Renáta, prodejce s přezdívkou Renule, se na Fler.cz objevila teprve před nedávnem. Stačilo ale, aby vystavila pár kousků a její "krám" byl okamžitě téměř prázdný. Mnohým se vryla do paměti jako tvůrce neuvěřitelně krásných papírových přáníček nebo jako smělý propagátor šitých výrobků z úchvatných (i když pro některé možná odvážných) zahraničních látek.


Řekni nám něco o sobě

Říkám si, čím mám začít? Podle čeho si tuhle ostravskou Renču lidé zapamatují? Podělím se tedy o pár informací, možná ne zrovna základních. V Ostravě jsem se narodila, studovala, provdala, žiju tam a nemám plány se z ní stěhovat.

Miluju bramboráky se zelím a kusem masa. Zmrzliny můžu kila, čokolády jak by smet. Fascinují mě květy různých tvarů a vůní, nejlépe čerstvé na mém stole, ale ty nejím. Moc ráda trávím čas v přírodě, ať je to na kole nebo pěšky.
Od mala jsem chtěla být zpěvačkou, krasobruslařkou a tanečnicí v jedné osobě. Zpívám sice v kapele, ale není to nic extra (máme tam lepší zpěvačku), bruslit neumím vůbec a z tanečních jsem utekla. Psa jsem nikdy nechtěla a přivdala jsem se rovnou ke dvěma, na které teď nedám dopustit. Nikdy jsem nechtěla šít a teď jsem si koupila šicí stroj a je to pro mne úžasný koníček. Jsem fakt zvědavá, co se mnou za těch deset let bude, jak se ptáte níže. :o)

Co jsi vyrobila jako první věc, když jsi začala tvořit
U této otázky se zvědavostí vyčkávám, která nebo který ze zde uvedených prodejců někdy řekne, že by si snad pamatoval první věc, kterou kdy udělal. Já - stejně jako mnozí jiní - to nejsem. Že je součástí mého života tvoření různého druhu, je určitě zaprvé Boží dar a pak důsledek péče mé babičky, která mne už v dětství zapálila pro ruční práce a kreslení. Vím, že jsem jako holka vyšívala dečky pro tety z celé rodiny, pletla svetry, kreslila jsem a vystřihovala malíčky a malenky, se kterými jsem si hrála divadlo.

Prozraď nám, ze kterých materiálů nejraději vyrábíš
Asi nenajdu jeden. Šití mne baví, ale jen když mám krásnou látku, jinak ne. Objevuju plsť, korálky už trochu doznívají. Ačkoli to nedělám často, ráda maluju na hedvábí. A nemůžu popřít, že kvalitní scrapbookový papír se mnou dělá divy. Věřte tomu: Přáníčka jsem prodávat neplánovala! :o)

Kterou z kreativních technik nejvíce obdivuješ?
Obdivovat se dá zřejmě jen to, co se nám líbí, co člověk sám neumí nebo co si nemůže dovolit, takže přemýšlím...možná umělecké kovářství, práce se sklem.

Řekni nám tvé tři oblíbené knihy, filmy a internetové stránky
Přiznám se, že nejsem velký čtenář. Nikdy jsem nebyla a asi ani nebudu. Čtu denně jen Bibli, ale to neberu jako knihu, spíš jako chleba. Z dětství mi utkvěla v paměti knížka Cesty formana Šejtročka. Úžasné pohádky a nádherné kresby pana Millera. V poslední době mne zaujal životopis paní Mary Kay Ash. Klasickou beletrii opravdu nečtu, zatím?
Na telku a filmy koukám velmi málo, ale mí jasní favoriti jsou Forrest Gump, Osudové pláže a My Fair Lady. Ze starých dobrých muzikálů bych toho našla určitě víc. Když tam zazáří Fred Astair, Gene Kelly, Audrey Hepburn nebo Barbra Streisand, jsem spokojená.
Na netu pravidelně navštěvuju pár stránek, můžu jmenovat aspoň Amy Butler, Heather Bailey a určitě Amélku. Jsem ráda, že jsme se našly, Vílo!

Co bys poradila ostatním tvůrcům, kteří umisťují své zboží na Fler.cz?
Pro mě trochu nepohodlná otázka. Nemám dojem, že bych druhým mohla něco radit. Sama se ještě učím. Snad to, aby nepodcenili pěkné nafocení, podrobný popis ani hodnotu svého díla, nad kterým strávili drahocenný, i když zábavný čas.

Jaké funkce se ti na Fler.cz líbí a které bys ráda používala v budoucnosti?
Interní pošta je fajná. Je dobře, že nyní lze vložit více fotografií. Vizitky vypadají skvěle, i když ještě nevím, jak s nimi naložit.

Jak si představuješ svůj život za deset let?
No, myslím, že budu mamina se dvěmi nebo třemi dětmi cca. ve školním věku. Kdybych měla svůj ateliér a úspěšně rozjeté podnikání, to by bylo fajn, ale kdo ví. Jak říká Forrest: "Život je jako bonboniéra. Nikdy nevíš, co na tebe vyjde." A ať to bude cokoli, těším se na to a hodlám to prožít v plnosti.


Děkujeme Ti za rozhovor a přejeme Ti, abys našla
v krabičce života jen ty nejlepší nugáty!