"… Z plátků se dělají vzory, vzory se krájí na plátky a plátky se lepí na korálky… ale o tom příště…"  Příště je tu, byť v poněkud pozdním vydání. Zato jako součást celého letního speciálního Flerseriálku, který bychom mohli nazvat třeba "Fimo tisíckrát jinak - a lépe!" :-)  Tedy k tématu.

Slíbila jsem v pokračování předchozího článku osvětlit, co se děje s kostičkou polymerové hmoty, když se z ní vyválí plátek. Vzala jsem si na bedra úlohu nelehkou, protože z plátků můžete vytvořit prakticky cokoliv. Míněno jakýkoliv vzor, který následně krájíte a plátky lepíte…  třeba na korálky. To jste ostatně mohli vidět ve víkendovém návodu na korále.

Pojďme tedy dnes alespoň ke vzorům základním, ze kterých jejich kombinací můžete vytvořit vzory složitější:

1.    Spirálka (Jellyrole Cane):

Spirálka je vlastně stočená roláda. Hrajete-li si tedy občas v kuchyni, máte vyhráno i tu! Pojďte ji tedy zkusit: na strojku vyválejte dva stejně široké plátky různých barev, které chcete do spirálky zkombinovat. Plátky položte na sebe a přitiskněte je k sobě.

Jednu stranu plátků seřízněte (jak je uvedeno na obrázku), protilehlou stejně tak. Docílíte tak „hezkého začátku“ a konce roličky bez nevzhledného vrubu.

Plátky pak rolujte ve směru jednoho seříznutí ke druhému. Na počátku rolování dbejte na to, abyste uprostřed nevytvořili vzduchovou mezeru nedostatečným zmačknutím hmoty.

Seříznutý konec přihlaďte k roličce. Spirálku můžete ještě například obalit proužkovaným vzorem.

TIP:
Plátky projeďte strojkem na nejširší  (či nižší) nastavení, vznikne vám tak spirálka s jemnějším vzorováním.

Varianty spirálek.

Šperk ze spirálek.


2.    Býčí oko (Bull-eye cane):

Nebojte, býčí oko reálné bude až příště (nebo přes- :-)), tentokráte vystačíme s celosvětově vžitým názvem pro základní vzor. Je velmi efektně používán na obalování korálků, vytváření „kroužkového“ vzoru či jako střed při tvoření kytiček. Opět si připravte plátky dvou barev, tentokrát nemusí být stejně veliké, ale stejné pouze na šířku. Z plátku jedné barvy rolováním vytvořte roličku, plátek odřízněte (můžete opět našikmo), usnadní vám to spojení kraje s roličkou.

Roličku poválejte na podložce tak, abyste zahladili konec (zahlazení nemusí být úplně dokonalé, na roličku se budou nabalovat další vrstvy). Nyní položte roličku na plátek kontrastní barvy, přihlaďte kraj plátku (tentokráte řezejte rovně, nikoliv zešikma)  k rolce a oviňte ji.. Místo, kde máte plátek odříznout, poznáte tak, že hrana na počátku vytvoří v plátku, který je ovíjen, rýhu.

Plátek pak odviňte kousek zpět a odřízněte zbylou hmotu v místě rýhy. Oba kraje pak jemně přitlačte k sobě, přihlaďte prsty a rolka je hotová.

Roličku můžete dále ovíjet dalšími vrstvami (střídat kontrastní barvy, popřípadě přidávat další), které jsou různě široké, čímž na rolce vytvoříte různě široké kroužky.

Býčí oko.


3.    Proužky (Stripe Cane):

Proužkovaný hranolek je další ze vzorů, kterým efektně vytvoříte pruhovaný plátek a obalíte jím kouličku, nebo třeba jen vytvoříte pruhovanou vrstvu na povrchu jiných roliček a tyčinek.

Vytvořte si opět dva stejně široké plátky (šířka nastavení strojku je odvislá od toho, jak širokých pruhů chcete docílit). Plátky položte na sebe, přihlaďte (pozor na vzduchové bublinky) a pokud chcete proužky slabší, můžete plátky projet na strojku, zároveň se tím spojí.

Takto připravené plátky rozkrájejte na polovinu, poloviny opět položte na sebe a přitiskněte.

Postup opakujte do té doby, až budete mít proužků nad sebou dostatek. Na obrázku vidíte tyčinku, která byla dvakrát rozkrojená, čímž jsem vytvořila osm pruhů.

Tip:
Variantou proužků klasických může být např. proužek ze tří barev s černobílým základem.

 

Proužky.


4.    Blendovaná rolička (Skinner-Blend Cane):

Blendování je pro práci s Fimem esenciální skoro tak, jako je pro malíře štětec. Trochu přeháním, nicméně přechod barev jedné v druhou (a třetí, čtvrtou), o čemž technika blendování je,  je velmi oblíbenou a využívanou technikou. Blendovaný plátek pak můžete srolovat právě do roličky. Pojďme na to!

Ze dvou barev vytvořte stejně velké obdélníky, které diagonálně (od rohu k protilehlému rohu, nebo lehce od krajů) rozřízněte.

Vzniklé trojúhelníky stejné barvy položte na sebe (vytvoříte tak dvojitou vrstvu) a přiložením dvou barev k sobě (budou k sobě přiloženy nejdelší stranou – diagonálou či snad dokonce přeponou :-D).

Vzniklý obdélník poválejte válečkem a vložte do strojku dle obrázku (marně jsem se snažila sesumírovat slova tak, abych jim sama rozuměla, tak raději názorně)..

Po projetí strojkem plátek přeložte (nijak ho nepřekrucujte) a strčte ho stejným způsobem do strojku. Toto projeďte cca dvacetkrát (buďte si jisti, že v průběhu procesu budete pochybovat, protože se na hmotě objeví podivné „čáry“). Výsledek poznáte – plátek, jehož základní barvy přechází plynule jedna v druhou…

Stočte jej jako spirálku od světlé ke tmavé (světlé je vždy méně a pokud byste rolovali opačně, světlá barva by zanikla), odřízněte nevzhledné konce a je hotovo.

Pro zajímavost: mrkněte, jak diagonální řez ovlivní barevnost plátku a následně roličky. Pokud říznete více od krajů, zůstane zachováno více bílé. Zapamatujte si to, když budete pracovat s hodně tmavými barvami.. :-)

 

Několik variant a kombinací v obrázcích:

1.    Spirálky s proužky

(Můžete si je sami zkusit vyrobit podle návodu "Baby (In) Blue!".

Judy Belcher

...a její varianty základních caneů:

Cynthia Toops

...a pro ni typické použití špulek na spodní niť:

Korále Donny Kato

Kombinace výše uvedených základních roliček na mistrovské úrovni :-) Donna je jednou z umělkyň, která základní cany užívá velmi často... a velmi hezky.

Kathleen Dustin

Použití proužků a spirálek v kombinaci s průhlednou hmotou:

Ford & Forlano...

...tak tyto proužky už ani nekomentuji.. :-)

 

Další základní kapitolou práce s polymery je redukování roliček a hranolků. A na to se podíváme zase zítra :-)