Nejradši by všechno okolo namalovala veselými odstíny. Stačí krátký pohled na její tvorbu, abyste to pochopili. U mlsouna alias Miriam Štěpánové najdete spoustu barev i rozličných technik. My k nim navíc přidáváme rozhovor s touto výtvarnicí.

mlsoun

Řekněte nám na úvod něco o sobě.
Něco o sobě? Tvrdohlavý štír… Chodím ráda spát do půlnoci (občas to kvůli práci nelze:) a probouzím se před svítáním. To ranní ticho má nepopsatelné kouzlo. Miluji výrazné barvy a natřela bych na „veselo“ vše kolem sebe, nemám ráda žádné odstíny hnědé.
VELMI si vážím poctivosti a pracovitosti, lenost a pohodlnost odsuzuji. Miluji vše staré, původní a s poctivým řemeslem vyrobené. Je to vše, co má duši, nemám ráda moderní, umělé a imitace. Nesmířím se se sobectvím a závistí, považuji si ohleduplnosti a otevřenosti. Velmi si vážím celé své rodiny, ve které jsem vyrostla, pomohla mi v životě neskutečně moc…
Seznam toho, čeho si velmi vážím, by byl dlouhý. To, co je pro mne nepřijatelné a nikdy to neuznám, toho je též hodně.

Ze kterých materiálu nejraději tvoříte, případně jakou techniku máte nejraději?
Materiál, se kterým nejraději tvořím? Jedním slovem… papír. Ovšem asi každý zná ten pocit, když čeká na nějaký nový materiál – nový, ještě nevyzkoušený. V mém případě papír či látka, když si je člověk nese domů a nemůže se dočkat, až s tím konkrétním materiálem začne pracovat. Touha a závislost. Až ho vyzkouší, využije nové možnosti. Zvláštní pocit.

mlsoun

Jaké materiály a techniky jsou pro vás naopak záhadou?
Myslím, že je toho mnoho. Jsou techniky, které jsem zatím nevyzkoušela. Nebyl pro ně čas, příležitost. Asi nepřišel ještě ten správný čas. :) No a pak jsou ty, které jsem již vyzkoušela a neoslovily mne.
Nicméně doufám, že některé materiály, techniky u mne teprve čekají na tu správnou dobu.

Jak jste se ocitla na Fleru a jaké tu máte plány?
Abych pravdu řekla, do internetového prodeje se mi příliš nechtělo. Dlouho jsme s paponem zvažovali, zda se do toho pustíme, či nikoli. Každý samozřejmě sám za sebe, ale s dostatečným časovým odstupem mezi sebou.
Plány konkrétní nejsou. Jsou čistě představy, které se postupně realizují.

Co se vám na Fleru nejvíce líbí a co byste vylepšila?
U Fleru velmi oceňuji svobodu. Z jiných prodejních míst jsem zvyklá na výrazné omezování v technice či sortimentu. Člověka to velmi svazuje ve smyslu vymýšlení nové tvorby, experimentování… A vůbec… Jsem velmi ráda, že na Fleru není jakási odborná komise, která by vám určovala druh tvorby či materiálu.
Ani mě nenapadá, co bych vylepšila. Jsem velmi ráda, že Fler je takový… jaký je. Prostě takové tržiště v dobrém slova smyslu. S možnou zpětnou reakcí a s neuvěřitelnou pestrostí. Záleží na každém, jakou prezentaci si na stránkách zhotoví. Je zde mnoho výborných autorů. Jejich tvorba mne fascinuje. Současně je zde mnoho těch, ke kterým jsem zatím neměla možnost najít tu správnou cestu. To je právě to výborné, co na Fleru oceňuji.

mlsoun

Co zajímavého jste naposled četla / viděla / objevila na internetu, doporučte.
Dočítám Sudetské osudy, Sudetskou pouť… Velmi zajímavé pohledy. Tak jako asi většina lidí i já mám bohužel velmi málo času. Možná si ho jen neumím udělat. První, co utrpí, je čtení knih, k přečtení by jich bylo mnoho. Možná mě i těší pocit majetnický, že jsou knížky u mne v knihovně a čekají na přečtení. :)
Televizi nevlastním ani se k pořizování nechystám. Neznamená to ale, že bych neměla ráda některé filmy. Mezi mé velmi oblíbené patří Markéta Lazarová, Petrolejové lampy a např. Všichni dobří rodáci (tam je snad nejlepším obrazem část z masopustu, fantastická výtvarná podívaná).
Na co zde otázka ale nepadla, je hudba. A tak i bez otázky na ni odpovím. :) Jak moc ráda mám ticho, tak snad ještě víc mám ráda hudbu… Při své práci poslouchám muziku bez přestání. No a vzhledem k tomu, že pracuji téměř pořád… :) Iva Bittová, Zuzana Homolová, Dagmar Andrtová-V., folklórní soubor Soláň, Plocek a Šuranská, Osvětimanská muzika, Tallary, Jablkoň, ale i muziky jednotlivých menšin, např. židovská třeba z Maďarska. Skvělééééé… Snad škoda některé interprety vyjmenovat a některé nezmínit.

Jak propagujete svoji tvorbu?
Největší výběr mám zde na Fleru. Jinak spolupracuji s některými galeriemi a obchody s uměleckým řemeslem. Dále pak tvorbu občas vystavuji. Jak u nás, tak v zahraničí.

Jak si představujete svůj život za deset let?
:) Opomenu-li „mayský kalendář“ či veliké zásadní změny, které mne za posledních několik měsíců potkaly, a doplním spoustou fantazie… Tak bych to viděla na život na samotě či polosamotě s velkou rodinou kolem sebe. :)

Na co jsme se vás zapomněli zeptat? :)
Možná na nic, možná na to podstatné. :)
Každopádně velmi děkuji za rozhovor. Za tu možnost, která mne moc mile překvapila. A té příležitosti si velmi vážím.