Možná se vám bude zdát dnešní návod až primitivně jednoduchý, ale o to přesně jde. Také máte doma - v půli prázdnin již značně nevyřáděného - předškoláčka? Pak pro něj určitě čas od času hledáte nějakou činnost, při které ho nemusíte vyloženě skenovat pohledem. A právě tyhle známé, jednoduché panenky vám mohou pomoci děti zabavit. A nenechte se mýlit, i ve známé věci můžete najít netradiční pohledy a výraz. Stačí se nebát popustit uzdu fantazii. Tak, jako to umí naše děti :-)

Jednoduchým postupem si vyrobíme dva základní typy panenek, které si pak dotvoříme různými doplňky. První, přízová panenka, nás vrátí do dětských let a zvládnou ji vyrobit i skutečně malé děti. Druhou panenkou je panenka voodoo, můžeme jejím prostřednictvím vyjádřit své city, ale může to být i přívěšek, dáreček anebo hračka.

podzimní romance od masik86

Pozn.red.:
Do článku jsme přidali také několik příkladů ze zahraničí, kde jsou tyto panenky skutečně velmi oblíbené. Pokud vyrobíte své a vložíte jejich fotografie do zdejší galerie, určitě se s nimi pod článkem pochlubte!

Potřebujeme:

  • klubíčka a zbytky přízí
  • korálky, kousky plsti, kraječek
  • alternativně čističe dýmek a rouno

Přízová panenka

Připravíme si dvě malá přadénka, jedno delší - cca 15 cm, a jedno kratší cca 10 cm, počet otáček závisí na síle příze, delší uděláme silnější, na jejich přípravu použijeme např. knihu. Delší z nich na jednom konci svážeme a dole rozstřihneme, kratší svážeme na obou koncích a necháme nerozstřižený.

Pak přadénka ovážeme kouskem příze tak, abychom na delším vytvořili hlavičku a na kratším náznak rukou. Kratší část vložíme mezi dva prameny delší části a ovážeme, tím vytvoříme základ těla a upevníme ruce.

Máme základ a další postup už záleží na tom, jak chceme, aby panenka vypadala. Můžeme přízi jenom urovnat a zastřihnout na konci do roviny, nebo ji lze splést a vytvořit tak nohy.

Můžeme také splést i ruce, nebo jen jejich část, jak je vidět na bílé panence, a vytvořit tak náznak rukávů, stejně tak můžeme část sukně splést do copánků nebo ozdobit korálky, hlavičku doplníme o vlásky, oči a ústa. Alternativa – místo hlavičky použijeme korálek nebo plstěnou kuličku, na základ můžeme použít vícebarevnou přízi nebo tenké proužky látky.


Panenka voodoo

Na podložku zapíchneme pět špendlíků a ovineme do hvězdice přízí, která bude tvořit kostru, uprostřed hvězdu pevně obšijeme, aby držela tvar.

Na konec každé smyčky uvážeme přízi a pak pevně ovíjíme jednotlivé části přízí /zelená panenka/ nebo základní kostru ovíjíme rounem /bílá panenka/ a vytvoříme tak nohy a ruce, pokud je příze slabší, navineme více vrstev.

Alternativa – pokud máme k dispozici čističe dýmek, můžeme kostru panenky vyrobit z nich:


Nakonec uděláme hlavu,  je to v podstatě malé klubíčko příze navinuté na základ.

Teď dáme panence výraz, na oči a ústa našijeme korálky, nebo je vyšijeme bavlnkou. Můžeme také přidat vlásky, ovinout tělíčko jinobarevnou přízí a naznačit tak oblečení, nebo jako já přilepit plstěné srdíčko.

Inspirovat se můžete také mnoha obrázky na internetu:

Zdroje ukázek a úvodní foto: Stilsucht, Pinterest, Fanpop.

Tip:
Pokud by se příze při ovíjení smekala, můžeme si vypomoci lepidlem, které na základní kostru natřeme, příze tak bude lépe držet.

 

A je to :-)

Děti si právě vyrobily milé dárky pro své kamarády a co vy, ženy, stihly jste mezitím také něco vyrobit? Pochlubte se!