"Moje maličká dílna je místem, kde se zhmotňují sny. Já ten svůj žiju a šiju," píše na svém profilu Ivana, která tvoří a na Fleru prodává pod značkou oi-io. Jak to vypadá, když si někdo žije a šije svůj sen, se dozvíte v dnešním rozhovoru :)

Řekněte nám na úvod něco o sobě. Jak jste se dostala k tvoření?
Ráda bych vám spíš vyprávěla o svých výtvorech než o sobě, ale protože jsou „z mých rukou“, asi bych se charakterizovala jako „ta, co je posedlá látkami, barvami“.
Už od mala jsem něco vyráběla. Cokoli. Svůj první šicí stroj jsem dostala jako dárek ve svých třinácti letech a žila si svůj svět plný barev a všemožných střihů. To mi vlastně zůstalo dodnes. Vyzkoušela jsem si různá zaměstnání, ale nejvíce spokojená jsem v tom, co dělám dnes. Šiji.

Věnujete se tvorbě profesionálně? Kolik času jí věnujete?
Mám to štěstí, že se z mého koníčka nakonec stala má práce. Takže se snažím co nejvíce času věnovat své tvorbě. Práce je o vydělávání peněz, ale bonus k tomu je i potěšení z výsledného produktu. O to víc ty hodiny ubíhají. Kolikrát se přistihnu, že při tvoření úplně zapomínám na čas. Proto bych občas potřebovala, aby měl den 48 hodin. Odměnou mi je uspokojení z nové věci, kterou jsem právě vytvořila. A ještě větší odměnou je, když si můj výrobek někdo koupí a já se díky zpětné vazbě dozvím, jakou radost udělal, komu sluší, kdo má díky němu obdiv okolí.
Ženy potřebují být obdivovány celý život a jsem ráda, když tomu mé výrobky napomáhají. Proto se také snažím, aby - ať už mé šaty nebo kabelka - byly něčím originální, aby upoutaly pozornost, aby byly „jiné“, protože díky tomu budou jejich majitelky „vidět“. A o to jde :)

Řekněte nám něco o technice, kterou tvoříte. Proč to u vás vyhrála?
Nemám konkrétní a jedinou techniku, kterou bych tvořila a dávala jí přednost před jinou. Mám takové „multifunkční“ ruce :). Stříhám, šiji, vyšívám, pletu, háčkuji… Ráda kombinuji styly a zároveň se ráda učím novým věcem.

Popište nám typický průběh tvůrčího procesu, který vede ke vzniku nového výrobku.
Úplně na začátku je látka. Od té se vše odvíjí. Když látku vybírám a mohu si ji „osahat“, už si v hlavě rozmýšlím, na co by se mohla hodit. Její barva, vzory, materiál… vlastně mi ty myšlenky naskakují samy. Bude to na šaty, na kabelku, nebo se bude hodit jako dekorace, na polštář… předem vím, co z ní vytvořím. A pak se vrhám do procesu, kdy z „ničeho“ vzniká „něco“. To je moje posedlost :). Inspiraci pro jednotlivé střihy čerpám odevšad. Stačí otevřít časopis, vidět krásnou ženu na ulici, kombinovat staré s novým. Móda se neustále opakuje, je však důležité ji něčím ozvláštnit. Přidat něco svého. Zároveň miluji nadčasové kousky a střihy. Ty nikdy nezklamou.

Čí názor na vaši tvorbu je pro vás důležitý? Máte někoho takového?
Mám. Jsou to všechny ženy, které rády oblékají, co vyrobím, a pak se vracejí. To je pro mě hnací silou a dávají mi tím energii.

Doporučte Fler tvůrce, které máte ráda.
Mám hodně oblíbených a nacházím stále nové, úžasné tvůrce. Byl by to hodně dlouhý seznam…

Kdybyste měla upozornit na jeden svůj výrobek z Fleru, který by to byl a proč?
Asi bych nedokázala dát přednost jen jednomu svému výrobku před těmi ostatními. Všechny mají můj rukopis, opodstatnění, proč jsem je vytvářela.

Nosíte a používáte své výrobky, nebo jste kovářova kobyla?
Své výrobky nosím denně. Dříve, když nebyl v obchodech výběr, šila jsem si věci pro sebe, pro dceru, pro kamarádky. A dnes? Dnes sice výběr je, ale zdá se mi, že je vše stejné. Udeří nějaká módní vlna a obchody udávají, co se má nosit. Já mám jinou módní filozofii. Nebýt v davu a nenosit, co mi vlastně ani nesluší. Mísím originalitu s nadčasovostí.
A nesmím zapomenout na svůj domov a dekorace. Jelikož rekonstruujeme domek, neustále doma dotvářím náš styl. Baví mě střídat potahy, závěsy, ubrusy atd. podle nálady, období. Kdo mě navštíví jednou, podruhé většinou objeví zase něco jiného.

Čemu se ráda věnujete ve volném čase, když netvoříte?
Ráda si samozřejmě od šití také odpočinu. Nejvíce relaxuji doma. Energii čerpám ze zahrady. Jsem obklopená kytkami a naším psem a kočkami. Bydlíme v malém domku u lesa a k dokonalosti stačí popíjet kávu na terase, koukat do přírody. A to vše ve společnosti mého manžela, dcery, vnoučka a přátel.

Jak vypadá váš ideální den?
Probudit se do krásného dne, kdy člověk nemusí „nic“ a o to víc ho baví dělat „něco“ :).

Jaké máte pracovní plány pro příští týden a jaké pro příští rok?
Šít, šít a šít. Fotit. Vkládat zboží na stránky, odpovídat zákaznicím, odnést balíčky na poštu… :).
Zbožňuji celý ten proces. I následné focení bývá zábava. Většinou na to upozorním na svých stránkách a mé zákaznice se těší na nové přírůstky. Pak je radost sledovat, jak zboží mizí novým majitelkám.
A plány na příští rok? Nemám konkrétní pracovní plány, spíše „přání“, aby nadále byla má práce zábavou, aby byly zákaznice stále spokojené, rády se vracely, aby jim moje výrobky přinášely radost a obdiv okolí.