"Denně roztáčím svůj kolovrátek. To je můj pomocník, můj partner pro každý den," říká Renata Holková, kterou na Fleru najdete hned pod dvěma přezdívkami: 0negRH a B.eňa. A vy se s ní dnes  naučíte pracovat s vřetýnkem, stáčet vlákna ovčího rouna, barvit je a plstit. V naprosto podrobném a fascinujícím Fler Workshopu.

"Je to příjemná práce. Aby z vláken vznikla příze, musí být nejdřív stočena. Tak je pojďte se mnou roztočit."

"Beňa má dnes výrobky převážně plstěné. OnegRH pak nabízí jednotlivá vlákna v česancích, které barvím, nebo i příze, které z nich vyrábím. Pro vás jsem si připravila výrobu plstěno-háčkovaných  rukavic, na kterých uplatníme i předení a plstění."

"Potřebujeme ovčí rouno, kolovrátek nebo vřetánko nebo hotovou přízi, šablonu z Miralonu, záclonu, ručník, vodu a mýdlo... Výroba trvá zhruba 5 hodin."

Co je důležité při výběru kolovrátku? Jak si spletu přízi? Jak ji nastavím? Zesílím? Poslouchejte...

"Na rukavice budeme dělat 8 tenkých dílů na jeden tlustý díl."

"Takhle spim, když jsem úplně vyřízená. Ani nevim, kolik toho upředu, prostě spim."

"Když dopředeme, uděláme správnou délku pomocí motovidla. Pak je potřeba uháčkovat náplet rukavic..."

"Vlna, která se plstí, se sráží, proto musí být šablona mnohem větší, než je ruka. Začneme pokládat vlnu - nejdřív v jednom směru, pak křižmo v druhém. A jdeme plstit..."

"Aby nebyla rukavice tak fádní, přibarvíme si ji barevnou vlnou. Tu pokládáme už jen v jednom směru."

"Ruka musí být vždycky suchá. Na suchou vlnu suchá ruka."

"Když začne být šabloně vlna malá, začneme s rolováním. Pak srážíme tak dlouho, až je vytvarovaná. Vypereme, na ruce vytvoříme žádaný tvar, necháme uschnout a je hotovo :-)"