Není to jen tak, že vás zrovna před Vánocemi ponoukáme k vlastnoruční práci nejrůznějšími návody. A abychom zachovali tradici a nabídli také něco dětem, máme tu opět vánoční návod - sólo pro dvě ruce a jehlu s nití. Až se dnes děti vrátí ze školky či školy a vy nebudete vědět, co s nimi, ať vám v kuchyni pomáhají se skoro vlastnoručně vyrobenou chňapkou! :-)

Na jednu dětskou chňapku budeme potřebovat:

  • 4 ks barevných bavlněných látek, každý o rozměru cca 25 x 30 cm (2 ks na lícovou stranu, 2 ks na rubovou stranu)
  • 2 ks silnějšího vatelínu stejného rozměru
  • stužku
  • nůžky nebo nůž
  • špendlíky
  • gelové pero na textil (pořídíte v každém větším papírnictví)
  • vánoční recept a dítko, co rádo recept svou ručkou na jednu stranu chňapky napíše (nebo namaluje obrázek, dle chuti)

Látku na zevní stranu chňapky přiložíme lícem k sobě a vyřízneme/vystřihneme tvar chňapky (musíme počítat cca 1 cm na šev).  To samé uděláme i s látkou pro vnitřek a vatelínem. Pohledovou stranu budoucí chňapky necháme malým pomocníkem popsat/pomalovat.

Nejprve sešijeme vnější stranu chňapky. Vezmeme pohledové dva kusy látky, rubovou stranu podložíme vatelínem a přiložíme je lícem k sobě. Pro lepší sešití je dobré si kusy přišpendlit. Prošijeme na šicím stroji. Okraje můžeme začistit sestřihnutím/seříznutím a lehce nastřihneme oblouk mezi palcem a dlaní.

Stejným způsobem sešijeme i vnitřní látku (bez vatelínu).

Ušitý kousek otočíme lícovou stranou nahoru.

Vnitřní chňapku vložíme do vnější chňapky a rukou pěkně urovnáme švy ke švům.

Do jednoho rohu si přichytneme poutko k zavěšení (poutko směřuje dovnitř chňapky).  Na fotografiích šijeme levou chňapku, poutko vkládáme na stranu, kam směřuje palec. U pravé chňapky je to naopak.

Potom opět strojově prošijeme, myslíme na otvor, kterým chňapku otočíme (cca 6 cm).

Díky otvoru chňapku obrátíme, vnitřek rukou vsuneme dovnitř chňapky. Při obracení je možno si pomoct třeba háčkem, neb chňapka je malinká.

V neprošitém kousku chňapky (v otvoru pro otočení) doporučuji vatelín prošít k látce, aby nám pak neutíkal, třeba po vyprání.

Chňapku pak po obvodu obšijeme  na stroji. Použijeme vždy barvy nití podle barevných látek.

A je to :-)