V polovině září na šperkařském workshopu ve Volyni jsem viděla kouzelné barvy. Naprosto fascinovaně jsem se dívala, jak po nakapání do bižuterního lůžka barvy mění strukturu a prostě čarují. Od té doby mi nešly z hlavy. V okamžiku, kdy se mi o nich i zdálo, jsem se rozhodla je vyzkoušet. Nechtěla jsem je použít do bižuterních lůžek, chtěla jsem jimi malovat.

Jenže jde to vůbec? Je možné jimi malovat na plátno nebo na dřevo? Čím budu malovat, půjde to štětcem? Půjdou kombinovat s olejovými barvami? Na internetu jsem našla jen použití na šperky a malé kovové věci:

Moc mi pomohla ochotná paní Brýdová, která trpělivě odpovídala na mé otázky. Nakoupila jsem kouzelné barvy, které se jmenují Fantasy Prisme, kontury, injekční stříkačky a lahvičky na kontury a strašně jsem se těšila.

Struktury

...které barvy vytvářejí, mi nejvíc připomínají šupiny ryb nebo kůži hadů, možná i peří ptáků... Zvolila jsem ryby. Namalovala jsem podklad olejovými barvami... je to takový můj skoro klasický obrázek...

image

TIP:
Kouzelné barvy jsou v kalíšcích a je nutné je před použitím dobře rozmíchat - ne protřepat, ale skutečně nějakým dřívkem nebo špachtlí rozmíchat všechny vrstvy v lahvičce.

Pokusy barvami malovat se ukázaly jako marné. Barvy si prostě dělají, co chtějí. Aby kouzlily, musí se dát hodně silná vrstva a jediný způsob, jak oddělit barvy od sebe, je buď hodně vysoká kontura, nebo udělat jednu barvu, nechat zaschnout a poté pokračovat. Když barvy zasychají, obraz musí ležet zcela vodorovně, i malý sklon způsobí, že se barvy pomaličku "sunou" mimo vymezený prostor (doteď jsem si myslela, že můj stůl je rovný :).

image

image

...a takhle to celé dopadlo:

image

 

Po zkušenostech s těmito barvami si myslím, že je lepší je využít v jednodušších "projektech". Třeba...

..."Mořská hvězdice":

image

Použila jsem čtvercové plátno napnuté na dřevěném rámu. Nakreslila jsem kontury akrylovou barvou pomocí aplikační lahvičky na kontury.

TIP:
Kontury musí být doopravdy hodně vysoké!

Nechala jsem je dobře zaschnout. Hvězdice je snadná, je téměř jedno, jak ji rozdělíme do chlívečků - pravidelnost není žádoucí :-). Až kontura zaschne,"plníme" jednotlivé chlívečky kouzelnými barvami - můžeme si hrát, použila jsem škálu barev od bílé, přes žlutou, oranžovou, červenou i hnědou. Barvy můžete jen tak kapat nebo třeba promíchat. Je zbytečné se snažit kreslit, barvy si dělají, co chtějí a ony chtějí kouzlit a čarovat... musíte ale udělat doopravdy hodně silnou vrstvu - jinak nekouzlí :-).

image

image

Jakmile máme vyplněné všechny chlívečky, necháme zaschnout.

Poté "nalijeme" barvy na okolí hvězdice - použila jsem modré, zelené a trochu červené barvy. Původně jsem vyplňovala kontury, ale barvy zvítězily a nenechaly se omezovat.

image

 

Práce s kouzelnými barvami je krásná a napínavá.

Nenechají si příliš poroučet, ale i v tom je jejich kouzlo.

Barvy se ředí terpentýnem, ale štětcem moc pracovat nelze. Nejlepší jsou asi špejle v každé barvě jedna, nakapat, upravit a nakonec špejli vyhodit.

Protože barvy musí být ve velké vrstvě, spotřeba barev je doopravdy velká...

Na závěr ještě pár ukázek:

image

image

image

 

Pak stačí najít nějaký krásný rám - tento byl třeba u "Dláta":

image

A ještě na závěr ukázka, jak barvy pracují.

První řada jsou "nějak" nalitá lůžka, druhá řada po deseti minutách a poslední po zaschnutí.

Říkám si jen, jaká je škoda, že nejdou zastavit v určitý okamžik... :)

image

Tak co, lákají vás takové experimenty?

Napište :)