V diáři zas máme kolonku ŘÍJEN a mnoho z nás při cestách do práce hřeje ranní porce kafe v cestovním hrníčku a kašmírová šála ležérně obtočená kolem límce vlněného kabátku. Přesně v tento čas je povoleno zachumlat se pod peřinu, přizvat na pomoc termosku plnou šípkového čaje a pohádky! Začíst se přitom můžete třeba do příběhu hedvábí, který jsme pro vás připravili v dalším pokračování módního seriálu.

V redakci máme pro hedvábí velkou slabost. Však nám dává pocit, že jsme se zrovna ocitli v náruči jemné mlhoviny.  Jeho příběh se zrodil již před mnoha staletími...

fotografie: The Magic Onions

Nápad smotaný v kokonu

S hedvábím se odjakživa pojila zejména oblast Číny. S prvními náznaky hedvábných vláken se lidé mohli setkat již v mladší době kamenné, tedy v letech 7500-4500 př. n. l.

Hedvábí patří mezi přírodní materiály, jehož základní „stavební“ předivo produkují housenky bource morušového. Tohoto neobyčejného nočního motýla (jinak také nazývaný Bombyx mori) si lidé z původní divoké formy začali záhy šlechtit k obrazu svému. Aktuálně téměř žádný bourec nedokáže bez lidského zásahu a péče sám přežít.

Skutečná nit příběhu o hedvábí byla ale utkána ve 14. století př. n. l. a získala podobu prastaré legendy. V příběhu se praví, že k objevení hedvábné nitky došlo v palácové zahradě, kde pod stromem odpočívala Lejzu, manželka Žlutého císaře. Popíjela lahodný čaj připravený z čerstvě natrhaných lístků, když v tom ji do nápoje spadl smotaný kokon bource morušového. V horkém čaji se zámotek housenky začal pomalinku rozvíjet. Nitka, kterou mladá panovnice Lejzu spatřila, se jí natolik zalíbila, že jí manžel daroval ohromné morušové sady, jejichž svěží zelené listy slouží jako jediná možná potrava housenek tohoto tajemného motýla.

Zdroj fotografie: pinterest

Zdroj fotografie: LaRevista de LaPalma

Zdroj fotografií: pinterest

Od roku 2700 př. n. l. začala Čína zdokonalovat technologické postupy a samotný proces výroby hedvábných látek. Po dvě dlouhá tisíciletí si Čína své tradiční výrobní postupy velmi pečlivě střežila. Všechny, kdo se pokusili  výrobní „recepturu“ vyvézt za hranice země, čekal nemilosrdný trest smrti. Čína však své ostře sledované tajemství nakonec přeci jen pustila do světa, a to prostřednictvím princezny, která opouštěla zemi kvůli sňatku s princem z Kašmíru. Hedvábné tajemství zamotané v kokonech odnášela tajně, vpletené do svého účesu.

Zdroj fotografií: tumblr

I přestože se v současnosti technologie samotného zpracování výrazně zkvalitnila a zrychlila, jádro tradičního postupu výroby zůstalo stejné.

Cesta od první nitky až po finální kus hedvábného oděvu je dlouhá a pro bource velmi krutá a strastiplná. Vše začíná v zimním období, kdy se na suchém a chladném místě skladují nakladená vajíčka. S příchodem jara a prvním zazelenáním lístků moruší se vajíčka přenesou do o poznání teplejšího prostředí. Zde se z vajíček stanou housenky, a to po dobu 33 dní. 1000 malých housenek bource morušového dokáže spořádat 5 až 6 kilo morušových lístků. Po následném zakuklení probíhá přerod v dospělého jedince. Zde nastává krušný konec každého bource morušového. Dospělý motýl by totiž kokon mohl znehodnotit případným prokousáním, proto je v téhle fázi nutné, aby je specialisté vložili do vroucí vody. Následuje mravenčí práce obsahující pečlivé rozplétání vláken z každého zámotku. Z jednoho lze získat až 1 kilometr velmi kvalitního, pevného vlákna. To se poté namotává na špulky.

Pro zajímavost:
Pokud byste chtěli získat 1 kilogram čistého hedvábí, potřebovali byste zhruba 6 600 zakuklených bourců morušových.

 

Zdroj fotografie: pinterest

Velkým trendem v oblasti odívání jsou aktuálně ekologie a udržitelnost. Proto pokud toužíte po alternativě hedvábí, můžete si dopřát tzv. "mírumilovné hedvábí", kdy je samotný proces zpracovávání hedvábných nitek z kokonu zahájen až po vylíhnutí housenek.  

