepochopená stále radící matka, nadšená babička, milující náladová manželka a hlavně keramička. Jak jsem se dostala k tvoření, si nepamatuji, asi mi to vnutili někde doma.

Věnujete se tvorbě profesionálně? Kolik času jí věnujete?
Od absolvování SPŠ keramické v Karlových Varech mne keramika živí i baví. Kolik času jí věnuji, nevím, nyní před Vánocemi mám dojem, že všechen.Řekněte nám něco o technice, kterou tvoříte. Proč to u vás vyhrála?
Pamětníci si budou pamatovat televizní vysílání, kdy mezi pořady střídal soudružku hlasatelku pan vajíčko nebo koťata anebo něčí ruce, jak točí na kruhu. To mne nadchlo, šla jsem tedy na keramiku. Tam jsem se naučila kouřit, randit, něco z technologie i výtvarna, ale točit ne. Po škole jsem se rozhodovala, co dál, a při tom přemýšlení jsem trochu otěhotněla, tak jsem točení zase na pár let odložila. Po mateřské to přišlo, začala jsem učit na keramickém učilišti v Horní Bříze a tam stál v rohu hrnčířský kruh. Točení mi vůbec nešlo, nevzdala jsem to a dodnes vedeme s hlínou při o tom, kdo je tady pánem. Ráda modeluji, formuji, ale točení vyhrává pro svou rychlost. Když se mi podaří vytočit něco vysokého rovného, baví mne to zmuchlat do svých představ. Točený tvar klade odpor dlaním, a tak se spolu lehce přetlačujeme, hledáme měkké křivky… Je to malé dobrodružství.

Popište nám typický průběh tvůrčího procesu, který vede ke vzniku nového výrobku.
Typickým průběhem tvůrčího procesu netrpím.

Čí názor na vaši tvorbu je pro vás důležitý? Máte někoho takového?
Nemám.

Doporučte Fler tvůrce, které máte ráda.
Je tu hodně tvůrců, které mám ráda. Obzvláště mám ráda milou Markétu Mikešovou mimapaint i její tvorbu, Evu Tomešovou Etomatelier, s kterou máme nyní společnou výstavu ve Františkových Lázních, spolužáka Michala Atelier Špora, mou dceru Zuzanu Igrein, vhrsti, Otisky prstů, AlčaB1, ojásek, Lezu, petrušeli a spoustu dalších šikovných lidiček.

Kdybyste měla upozornit na jeden svůj výrobek z Fleru, který by to byl a proč?
Nemám nejoblíbenější výrobek, je to jako s dětmi, nejraději mám ty nejmladší.

Používáte své výrobky, nebo jste kovářova kobyla?
Moje kuchyně je plná mých „aušusových“ výrobků. Ráda vařím a peču, takže své výrobky testuji neustále. Snažím se, aby dobře sloužily svému účelu, je jedno jestli k vaření, zdobení nebo potěšení.

Čemu se ráda věnujete ve volném čase, když netvoříte?
Ráda konzumuji muziku, knihy, bifteky, ráda babičkuji, ráda se toulám i lenoším, ráda nakupuji materiál na rozličné ruční práce a těším se, až budu mít jednou dost času. Mojí oblíbenou aktivitou jsou setkání s „holkama“, které ke mně chodí na kurzy keramiky. Vyměňujeme si zkušenosti všeho druhu, knihy i recepty… Pro děvčata jsou to chvíle relaxace a pro mne setkání se světem i legrace.

Jak vypadá váš ideální den?
Ideální je každý den, který mne těší. A opravdu to není každý. Ráno jsem odborářka, vymýšlím stávky nebo alespoň podstatné zkrácení pracovní doby, při kávě jsem trochu líná sekretářka, po kávě se stanu ředitelkou a pošlu se do práce. Po zbytek dne jsem nádeníkem a těším se zase na tu odborářku.

Jaké máte pracovní plány pro příští týden a jaké pro příští rok?
Příští týden budu dodělávat zakázky, které pozdržela příprava výstavy, a doufám, že je nebudu dodělávat celý rok :-). Plány pro příští rok nemám, nechám se překvapit, jen doufám, že to bude příjemné.