Vltavín... mýtický drahokam, kterému dala vzniknout kosmická katastrofa. Těžko si představit tu destrukci, při níž se tavily horniny, které se nepředstavitelným žárem rozpouštěly na sklo a padaly k zemi v podobě vltavínového deště. Jsou to představy jako z nějakého sci-fi snímku...

O této meziplanetární havárii jsme neměly se sestrou ani tušení, když nás rodiče místo sběru hub a lesních plodů nutili o víkendu brzy vstávat, oželet sledování Studia kamarád a vláčet se ve vrzajících holinkách po polích hledat vltavíny. No jo, když máte jednoho z rodičů geofyzičkou, nemáte moc na výběr :-). Nakonec ale... jo, tu radost ze zelených nálezů si pamatuji dodnes. Co na tom, že to z 99 % byly střepy ze zelených pivních lahví...

Zdroj Belnovosti

Co je vlastně vltavín

Vltavín neboli tektit (z řeckého tektos = roztavený) je vlastně křemičité sklo. Jeho zvláštnost tkví v tom, jak vznikl a jak vypadá. Jeho vznik se vysvětluje dopadem velkého meteoritu na povrch Země a jeho český název mu dalo město Týn nad Vltavou (německy Moldauthein), kde byl poprvé objeven. Moldavit je další označení, pocházející z němčiny. Má zvláštní zabarvení v zeleném tónu a na povrchu je obvykle velmi členitý, někdy trochu připomíná povrch sušené švestky. 

 

Zdroj Malachit

Z čeho se skládá?

Vltavíny byly u nás podrobně zkoumány a složením jsou to přírodní skla bohatá oxidem křemičitým, v menším množství oxidem hlinitým s příměsí dalších látek. Existují studie, které napovídají, že obsahují i popel ze spálených rostlin, které při dopadu meteoritu shořely. Charakteristické jsou také bublinky vzduchu uzavřené v kameni patrné hlavně u jihočeských vltavínů. Barva se mění od světle zelené, olivově zelené až po hnědozelenou, případně hnědou, což je způsobeno kolísajícím obsahem jednotlivých chemických látek, převážně oxidu železa. Složení vltavínů a jejich vzhled ze tří spádových oblastí v České republice se trochu liší a napovídá tomu, že šlo o různorodý materiál v místě dopadu meteoritu.

 

Vltavín, Chlum, zdroj Malachit

Vltavíny, Besednice, zdroj Nm.cz

Jak to bylo s tím meteoritem

Podle dnes uznávané teorie vznikly vltavíny společně se vznikem Rieského kráteru zhruba před 14,5 milióny let.

Kráter se nachází v Bavorsku mezi Norimberkem, Stuttgartem a Mnichovem. Planetka o rozměrech řádově 1 km přiletěla nejspíše od západu pod velmi šikmým úhlem a vytvořila asi 25 km velký kráter Ries Kessel. Před dopadem se patrně rozpadala na menší části, o čemž svědčí existence menšího kráteru Steinheim o průměru 4 km ve vzdálenosti 30 km jihozápadně od kráteru Ries. Následný přenos energie způsobil roztavení hornin v místě dopadu a jejich vymrštění do horních vrstev atmosféry, kde došlo k jejich zesklovatění a následnému utuhnutí. 

Ries kráter, zdroj Passion-dirgenheim

Pouze nepatrný zbytek hornin v zóně extrémního stlačení dal vzniknout vltavínové hmotě, která byla vystříknuta v několika proudech zhruba k východu a během letu rozdělena na samostatná tělíska převážně kapkovitého tvaru. Po pádu těchto samostatných tělísek ve formě „vltavínového deště“ a jejich uložení v sedimentech na nich začal „hlodat zub času“. A tak na dnešních nalezištích spočívá jen asi 1 % původně vzniklých vltavínů.

Zdroj Meteorite-times

Zdroj Ceskedrahokamy

Kde najdeme vltavíny

Vltavíny se vyskytují v jílovitých píscích, ve štěrcích říčního až jezerního původu nebo v hlinitých sedimentech až kamenitých sutích třetihorního až čtvrtohorního stáří. U nás se nachází v oblasti jižních Čech a moravské části Českomoravské vysočiny, u Třebíče a kolem řeky Jihlavy.

