Využití recyklovatelných materiálů při kreativní tvorbě se pravidelně věnuje magazín Bohemia Living. Staré noviny, letáky, časopisy - to vše můžete přetvořit v krásné dekorační misky. A dokonce i použité lepidlo je ekologické, doma vyrobené. Vykouzlete si tedy s námi z papíru mísy, misky, mističky. Jednoduše, eko a s fantazií. Je to skvělá zábava i pro děti!

Potřebujeme:

  • Odpadový papír – staré noviny, letáky, potištěné popsané kancelářské papíry
  • Nafukovací balónek nebo jakoukoliv misku hezkého tvaru (nejlépe z měkkého plastu)
  • Potravinovou fólii nebo alobal
  • Nůžky
  • Barvy
  • Domácí lepidlo


Recept na domácí lepidlo

Smícháme 1 hrnek hladké nebo polohrubé mouky a 1,5 hrnku teplé vody. Poměr je orientační, přiléváme vodu dle potřeby tak, až vznikne hmota řídké pastové konzistence.

Jak na to?

Nafoukneme balónek do požadované velikosti nebo obalíme misku potravinovou fólií (v případě měkčí plastové misky) či alobalem (v případě skleněné či keramické misky), aby se papírová forma po zaschnutí dala od podkladu dobře oddělit. Potřeme dlaněmi troškou oleje.

Papír nastříháme na obdélníky a proužky, které poté vždy celé položíme do lepidla a po namočení setřeme mezi dvěma prsty přebytečnou lepící hmotu tak, aby byl papír celý nasáklý lepidlem, ale přitom se netrhal.

Namočený papír postupně pokládáme po celé ploše misky či na nafouknutý balónek podle svého záměru. Můžeme vytvořit kulatou misku s malým otvorem, či podélnou otevřenou mísu apod. To celé opakujeme nejlépe ve 3-4 vrstvách. Miska s tímto množstvím papírové hmoty dobře prosychá a je dostatečně pevná.

Necháme pořádně uschnout - cca 12 hodin.

Nakonec vyfoukneme balónek či opatrně sejmeme z misky surový výrobek. Můžeme i nastřihnout a poté opět slepit pomocí papíru namočeného v pastě.

Zastřihneme okraje a nabarvíme dle fantazie.Tip:
Použijte nejen zajímavé barvy, ale pracujte i se strukturou. Nastříhejte například papírky do spodní vrstvy cik cak nůžkami a nalepujte horizontálně či vertikálně pravidelně přes sebe. Na vrchní vrstvu zase můžete nepravidelně nalepit dlouhé tenké proužky.

Pozn. redakce: Misky jsou vhodné jako dekorace, nejsou určeny pro styk s jídlem. Místo domácí lepící pasty můžete použít také lepidlo na tapety, výrobky jsou pak však o něco křehčí a méně “eko”.

Foto: Renata Křivá

 

Bohemia Living - květen/červen 2012

Bohemia Living je digitální dvouměsíčník o interiérech, bytovém zařízení, designu, architektuře, zahradě, dekoru, tvoření a dalších příjemnostech života.

Vznikl spoluprací několika nadšených blogerek, které se rozhodly posunout svou vášeň pro blogování o kousek dále.

Časopis je online a číst si ho můžete zdarma.

Ve druhém čísle si mimo jiné přečtete rozhovor s milovníkem retro stylu Janem Skácelíkem, prožijete víkend v Paříži (aniž byste museli vytáhnout paty z domu) a zjistíte, jak si založit romatickou zahradu.

Velkým tématem tohoto čísla jsou svatby - v pojetí jak jinak než kreativním.

Časopis najdete na webu http://bohemialiving.cz.