Jednoduchý, ale efektní je náramek - copánek, ve kterém můžete dát druhou šanci svému oblíbenému tričku. Stačí jen nastříhat z něj přibližně dvoucentimentové proužky, doplnit je barevně ladícími řetízky a korálky a nepřehlédnutelný doplněk je na světě.

Materiál a pomůcky:

  • bavlněný úplet v proužcích: 3 proužky o délce 50 cm
  • 25 cm štrasového řetízku (např. ramínko k podprsence z galanterie)
  • 50 cm řetízku
  • perličky, ohňovky
  • ketlovací nýty
  • 2 kaplíky, karabinka s prodlužovacím řetízkem nebo americké zapínání "OT"
  • jehla a nit (případně vlasec)

TIP red.:
Bavlněný úplet v proužcích lze zakoupit v galanteriích i na Fleru pod názvem špagetová příze - nebo také "hooked zpagetti".

Obtížnost: 1

Na ketlovací nýt navlečte bavlněné proužky v polovině jejich délky a přidejte řetízek. Perličky a ohňovky přišijte koncem vlasce k proužkům v místě, kde jsou navlečeny na ketlovací nýt. Některé štrasové řetízky začínají kroužkem, ten můžete jednoduše navléci na nýt. Pokud nemáte to štěstí, přišijte řetízek spolu s perlami a ohňovkami.

Na ketlovací jehlu navlékněte kaplík. Zkraťte přečnívající délku nýtu a vytvořte ketlovací očko.

Rozdělte si bavlněné proužky na tři prameny a ke každému přidejte „zdobení“ - řetízek, štras, perly a ohňovky.

Spleťte copánek.

Svažte konce šňůrky s perličkami a ohňovkami a využijte k zakončení vlasec, na kterém byly navlečené. Konce všech pramenů opět prošijte. Nevynechejte řetízek ani štras. Zastřihněte konce do rovna. Pozor – perly ani ohňovky nezastřihujte, ty musíte případně odebrat před zauzlováním konců.

V místě prošití propíchněte co nejvíce materiálu ketlovacím nýtem a navlékněte na něj druhý kaplík. Zkraťte přečnívající nýt a vytvořte ketlovací očko.

Otevřte spojovací kroužek a spojte ketlovací očko na jednom konci s karabinkou a na druhém s  prodlužovacím řetízkem. Pokud je potřeba, upravte v pletené části štrasový řetízek tak, aby byly štrasové kamínky navrchu. A můžete vyzkoušet, kolik očí váš nový šperk přitáhne!Text a foto: Petra Koubová, na Fleru jako vipet.

Petra se věnovala tvorbě odmalička. Vyzkoušela šití, malování na hedvábí i textil, brousila kravské rohy, hnětla keramiku. Posledních 10 let se věnuje hlavně korálkům, jako výtvarnice i lektorka, a nejraději pracuje s korálky Swarovski.

 

Korálki  1/2014 – Zimní číslo: Pudřenka

První číslo roku 2014 je u časopisu Korálki svým laděním a barevností jemnost sama. Spadá do plesového období, a tak je tradičně laděno tímto směrem. Tentokrát v něm najdete nejen šperky, ale i korálkové kabelky, obal na mobil, boty, zrcátka, čelenku nebo šátek.

Korálki přináší pokračování oblíbených korálkových článků, nezapomenou ani na seriály dutinky a obšívání kabošonů. V seriálu o barvách se tentokrát věnujeme oranžové – barvě druhé čakry. V čísle najdete také polymery, kroužkování, jemné drátování, sutašky a můžete si s námi ke kávě a korálkování upéct makronky. Věříme, že vás potěší i soutěž, články a rozhovor a také 3 projekty se světovou novinkou – minibutonky Crystaletts.

Zimní číslo časopisu Korálki má projekty v mnoha technikách. Jsou vhodné pro začátečníky i pokročilé, pro lepší orientaci jsou označeny jako vždy obtížností, podrobným obsahem členěným nejen podle typu projektu, ale i podle jednotlivých technik.

Korálki mají 22 projektů, 52 plnobarevných stran, doporučená cena je 62 Kč.