Vltavíny Besednice okr. Český krumlov, zdroj Mineralienatlas

Ve světě jsou v současnosti známy čtyři velké skupiny tektitů: středoevropské (vltavíny), australoasijské (australity, indočínity), severoamerické (georgianity a bediasity), a tektity z Pobřeží slonoviny (ivority). Jednotlivé skupiny tektitů a jejich pádová pole byly přiřazeny k jejich mateřským kráterům s výjimkou australoasijských tektitů, pro něž nebylo odpovídající místo dopadu dosud spolehlivě nalezeno. Předpokládá se, že tato struktura leží v Asii někde v oblasti jižního Laosu. Je zajímavé, že i naši geologové se zde zúčastnili průzkumu, kde zkoumali struktury, které by mohly odpovídat australoasijskému pádovému poli a kde se nacházejí tektity nazývané Muong Nong.

 

Muong Nong na řezu, Laos, zdroj Meteorite-times

Neporušený Muong Nong tektit vážící 3,5 kg, nález Laos, zdroj Meteorite-times

Tektity Tasmánie, zdroj Pinterest

Tasmánie, bohatá naleziště tektitů, foto: Scott Sporleder

Tektity ostrov Belitung, Indonésie, zdroj Pinterest

Belitung, Indonésie, naleziště tektitů, zdroj Tropicalife

Vltavíny z blízka

Vltavíny mohou mít nejrůznější tvary, jako jsou disky, kapky, ovály, tyčinky nebo i mohou být úplně nepravidelné. Kulovité tvary a hnědozelená až hnědá barva jsou typické pro moravské vltavíny někdy zvané i moravity, jihočeské bývají většinou světle zelené až olivově zelené a ploché. Některé kusy mají aerodynamický tvar vytvořený při průletu zemskou atmosférou. Zbrázděný povrch je dnes vysvětlován chemickou korozí při procesech probíhajících v sedimentech, ve kterých byly vltavíny uloženy. Vzácné jsou nálezy dvoubarevných vltavínů.

Vltavín, Český Krumlov Mineralienatlas

Vltavín Dolní Svince, zdroj Mallorn

Zvláštní barva, průhlednost i tvar tento kámen přímo předurčují pro vytváření neobvyklých šperků, které vyniknou hlavně ve svém přirozeném neopracovaném tvaru. Z archeologických nálezů v Rakousku u Kremže nebo i na Moravě u Oslavan a Mohelna je možné usuzovat, že sloužily člověku i v době kamenné jako ozdoba případně jako primitivní nástroj. Nevýhodou je, že po vybroušení se podobají lahvovému sklu a je těžké určit, zda se opravdu jedná o vltavín, protože sklo i vltavíny mají podobnou tvrdost. To možná vedlo k ústupu broušení.

Broušené vltavíny, zdroj Brousenidrahokamu

Broušené kameny ve šperku, zdroj Vltaviny.cz

Hlava slona vyřezaná do vltavínu, zdroj Pinterest

O tom, že vltavíny, tektity, moldavity či jak je chcete nazývat, inspirují umělce, šperkaře po celém světě, se můžete přesvědčit sami.

Šperky z převážně českých vltavínů, rodinné studio Arkadia, zdroj Arkadiancollection

Autorka Mary Hicklin, zdroj Virgomoon

Autorka Heather Jordan, zdroj Heatherjordanjewelry

Slovinské studio Capucinne, zdroj Pinterest

Tamsin a Kaya, Austrálie, moldavity a macramé, zdroj Pinterest

Neobyčejný vltavín

Dá se říct, že v době Jubilejní zemské výstavy byl velmi ceněn, byl zasazován vybroušený do zlata a stříbra a jeho cena odpovídala drahým kamenům. Později však jeho popularita klesala hlavně proto, že byl nahrazován obyčejným lahvovým sklem. V poslední době je jen dobře, že se ve šperkařství využívá ve své neopracované podobě, takže koupí takového šperku máte zaručeno, že vlastníte jedinečný originál.

Zdroj  Ringscollection

Dokonce i anglická královna vlastní vltavín oválného tvaru zasazený do platiny spolu s diamantem a černými perlami. Jeden vltavín údajně nosil stále v kapse Winston Churchill a papež Jan Pavel II. z nich měl dokonce celý růženec. Traduje se, že v okolí Radomilic v jižních Čechách jej musel ženich darovat své nevěstě jako svatební dar.

Největší nalezený vltavín na území České republiky byl objeven u Slavic a váží okolo 260 gramů. Průměrná hmotnost vltavínu nalezeného v Čechách je okolo sedmi gramů a u vltavínů objevených na Moravě okolo třinácti gramů.

Pro zvídavé...

Pokud se chcete o vltavínech a jejich historii dozvědět více, můžete navštívit specializované Muzeum vltavínů v Českém Krumlově, sbírky Národního muzea v Praze nebo Moravského muzea v Brně.

