Ráda bych se s vámi podělila o zážitky z krásné a pro nás středoevropany určitě zajímavé květinové slavnosti, které jsem se měla možnost letos zúčastnit. Květinová slavnost – Infiorata – se koná v malebném starobylém italském městečku Itri ležícím v horách mezi Římem a Neapolí na dohled nádherného moře Neapolského zálivu.

Tradiční slavnost, pořádaná u příležitosti svátku Božího těla, patří v Itálii k největším a nejhezčím a každoročně přiláká tisíce návštěvníků. V roce 1989 Infioratu v Itri navštívil také papež Jan Pavel II.

Tradice květinových obrazů sahá do hluboké minulosti. Zpočátku se před procesí házely jen okvětní lístky a teprve postupně se z tisíců a tisíců okvětních lístků začaly vytvářet celé koberce. Slavnost Infiorata najdete na více místech v Itálii a koná se většinou devět týdnů po Velikonocích.

Letošní, v pořadí již 25. ročník, se začal v Itri připravovat počátkem roku, kdy zájemci o vytvoření květinového obrazu předali pořadatelům z agentury Pro Loco svoje návrhy, z nichž pak bylo třicet nejlepších vybráno k realizaci. Hlavním heslem letošní Infioraty byl mír a solidarita, pozornost byla věnována také letošním oslavám 150 let sjednocení Itálie. Většinou jde ale o obrazy s náboženskou tematikou. S obrazem Pražského Jezulátka doplněným o siluetu Hradčan a Karlova mostu se zúčastnila i dcera, která pozvala na slavnost i mě s manželem. Byl to zážitek skutečně na celý život. Poznali a vyzkoušeli jsme si nejen zajímavé tvoření, ale měli jsme možnost obdivovat i obrovské nadšení tamních obyvatel, s kterým se zapojují nejen do této akce…Veliká spousta práce čeká na pořadatele dlouho předem. Nejprve je nutné zajistit dostatečné množství květin, kterých se spotřebuje opravdu hodně – letos bylo na nákup květin vynaloženo 35.000 EURO (!). Používají se květiny běžně prodávané v květinových síních, které jsou většinou chemicky ošetřené a déle vydrží.

Asi týden před slavností pak nastupují do práce desítky místních dobrovolníků, protože květiny je potřeba zpracovat. Pečlivě se stříhají a otrhávají tak, aby ani lísteček nepřišel nazmar a bylo k dispozici co nejvíce barevných odstínů. Například z karafiátů se získají odstíny hned čtyři – okvětní plátky, střed květu, kalich a stonky. Stejně se zpracovávají i stovky a tisíce růží, listopadů, mečíků, gerber a mnoho dalších. Je to velice pracné a tak pomáhá opravdu každý, kdo může – staří i mladí, muži i ženy, dokonce i malinké děti ještě v kočárku. Někdo tím stráví celý týden, někdo se staví jen na chvilku, třeba kluk se slečnou, když jdou na rande.

Možná si ani nedovedete představit tu úžasnou atmosféru. Při docela monotónní práci se probere všechno možné – co se kde ve městě přihodilo, kdo se přistěhoval, odstěhoval, zemřel či narodil, kde je nejlepší káva, kdo otevřel nový obchůdek a jak se mu daří. A určitě i to, co se povedlo či nepovedlo městskému zastupitelstvu a co by bylo potřeba napravit. Vždyť připravovat kytičky chodí i pan starosta. A kdo přijít nemůže, pomůže jinak – finančním darem, občertvením a podobně. Připravené a pečlivě roztříděné lístečky se z celého městečka svážejí do školní tělocvičny, kde je přeci jen trochu chládek a kde je organizátoři rozdělují pro jednotlivé obrazy.

Samotná tvorba obrazů začíná v neděli v 6.oo ráno a dokončeny musí být v poledne. Zdá se to být hodně času, ale jen do chvíle, než si uvědomíte, že obraz má rozměry 4 x 7 metrů a ještě asi půl metru široký zelený rám kolem a že se skládá vlastně lístek k lístečku! Na tvorbě jednoho obrazu se pak podílejí celé rodiny nebo školní třídy, zatímco naše česká enkláva nastoupila hrdinně ve třech. Mnozí autoři začínají s prací již o půlnoci a technika tvorby obrazů je různá, někdo používá pod květy velikou papírovou předlohu, jiní zase využívají připravených šablon. My jsme postupovali klasicky -  v noci jsme si náš obraz předkreslili přímo na silnici.V brzkém svěžím ránu jsme se tak spolu s dalšími tvůrci vrhli do práce. Nejprve se tvoří obrysy obrazu, což je taky docela zajímavé, protože k tomu slouží „lógr“ z kávy. Majitelé spousty zdejších kavárniček a barů ho pro organizátory schraňují a suší několik měsíců, takže si ani neumím představit to množství vypité lahodné italské kávy ....  Příjemný ranní chládek brzy vystřídalo pálící sluníčko a byla cítit bolavá záda i kolena, ale polevit jsme nemohli. Na pomoc nám přispěchali místní hasiči, kteří celé dopoledne všechny obrazy – a naštěstí i tvůrce – pravidelně rosili, aby obé zůstalo svěží. Velice příjemné pak bylo vynikající občerstvení, připravené z místních specialit, které pořadatelé rozdávali tvůrcům i přihlížejícím. V průběhu dopoledne se v naší květinové ulici vystřídaly stovky diváků a fotoaparáty cvakaly skoro nepřetržitě, objevilo se i několik televizních štábů, protože Infiorata je opravdovou událostí nejen pro městečko Itri, ale vlastně pro celý region Lazio.

Příjemně nás překvapilo, kolik lidí zná Pražské Jezulátko (italsky Jesu Bambino di Praga), v okolí Neapole opravdu uctívané. Naše dušičky moc potěšila slova chvály na krásy Prahy, kterou mnozí osobně navštívili.

Krátce po poledni bylo konečně vše hotovo. Každému obrazu se dostalo požehnání od biskupa Fabia Bernarda z Gaety a všem autorům zaslouženého poděkování.

Největší odměnou nám byl neutuchající zájem diváků, kterých se za celý den vystřídalo opravdu několik tisíc z blízkého i vzdáleného okolí. Celá slavnost pak vyvrcholila večer, kdy se z místního hradu konalo procesí, zakončené mší přímo v květinové ulici.

Hned po mši celé městečko znovu ožilo. Někdo zůstal dole ve městě, další se vrátili do staré části pod hrad, kde ochutnávali v hospůdkách místní speciality připravované v takovéto sváteční dny, zapalovali svíčky u obrazů a malých oltářů, kterých byla po městě celá řada, povídali si nebo jen tak pozorovali ruch kolem sebe.


Ulice a uličky byly plné lidí hluboko do noci, jak je zde zvykem nejen ve sváteční dny. Ovšem všechno má svůj konec a konec mají i květinové obrazy – za ranního rozbřesku vyjedou úklidové stroje a ukončí jepičí život květinové nádhery. Ale všichni budou ještě dlouho vzpomínat na letošní slavnost a také již začnou vymýšlet a plánovat obrazy na Infioratu 2012.Věřím, že vás moje povídání zaujalo a budete-li mít zájem vidět více, než je na několika mých fotografiích, doporučuji vyhledat na internetu heslo Infiorata Itri 2011 (nebo jen Infiorata 2011), pod kterým naleznete spoustu fotek i rozsáhlých videonahrávek.

Třeba tu z letošní Infioraty v Římě...