Zdroj fotografie: tonoandco

Zdroj fotografií: pinterest

Hermès: Příběh s vůní luxusu

Pokud jste zatoužili okusit na vlastní kůži lesk, kvalitu i brilantní provedení hedvábí, zbystřete. Své fashion touhy si můžete splnit výběrem produktů francouzské značky Hermès. Společnost, která funguje již od roku 1937, zpočátku začínala jako malý prosperující krámek prodávající koňské uzdy. V druhé polovině 20. století se firma rozhodla zariskovat a zkusit své štěstí na poli módního průmyslu. A rozhodně se vyplatilo! Dokonale jednoduchý střih v kombinaci s luxusem, rafinovaným designem a mistrovským provedením dokázal ze zdánlivě obyčejného módního doplňku vykouzlit světovou ikonu.

Aktuální paletu trendů značce Hermès udává návrhář Jean-Paul Gaultier, jenž se nechává inspirovat historií firmy. Šátky si pro svoji jedinečnost a originalitu oblíbila celá řada slavných dam, nejvíce ze všeho je však zbožňovala Audrey Hepburn či Grace Kelly, ta jej jednou dokonce použila na zlomené zápěstí :)

Zdroj fotografie: Fashion Gone Rogue

Zdroj fotografie: © Emilee Anne, accessoires

Zdroj fotografie: The Girl Guide

Zdroj fotografie: Trendhunter

Ikonický šarm aneb věděli jste, že?

  • Originální velikost šátku z dílny Hermès se nazývá Carré a pyšní se rozměry 90 x 90 cm.
  • V nabídce však jsou také menší šátky Cavroche o rozměrech 45 x 45 cm, inspirované kapesníčky pro pány.
  • Šátek lze uvázat až na 200 možných způsobů, lze jej použít jako kravatu či slušivý pásek do kalhot.
  • Od roku 1937 bylo vytvořeno více než 1500 vzorů a návrhů aplikovaných na šátky.
  • Do samotného designu šátků se může zapojit až 75 000 odstínů barev.
  • Na výsledné podobě šátků se podílí celá řada umělců, designérů, ilustrátorů a grafiků.
  • Častým motivem na šátcích jsou výjevy ze života koní a příběhy z pohádek.

Zdroj fotografie: pinterest

Utkáno s něhou, pro (moderní) vílu

Zaujala vás jemnost i něha hedvábí tak jako nás a chcete si nějakým šik kouskem zpestřit nabídku vašeho šatníku? Pak jsou tyto řádky určeny speciálně pro vás.

Protože se z přírodního hedvábí stal nesmírně ceněný a žádaný artikl, na trhu se skrývá pod celou řadou tajuplných názvů. Nejčastěji se můžete setkat s pojmy habotai či pongé. Jedná se o velmi jemné a lehké hedvábí utkané v tzv. plátnové vazbě. Pongé hedvábí je navíc běžně dostupné v hobby prodejnách ve formě „polotovarů“ kravat a šátků. Tomuto druhu hedvábné tkaniny však neuškodíte, ani když z něj vykouzlíte rozevláté šaty.

Mezi návrháři jsou oblíbené také dupiony a šantungy. Opět se jedná o velmi jemné, téměř průsvitné tkaniny, pro které jsou typické jemné nitky v osnově a nepravidelně silné v útku. Výsledkem bývá rafinovaná struktura. Dupion se nejvíce hodí na výrobu skládaných a balonových sukní.

Obecně je hedvábí stále považováno za materiál, který nesmí chybět v žádné kolekci slavných návrhářů. V Paříži je hedvábí navíc často využíváno na přípravu Haute Couture modelů.

Zdroj fotografie: positive-magazine

Zdroj fotografie: stylemepretty

Zdroj fotografie: pinterest

Zdroj fotografie: © Vogue, pinterest

Zdroj fotografie: pinterest

Zdroj fotografie: andreabresciani

Zdroj fotografie: tumblr

Zdroj fotografie: © lenamedoyeffbridal, Instagram

Zdroj fotografie: luxboxcase

Zdroj fotografie: pinterest

Zdroj fotografie: Les Suites

Zdroj fotografií: pinterest

V našich podmínkách najdete hedvábí zejména na svatebních a plesových šatech. V konfekční módě se často objevují hedvábné halenky, topy, bohémsky splývavé tuniky, pánské obleky či letní šaty.

Hedvábnému oblečení v každém případě budou vždy slušet jemné přírodní odstíny, jako je černá, kaštanová, karamelová, meruňková, béžová, smetanová a bílá. Krok vedle neuděláte ani výběrem barevných tonů zahrnujících temně modrou, smaragdovou či zlatou.

Zdroj fotografií: pinterest

 

Zdroj fotografií: © Mikel Muruzabal, Photogrist

Zdroj fotografie: pinterest

Zdroj fotografie: © Nicola Selby

TIP:
Sehnali jste si báječné šaty, perfektně padnoucí blůzku či dokonale střiženou sukni a tápete, zda se skutečně jedná o přírodní hedvábí?