Muzeum vltavínů Český krumlov, zdroj Vltaviny.cz

Možná se pak připojíte k hledačům, kteří bloudí po zoraných polích po dešti a čekají na svůj úlovek. Kopání vltavínů však nedoporučujeme, protože jde o vyhrazený nerost dle Horního zákona a je nutné mít pro kopání příslušné povolení od orgánů státní správy. Nelegální kopání totiž ničí přírodu, hluboké díry po kopáčích jsou nebezpečné a v lesích hrozí padání stromů. Některé postižené jihočeské obce se proto rozhodly vltavíny vytěžit, les zrekultivovat a tím se zbavit i nelegálních sběračů vltavínů.

 

Les v okolí Byňova na Novohradsku, foto: Marek Podhora

Mýty a pověry

Jako všechny zajímavé kameny ani vltavín neušel pozornosti esoteriků, kteří jej doporučují například přikládat na čelo k posílení imunity. Někteří dokonce zachází tak daleko, že tvrdí, že vám umožní věštit budoucnost. Nakonec proč ne, pokud si vyvěštíte něco pozitivního a budete mít z toho pěkný den... Tento zelený kámen vypadá natolik mysticky, že k podobným úvahám přímo svádí.

Zdroj Perspicacityparty

Tak uvažte sami, jestli je pro vás toto zvláštní přírodní sklo natolik atraktivní, že byste si ho pořídili třeba na mineralogické burze nebo jako šperk či amulet. Člověk nikdy neví…

Autorky článku: Radomíra Šmikmátorová, Michala Šmikmátorová

 

 

Vltavíny na Fleru

Vltavín patří pro své zajímavé organické tvary mezi našimi šperkaři k oblíbeným drahokamům. A tak od chvíle, kdy jsme vám chystali tento článek, jich doteď zcela jistě na Fleru dalších pár přibylo. Zkuste to s hledáním slova vltavín ve zboží, případně v materiálu. A myslíme si, že se budete těžko rozhodovat, jestli se vám líbí spíš přírodní, nebo moderně zpracované... :-)

náhrdelník Vltavín v koruně stromu vytvořila Abraka Gabra

přívěsek Baobab - vltavín z dílny Arthela

přívěsek V bouři dní... od Zlatnice Báry

Vltokříž od Melvys

náušnice Na houpačce /vltavín/ od Dag

Brošňa Vltavín od icus

keltský náhrdelník  Našla jsem hvězdného anděla... od Miroslavy Šmídové

náramek Průvodce z nebes ... od Ričizhor

VLTAVÍNový prsten od KamilaL

Třapatý Vltavín v bílém zlatě se zirkony od Alali

stříbrná vltavínová industrial slza od Věnina silver

stříbrné náušnice s vltavíny block V od Tomáš Miškovič

Hranatý prsten s vltavínem od Salus

Vltavín - náušnice na stříbrném závěsu od kameník

Náušnice s vltavínem od LENKA BLAZA

zlatý přívěsek Nebeský posel 2 od Hany Morávkové

VLTAVÍN přívěšek - rhodiovaný od o-vecka

šperk vyrobený tiffany technikou ŘÍKAJÍ MI VLTAVÍN od Aqua - tiffany

náhrdelník z nerezové oceli Rusalčin poklad od AT

prsten Blízká setkání od tucne

Jemný, široký stříbrný prsten s vltavínem od kytaka

585 zlatý prsten s Vltavínem Vidím všechno pochází z dílny soamijewelry

jemný náhrdelník Malý kousek z přírody... vyrobila Markéta Mikulová

zlatý prsten Cesta na Říp (prsten, Au 585/1000) od Miroslav Moravec

zásnubní prsten Verderus z damascénské oceli s vltavínem od Cubick

Kovaný nerezový prsten - Draill tmavý s vltavínem od KREDUM CZ

Náhrdelník s vltavínem a tepaným okružím od Blanka Kučná

SHAMROCK, stříbrný prsten s vltavínem, Ag 925 pochází z dílny Drakkaria

přívěsek Ptačí kruh s vltavínem a dřevěnou krabičkou od Norova

Vycházková hůl s dýkou a vltavínem Tuzemák, vyrobená pouze z tuzemských materiálů - od Danny-kmz. Jako všechny ostatní autorovy hole ji lze využít třeba i jako trekkingovou.

 

 

Úvodní foto: Mycrystalguru

Zdroje informací: Drahé kameny kolem nás - Bouška, Kouřimský, Trnka, M. and Houzar, S. (2002): Moldavites: a review. Bull. Czech geol. Survey, 77, 4, 283-302., Houzar Vltavíny a tektity jejich naleziště a vznik, Moravské muzeum