Právě v těchto dnech otevřela pražská zoo zbrusu nový "Rákosův pavilon", což jsme samozřejmě na Fleru všichni věděli, a proto jsme k tomuto datu směřovali i další kolo oblíbené meziklubové soutěže In-spirare. A nebo že by to bylo trochu jinak? :-) Každopádně obojí stojí za pozornost. Jak pavilon napěchovaný pernatou nádherou a exotickými skvosty, tak našich 40 nových šperků, které mají vyjádřit pestrost ptačí říše. Pojďte si vybrat a zahlasovat!

Jak to bylo doopravdy...

Abychom pravdu řekli, tak dokonalí nejsme, takže "ptačí říše" v podání čtyř Fler klubů má daleko prozaičtější vznik. Prostě jsme si po minulém kole na téma Benátky řekli, že by to tentokrát chtělo naši soutěž oživit. Něčím úplně jiným. Nejlépe něčím „živým“. No, a je to venku :-)

Zadání tedy znělo:

Šperk musí obsahovat jednoho, nebo více ptáků. Součástí šperku může být cokoliv, co se týká ptactva a jeho prostředí - peří, vejce, větve, klec, hnízdo, budka..

Podmínkou je, aby pták byl rozpoznatelný a byl ve šperku v "hlavní roli".

Jednoduché? Zdá se. Ovšem když se toho chopí členky čtyř různých klubů s tak odlišnými technikami, uvidíte sami, jak rozličně lze začlenit toto téma do šperku.

Klenoty ptačí říše

Copak o to, téma jsme vymyslely krásné, ale oblast ptačí říše je tak rozsáhlá a obsahuje tolik informací, že jsem musela hodně přemýšlet, kterou částí se ve svém úvodním povídání zabývat a kterou už přejít. Ale v začátku mi nahrála jedna skvělá událost. Otevření Rákosova pavilonu pro vzácné druhy papoušků.

Rákosův pavilon pro vzácné druhy papoušků a další exotické ptáky, jehož stavba začala před pěti lety, byl veřejnosti v pražské zoo zpřístupněn letos 28. září, tedy v den, kdy trojská zahrada oslavila 88. narozeniny. Na výstavbu pavilonu přispěl vysokou částkou 10 milionů mecenáš a významný chovatel ptactva Stanislav Rákos, jehož jméno budova nese.

Největším tahákem dlouhého průchozího pavilonu bude zcela určitě ara kobaltový (ara Learův). Tento přísně chráněný papoušek byl v polovině 20. století považován za vyhynulého v přírodě, ale v roce 1978 byl znovu objeven.

Ara Learův. Foto: Petr Hamerník, zdroj: Zoo Praha

Ara hyacintový

 V Rákosově pavilonu našlo domov 42 ptačích druhů, většinou papoušků. Ti jsou doplněni dalšími ptačími druhy daného biotopu. Unikátní je, že konkrétní oblasti odpovídají i rostliny a další materiál použitý v jednotlivých expozicích.

Řadu druhů navíc pražská zoo chová jako jediná v republice, jiné jako jediná v Evropě a například kakadu palmové množí jako jediná na světě.

Kakadu palmový. Foto: Petr Hamerník, zdroj: Zoo Praha

 

Víte, že...

 • ...nejmenší žijící pták světa – kalypta nejmenší – dorůstá stejné velikosti jako včela?

  Samičky dorůstají průměrné délky 6,12 cm a váží 2,6 gramů, snáší 1 až 2 vejce, která patří k nejmenším na světě – co do velikosti se totiž nevyrovnají ani kávovému zrnu.

 • ...nejmenším ptákem Evropy je králíček obecný?

  Jeho délka těla se pohybuje mezi 8,5 a 9 centimetry.

Králíček obecný. © Ing. Luboš Mráz, zdroj: Naturphoto.cz

 • …největším žijícím ptákem světa je samec pštrosa dvouprstého (Struthio camelus)?

  Samci dosahují výšky 210–275 cm (samice 175–190 cm). Hmotnost tohoto nelétavého ptáka může dosáhnout až 150 kg.

Pštros dvouprstý. Zdroj: Wikimedia

 • ...tučňák císařský, žijící v Antarktidě, je největší a nejtěžší plavec na světě a také je zároveň nejlepší ptačí potápěč?

  Co víc  tučňáci (Sphenisciformes) se na Zemi objevili již před 70 miliony lety!

 • …v Asii je orel skalní (Aquila chrysaetos) používán k lovu lišek a vlků?

  V některých kulturách byl a stále je uctíván jako posvátný pták a jeho pera a jiné části jeho těla se používají při mnoha náboženských ceremoniálech, zvláště pak mezi domorodými obyvateli Sibiře a mezi indiány ve Spojených státech či Kanadě.
  Podle aktuálního zákona Spojených států amerických je i v současné době povolen lov orlů skalních jen několika vybraným domorodým kmenům k provádění náboženských ceremoniálů.

 • ...mohutné zastřešené hnízdo kladivouše afrického je největší v celé ptačí říši?

  Z větví, bahna a trávy staví obrovské hnízdo (až 100× těžší než je on sám a s až dvoumetrovým průměrem) na stromě ve vidlici větví.

 • ...pištec černohlavý je jediný jedovatý pták světa?

  Jde o jednoho z mála známých jedovatých ptáků. V jeho peří a kůži je obsažen batrachotoxin - stejný jed, jaký „používají“ jihoamerické žáby. Je patnáckrát účinnější než kurare.

Jak vidíte, dalo by se toho napsat ještě velmi mnoho. Jak o ptácích samotných, o jejich hnízdění a dalších zajímavostech, ale je to opravdu široké téma, které se úplně vymyká obsahu Fleru. Snad jste se ale stihli naladit na tu správnou ptačí vlnu :) a pojďme už také k našim šperkům...

Zde jsou tedy naše ptačí šperky a my vás prosíme, abyste svým hlasem podpořili ty, které se vám nejvíce líbí.

Počet vašich hlasů je neomezený...

Hlasovat můžete do 30. října 2019.

Děkujeme.

#fler-anketa:3804#

 

PS: A těšte se na další kolo In-spirare, budeme vyrábět romantický šperk! Květ

 

 

 

Zdroje:
https://www.zoopraha.cz
https://www.fbphoto.cz
Autor: Charles J Sharp – Vlastní dílo, from Sharp Photography, sharpphotography, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=47658671
https://commons.wikimedia.org/
http://www.naturephoto.cz
https://www.idnes.cz/

Autor: Marcos Pereira – originally posted to Flickr as blue macaw couple, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9954018
Autor: Richard – Flickr, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3748001
Autor: Doug Janson – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6576246
Petr Hamerník [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]