Dnes pro vás máme další ze série rozhovorů, které vychází k 10. narozeninám Fleru. Vděčnost a nadšení, s jakou o své práci rozmar mluví, jsou úplně magické. Stejně jako její panenky a knížky pro děti. Jak to celé vzniklo, co se změnilo a jaký má ten příběh vlastně pokračování, se dočtete v následujících řádcích.

Co se u vás změnilo od posledního rozhovoru pro Fler magazín?
Za ta léta se událo mnohé. Všechny změny, které přišly, byly ale k lepšímu a já jsem za to vážně vděčná.
A jednu prožívám právě teď, stěhujeme se totiž do mých milovaných Krušných hor, na polosamotu v kouzelném údolí uprostřed hlubokých lesů.

Čeká nás ještě spousta práce a budování, ale to nejdůležitější už tady je – nádherná příroda přímo za našimi dveřmi. Hodiny se šťastně toulám liduprázdnou krajinou, a ať vycházím v jakémkoli rozpoložení a v jakémkoli počasí, zpátky se vracím vždy s úsměvem. A s inspirací! Ta se tady totiž spolu s voňavým jehličím sype ze stromů, vzlíná z pohádkového mechu a čekává na mě na jeleních pěšinkách.

Baví vás vlastně ještě tvoření?
Ano a moc!

Jak se podle vás za tu dobu Fler změnil?
Ráda bych zmínila to, co se na Fleru nezměnilo. A tím je jeho tvůrce a zakladatel, pan Jiří Kubeš. Stejně jako na samém začátku neúnavně, zdvořile a se záviděníhodnou trpělivostí jedná s námi, uživateli. On i jeho tým tu pro nás jsou často i v nočních hodinách, o víkendu, ve svátek. Věnují pozornost všem připomínkám a pokud uváží, že to či ono požadované vylepšení by bylo ku prospěchu všem, zavedou ho do praxe bleskovou rychlostí.
Oceňuji také Adminův vztah k Fleru jako úspěšnému projektu. Jistě jej mohl dávno výhodně prodat nebo zahltit reklamami nebo… Nechci ani vymýšlet, co ještě dalšího nás mohlo potkat! Ale nepotkalo, a za to vše mu patří velký dík.

Jakou roli má Fler ve vaší tvorbě?
Obrovskou! Umožnil mi bez rizika a z pohodlí domova vyzkoušet rozmanité věci, troufnout si na dříve nemyslitelné. A přivedl do mého života úžasné lidi!
Tvořila jsem před ním a jistě bych v tom pokračovala, i kdyby Fler nevznikl, ale byla by to nesrovnatelně lopotnější cesta.

Jak se proměnila za tu dobu vaše tvorba?
Přibyly knížky. To je něco, o čem jsem jen velmi nesměle snila, a co mi umožnil právě Fler. Díky němu můžu být absolutně nezávislá a tvrdohlavý beran ve mně je velmi spokojen. Může se místo zápolení s nakladateli, distributory a knihkupci stát klidnou ovečkou, která miluje práci s materiály, jako je vlna, bavlna, len a hedvábí. Látky, příze, háček, jehlice, výšivka, to všechno mě těší a naplňuje. Neustále se vracím k panenkám, k medvídkům. Ráda bych věřila, že to není kruh, ve kterém se pohybuji, ale (snad) stoupající spirála.

 

Co vás na Fler nalákalo a co na něm máte ráda teď?
Zvědavost. :) O Fleru jsem se dozvěděla a registrovala se ještě před jeho oficiálním spuštěním. Těší mě, že jsem mohla ten krásný příběh sledovat od samého začátku. A být jeho hrdou součástí.

Co byste doporučila jako Fler profesionál začínajícím prodejcům na Fleru?
Aby tvořili pro sebe, pro svou radost a svůj dobrý pocit. To je tím magnetem, který přitahuje zákazníky.

Kteří Fler tvůrci podle Vás ušli s Flerem nejdelší cestu? Je někdo, kdo vás vývojem své tvorby dostal?
Příběhů lidí, kterým Fler změnil nejen profesní život, je tu hodně a byl by z nich jistě poutavý a dojemný a radostný román. Moc ráda bych si takovou knížku přečetla! Nebo napsala? :)