Móda se neptá, jestli je vám teplo nebo zima. Naštěstí je však daleko benevolentnější než třeba v době mého dětství, kdy bylo nošení jakkoliv zahalujícího nebo nedejbože oteplujícího oblečení v zimě těžce out a bunda delší než těsně do pasu se pro puberťáka prakticky rovnala společenské sebevraždě. Tvrdošíjně jsme nosili co nejméně oblečení a "trpěli jsme pro módu".Zdroj: toujou-r.tumblr.com

Teď trpíme taky (protože móda je svým způsobem dost poťouchlá), jenom se trochu změnilo spektrum trýznivých procedur, které kvůli módě podstupujeme. Naštěstí už ale módní průmysl povolil alespoň množství oblečení najednou obléknuté na sebe. Být v teple je vlastně "trendy".

Vrstvení...

...je aktuální už pěkných pár sezón a huňaté pletené svetry se na nás letos taky smějí ze všech výloh v širokém spektru barev a materiálů. Když k tomu připočteme boom a zasloužené znovuocenění rukodělných výrobků, rovnice má jasné a jediné řešení: pokud svetr, tak z Fleru. (Rovnice je z oboru běžného velkoměstského člověka, který nemá zručnou babičku oplétající celou rodinu. V takovém případě by měla řešení dvě :-))

Zdroj: bessgeorgette.com/tag/fisherman-sweater

Zapomeňte na kousavce

Než se ponoříme hlouběji a zabředneme do příkladů, je však třeba vyvrátit nejhorší a nejprovařenější mýtus rozšířený v postkomunistické společnosti (pravděpodobně výrobci mikin): Svetr není apriori pletené zlo namířené proti spotřebitelově komfortu. Není to ani důmyslný mučicí nástroj speciálně zkonstruovaný k tomu, abyste celý den mysleli jenom na to, jak strašně vás hryže po těle. Tedy - může jím být, pokud výběru svetru a jeho následné péči nevěnujete patřičnou pozornost.

Zdroj: fuckyeahjerseys.tumblr.com

Vsaďte všechno na materiál!

Jste-li alergičtí na lanolin, složku ovčí vlny (přesněji jde o produkt ovčích mazových žláz zabraňující navlhnutí ovčího kožichu), jste z obliga a vlněné svetry pro vás asi nebudou to pravé ořechové, ačkoliv zpracováním vlny se z ní drtivá většina lanolinu ztrácí.

Netrápí-li vás ale zdravotní problémy a po odpoledni ve vlněném svršku si nemusíte měsíc hojit pupínkovatou kůži, vězte: při nákupu věnujte bedlivou pozornost složení oděvu. Drtivá většina svetrů vyrobených ze syntetického akrylu vás nejenže kdovíjak nezahřeje, ale také docela rychle žmolkuje a obecně se dostává podezřele snadno do stavu přílišné obnošenosti. Drsné akrylové vlákno není moc příjemné na těle. V takovém případě je lepší pořídit si několik barevných bavlněných svetrů k vrstvení a snadnému kombinování se zbytkem garderoby, a zabít dvě mouchy jednou ranou.

Zdroj: caderno-de-folhas-brancas.blogspot.cz

Jinak se vám otevírají nevídané možnosti kombinací a materiálů, ze kterých bude váš nový svetr - angora, alpaka, merino, mohér, pašmína... Zvířecí chlupy jsou, nic naplat, velice výhřevné a měkké. Cenově je to s nimi sice trošku na štíru, neboť například taková vlna z vikuni je velice, velice vzácné zboží, ale je to investice do budoucna, která se vyplatí.

Zdroj: cookie-monster-for-you.tumblr.com

Kouzelné slůvko 'univerzalita'

K čemu se dá nosit svetr, ptáte se? Na jednoduchou otázku mám pro vás jednoduchou odpověď. K čemukoliv. Svetr (odpovídajícího střihu, délky a stylu) si můžete s přehledem vzít ke kalhotám, sukni nebo šatům. Stylizujte se do slušně vychované dívky z dobré rodiny, businesswoman nebo punk drsňačky, svetr zůstane vaším dobrým přítelem při jakékoliv sebedivočejší změně image.

Zdroj: www.shefinds.com

Zdroj: stylebakery.com

Stále si to nedovedete dobře představit? Tak si pojďme ukázat...

Pár příkladů:

Prvním budiž pár kousků v jakémsi stroze jednoduchém stylu, který je momentálně vysoce aktuální - kousky jsou v neutrálních tlumených barvách s jedním dominantním detailem - záměrná rozevlátost modelu, nápadný vyplétaný copan na zádech....

