O svatém Valentýnu před pár lety v našich končinách nikdo netušil. Jako symbol romantické lásky u nás vládl první máj, lásky čas a polibek pod rozkvetlou třešní za vrkání hrdličky... Protože ale žijeme v globálním světě, svátek dorazil i k nám, k velkému potěšení květinářů, prodejců cukrovinek, restauratérů, majitelů romantických penzionů a rudého spodního prádla.

image

ELEGÁN - Kristýna K

image

POHODÁŘ - may

Ovšem za touto honbou za zpeněžněním lidské touhy dávat si najevo náklonnost je skrytá...

...dojemná legenda

Podle historických indicií žili dokonce dva Valentýnové, ale příběhy o nich během staletí splynuly a nedá se již určit, které z údajů patří ke kterému z nich.

Podle vyprávění se ve třetím století Valentýn vzepřel císařskému nařízení, podle kterého se nesměli vojáci ženit, aby byla armáda vždy připravena k boji. Láska si ale nevybírá a tak sv. Valentýn zamilované páry tajně oddával. Tím naštval císaře a ten milého Valentýna šoupnul do vězení. Valentýn se sblížil s jedním ze žalářníků a dozvěděl se, že jeho dcera je slepá. Modlil se za ni a stal se zázrak - dívka byla uzdravena. Poprava se ovšem nemilosrdně blížila... Valentýn den před svou smrtí dívce napsal poslední vzkaz, který podepsal "tvůj Valentýn"...

Dojemné - i když vůbec není jasné, co z toho se vlastně skutečně přihodilo a co ne. Jisté ale je, že svátek sv. Valentýna se postupem doby slavit začal. Ujal se především v USA a Británii, odkud v posledních desetiletích, především z již zmiňovaných komerčních důvodů, přesídlil i na kontinentální Evropu.

V Anglii začala kvést tradice valentinských přání neboli valentýnek v 19. století. První valentýnky byly zdobeny pravými krajkami a stuhami, papírová krajka přišla na řadu až později. V současné době je jen v USA posláno cca 190 milionů valentýnek ročně. Tohle je výběr ze starých valentýnek...

V některých částech světa, například v Latinské Americe, je svátek sv. Valentýna chápán jako svátek nikoliv jen zamilované lásky, ale také přátelství. Ostatně přímo v USA, velmoci moderních valentýnských oslav, si valentýnky posílají i přátelé či rodiče dětem a naopak. Aspoň se jich více prodá.

Zajímavé je, že svátek přijala za svůj i řada asijských zemí. V Japonsku je například zvykem, že nejprve ženy dají mužům čokoládu, a to například i spolupracovníkům. Protože je ale japonská kultura z velké míry postavena na reciprocitě, muži jsou pak zavázáni to ženám oplatit - ovšem v trojnásobné hodnotě. Dle mého názoru je to vážně prima tradice! Od čokolád se prý v poslední době přešlo i ke šperkům či spodnímu prádlu. I když... neumím si představit, že bych šéfovi v práci věnovala trenky.

Ovšem ne všude je svátek milenců vítán stejně nadšeně a kreativně jako v Japonsku. V řadě muslimských zemí je chápán jako útok bezbožného západu na islámskou kulturu a obchodníci tak mají utrum. Takže žádná přáníčka, žádná srdíčka, žádní plyšáčci - to vše je oficiálně zakázáno. Jakoby se historie tak trochu opakovala...

Dámy, chlap není plyšák!

Zamilovaný Valentýn ovlivnil pochopitelně i Fler. Protože tu ale nakupují především ženy, pojďme se podívat, co by se tu tak dalo objevit pro naše milované muže... Svého drahého bych asi těžko potěšila polštářkem ve tvaru srdce s nápisem "Jsi můj mazlíček". Asi by se na mne starostlivě zahleděl a šel pro teploměr.

ZVRHLÝ ŘIDIČ - Petrucci

BOSS - Wegga

Pokud tedy hledáte něco sofistikovanějšího, Fler vám může hodně pomoci. Prohledejte chlapské kategorie, oděvy, plakáty, vychytávky a pánské šperky - a třeba najdete inspiraci i v následujících tipech :-)

image

SKLEROTIK - Bobina z Brna

image

HYPOCHONDR - KarliČKa

image

AJŤÁK - Steampunk studio

image

FOTOGRAF - HURA

image

SRANDISTA - Little Rock Star

image

VĚČNÝ ŠAŠEK - youngprimitive

image

ZÁLESÁK> - Kowmaister

image

FRAJER - Kety´s

image

VLASTENEC - Chala Vintage

image

FANOUŠEK - ATOM RAT

image

ČTENÁŘ - alda

image

MANAŽER - Iruš

image

KUTIL - youngprimitive

image

MEDIK - LOTR

image

HRÁČ - Umělecký kovář

image

AUTOMOBILISTA - nablind

LEZEC - NesikovnaJesterka

LETEC - LoveMusic

NOSTALGIK - karel89

KAMARÁD - Gasunka

LIHOMOL - DejDar

EXPERIMENTÁTOR - Freysakr

KAČER - Bon Savon

GEOKAČER - Havroš

JAZZMAN - sLEPKY

TROLOLO - Shirty

 

Přidáte i vy své tipy pod článek? Prima!

 

Úvodní grafika: Petrucci