V dnešní době není příliš snadné ihned na první dotek poznat, s jakým typem materiálu máte čest. Pro takové případy můžete využít jednoduchý test. Z vašeho hedvábného výrobku vytáhněte (velmi opatrně) nitku a tu nad plamínkem svíčky zapalte.

  • Vlákno z přírodního hedvábí se po nepatrné chvilce promění v hromádku prachu.
  • Oproti tomu syntetický materiál se ihned po zapálení seškvaří.

Zdroj fotografie: pinterest

Zdroj fotografie: Our Second Nature

Zdroj fotografie: pinterest

 Zdroj fotografie: © Nina Ricci, Spring 2019, Vogue

Zdroj fotografie: pinterest

Zdroj fotografie: © froufrouchic, Instagram

Péče o hedvábí: Zn: precizně a s citem!

I přestože je většina hedvábných materiálů velmi odolná, je potřeba k samotné péči přistupovat něžně a citlivě.

Přírodní hedvábí má unikátní vlastnosti, mezi které bezesporu patří dokonalá prodyšnost, hřejivost a odolnost vůči potu či plísním.

Předtím než s vaším hedvábným oděvem zamíříte k pračce, ujistěte se, o jaký typ hedvábí jde. Některé druhy hedvábí lze ručně prát ve vlažné vodě. Po vyprání stačí hedvábí rozložit, osušku poté opatrně srolovat do ruličky a jemně vymačkat přebytečnou vodu. Mokré hedvábí je velmi křehké, tenké a vyžaduje skutečně jemné zacházení. Pokud si na čistění netroufáte, stačí navštívit specializovanou čistírnu.

Opatrnost je na místě také v oblasti žehlení. Zde platí pouze jedno jediné pravidlo - napařování je TABU!

Také mějte vždy na paměti, že se hedvábí nikdy nebude přátelit s agresivními prášky na praní, mýdly, savem a lidským potem. Je proto nutné hedvábí při nošení (o)chránit podšívkou.

 

Zdroj fotografie: pinterest

Zdroj fotografie: pinterest

Zdroj fotografie: Nudevotion

Zdroj fotografie: tumblr

Hedvábí na Fleru

Také na našem území hedvábí zdomácnělo a stalo se součástí tvůrčího procesu. Celá řada autorů zde na Fleru hedvábí miluje a velmi rádi se s ním prostřednictvím kreativního zpracování mazlí. Výsledné produkty stojí za to, o tom se ostatně už přesvědčte sami!

Můžete ozdobit svůj dekolt rafinovanými hedvábnými šperky, dodat podzimnímu outfitu šťávu pomocí ručně barevného šátku nebo zavěsit do uší originální šperky vyrobené z prázdných schránek kokonů.

 

Hedvábné šaty od Hedvábné šaty

tunika z vrapovaného barveného hedvábí od Carmella

Šaty z mačkaného hedvábí od Anna Motlová

"Uprostřed noci" od Emíliadesign

Paní duha od HanyJewelery

Společenské hedvábné šaty pro vílu od Radka Zrůstková

Hodvábny pléd inšpirovaný HUNDERTWASSEROM. od . EH

PALMOVÝ-šátek od ajrin

Spona Damayanti od Saraswati

 

Hedvábná spona - béžová od Marcela Plevová

Ethno - hedvábná šálka od OkoloKrku

namornicke pruhovane sortky z hedvabi od Natalie Steklova

Pampelišky /hedvábná šála 45 x 180 cm/ od Dílna E.J.

Med a čokoláda - hedvábný šátek ručně malovaný od artsilk

 

Miluju květiny - variabilní hedvábný náhrdelník od Sněženka

Róba ANTICKÁ BOHYNĚ od meeschap

Kalné vody od Am

Olivovou miluju ! od EvaJ

Šál libelule white od Lucie Tatarová

Hedvábná halenka od Barbora fashion designer

Tajemná jako hrad v Karpatech - hedvábná sukně (s krátkou spodničkou) od laduse

Ohnivý ibišek od StyleRegence

Trojkombinácia kostýmu od Daniela Hrabovská

Pohádka o Fatimě - hedvábný šátek od sacharin

Hedvábný "smaltovaný" šátek Ornament - XL od URBAN.KA

Modrofialovočerné korále od Hedvábnémámení

Košile hedvábná Venuše od MAYDA fashion

hedvábná Větvička do vlasů od olga73

Heaven od Mairicrafts

Originální malovaná kravata Bobule od Děvucha z Pětfolda

Šála - Motýl od ENDFIA

Hodvábna šatka - Lúka plná motýľov od Aryonelle

 

     

ručně malované hedvábné kravaty od Váš originál

 

 

Úvodní fotografie: Pohádka o Fatimě - hedvábný šátek od sacharin

Použitá literatura: HEROLDOVÁ, Helena. Čína - země hedvábí: od starověku po současnost. Praha: NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2010. Dějiny odívání. ISBN 978-80-7422-028-9.