Muži jsou na Fleru v menšině, to ano, ale neznamená to, že by tu nebyli vůbec žádní. Jsou a mnoho z nich stojí za představení v rozhovoru. Jedním z nich je Jaroslav Rejzek, kterého na Fleru naleznete pod přezdívkou jarda rejzek. Tiffany technice se věnuje již 10 let a na jeho výrobcích je to znát.

jarda rejzekŘekněte nám na úvod něco o sobě.
Od mládí jsem zcela oddán myšlenkám našeho velikána Járy Cimrmana a objevování slepých uliček je mou životní náplní. V tiffany technice, která mi před deseti lety vstoupila do života, je jich celá spousta, což je i jeden z důvodů, proč se stala mou profesí a největším koníčkem. Baví mne jiným říkat „tudy ne, přátelé, tudy cesta nevede“. Rozhodně se nepovažuji za umělce, ale za tvůrce.

Ze kterých materiálu nejraději tvoříte, případně jakou techniku máte nejraději?
V posledních letech je můj nejoblíbenější materiál sklo, ale kombinace skla s dalšími materiály je pro mě nezbytná, takže je to vždy o tom, co vyrábím nebo tvořím. V zásadě je tiffany technika tou hlavní, u které relaxuji, ale občas utíkám k hořáku a jen tak si vinu prstýnky a knoflíky.

Jaké materiály a techniky jsou pro vás naopak záhadou?
Tak tady opravdu nevím, co bych řekl, snad že vždycky jsem měl problém při pletení přidávat očka.

jarda rejzekJak jste se ocitl na Fleru a jaké tu máte plány?
Na Fleru jsem se ocitl díky kamarádce Tiffany a potřebě vnášet osvětu k lidem tiffany techniky neznajícím nebo v tomto tápajícím. Plány jsou různé a často se mění, takže spíš se chci snažit pokračovat v tvorbě pro Fler a rozšířit klub Tiffany techniky o všechny její přívržence.

Co se vám na Fleru nejvíce líbí a co byste vylepšil?
Líbí se mi ta nepřeberná směsice technik, která se tu prezentuje, a ta horda lidí, která jimi tvoří.
Rozhodně bych vylepšil klubovou část, komunikace v ní je trochu složitější a občas se stává nepřehlednou.
Určitě bych uvítal i nějakou zásadní změnu v sekci blogů, ze kterých se stala nepřehledná směsice snah o upoutání pozornosti.

Co zajímavého jste naposled četl / viděl / objevil na internetu, doporučte.
Vzhledem k tomu, že mne před několika lety uchvátila sci-fi literatura, jsem ostatní žánry prakticky odložil na pak, včetně denního tisku. Pak asi nejzajímavější bylo to, že ve vesmíru asi nejsme sami.
Viděl jsem lustr, na jehož výrobě jsem se podílel skleněným pláštěm a jehož rozměry byly 11 m výška a 5,5 m průměr (po finální instalaci přidám foto na Fler, zatím připojuji jen foto z výroby).
LustrNa internetu? Zajímavého? Rusko, těm kteří už pozapomněli ruštinu, vřele doporučuji ji oprášit, no a ostatním se ji naučit. Cokoli chcete vědět, poznat, najít, je v azbuce, včetně literatury pro tvořivé.

Jak propagujete svoji tvorbu?
S takřka neomezenými možnostmi IT technologií je to převážně internetová prezentace, ať již v podobě vlastních stránek nebo tady na Fleru.

Jak si představujete svůj život za deset let?
Byl bych moc rád, kdyby byl podobný tomu dnešnímu, je fajn.

Na co jsme se vás zapomněli zeptat? :)
Ne, opravdu nejsem Jára da Cimrman

Děkujeme za rozhovor i konstruktivní připomínky. Den poté, co nám Jarda rozhovor poskytnul, došlo na blozích ke změnám:)