Svetr s šálem, Jana Minaříková, Fler

Svetr Yvet, Barbora Divínová, Fler

Pončo Lin, Barbora Divínová, Fler

Kabátek Moccacino a pletený svetr Classic od fashionmartina, Fler.

Také melírovaný dvouřadý svetr je dobrou volbou pro každodenní nošení:

Sako dvouřadé, Jaroslava Procházková, Fler

Opásaný vroubkovaný svetřík je skvělým doplňkem do serioznějšího šatníku:

Svetr krátký převazovací, Jaroslava Procházková, Fler

Obyčejný režný svetr nápaditě oživený našitými flitry je zajímavým prvkem v umírněném denním outfitu, ale spoustu parády udělá i ve společnosti:

Vlněný svetr, danaka, Fler

Jste-li záhřevní a nedostatek tepla vás v zimě netrápí, nebo potřebujete-li ještě nějakou mezivrstvu právě proto, že vám jeden svetr nestačí, mohly by vás zaujmout tyhle lehké svetříky/halenky, které se nemusíte stydět vzít ani na slavnostnější příležitosti.

Svetr, danaka, Fler

Pulover Lethicia a křivý pulover TANKA, NAVARILA-DESIGN, Fler

Na hory, na chatu nebo koneckonců klidně i mezi lidi do města je skvělý klasický svetr s norským vzorem. Navíc jsou teď sobi skoro všude a na všem, takže budete módní dvojnásob.

Dámský svetr - norský vzor, bost, Fler

Pánský svetr - norský vzor, bost, Fler

U huňatých a superteplých svetrů ještě zůstaneme, takových najdete na Fleru totiž opravdu nepřeberné množství ve všech možných i nemožných barvách a provedeních.

Originální pletené šaty, Sára, Fler

Svetr, michaela surá, Fler

Souprava svetru s nákrčníkem a čepicí ušetří dumání nad kombinacemi:

Svetr - čepice - nákrčník, zapleteno, Fler

Toužíte se stát éterickou vílou? Možná k tomu napomůže právě tenhle zajímavý svetr se "zabudovanou" tylovou spodničkou:

Kdyby bylo vílám chladno..., blanka winterova, Fler

A teď si dáme trochu retro módy pro vyznavače dob dávno minulých....

Hnědý vlněný svetr, Jaroslava Procházková, Fler

Pletený svetr Snow White, fashionmartina, Fler

Pulover CONSTANCIE kolekce FOR QUEENN ONLY, NAVARILA-DESIGN, Fler

Fialový svetr s barevnými kolečky zlepší náladu nejen vám, ale i vašim spolucestujícím v MHD :)

Svetr barevná kolečka, Jaroslava Procházková, Fler

Svetřík  konstruovaný jako sako umocní typickou siluetu z 50. let.

Červené sako / svetr s mašlí NAVY a svetr NAVY s mašlí a kotvičkou, Barbora fashion designer, Fler

Pokud u svetru požadujete spíš než výhřevnost nápaditost, originalitu a humor, možná vám padne do oka něco z následujícího - je libo kočku, vlka nebo sovětskou raketu?

Svetr - Modrý Brit, iRLi, Fler

Romatický vlk, Krmelec, Fler

Povinné motivy, oversize svetr, VALEVSKA, Fler

A protože jaro...

...na sebe nenechá dlouho čekat a je třeba se na něj připravit a zásobit se s předstihem, přikládám ještě pár tipů na pletené kabátky, které by oblečené pod zimním kabátem působily příliš objemně. Na jaře budou skvělým přechodovým kouskem, protože zahřejí samy o sobě.

K mání jsou jak strohé jednobarevné....

Dlouhý svetr, Jaroslava Procházková, Fler

....tak střídmě barevné....

Zavinovací kabát letní, Jaroslava Procházková, Fler

Kabát, Jaroslava Procházková, Fler

....romanticky dívčí....

Svetr jako kabátek, La femme Mimi, Fler

....hrubě pletené....

Kabát, loop, Fler

...i totálně šílené a dětsky hravé ;)

jarní zachumlání 2, chumelka, Fler

♥ Azur Heart ♥, Artika, Fler

Aby to nebylo pánům líto, závěrem ještě pár tipů pro ně.

Propínací svetr v chladných tónech šedé a modré pro intelektuály:

Svetr MM Oskar, SISTERSCONSPIRACY, Fler

Decentní pruhovaný pulover s šálovým límcem pro větrem ošlehané seveřany:

Pánský svetr se šálovým límcem, BerBer, Fler

Nebo snad raději veselý pruhovaný vosí svetr? :)

Pánský svetr ***VOSA***, bost, Fler

 

Úvodní foto: failinginlove.tumblr.com