Vytvořit šperky, které budou "znít" podzimem. Které už z fotky přinesou závan babího léta i plískanic. Které se budou vymykat běžnému průměru, přesto budou běžně nositelné. To byl nový úkol pro čtyři soutěžní Fler kluby, sdružené v In-spirare. A teď se podržte. Téma bylo tak silné, že přineslo hned 44 nových šperků!  Podzimní sonáta z In-spirare je tu a čeká na vaše hlasy!

A než se podíváme na rekordní barevnou nadílku, pojďme krátce nasát podzimní atmosféru a třeba se i něco nového dozvědět. Hlasovat můžete dole :-)

Podzim je přechodové období mezi létem a zimou, sezónou mlhy a zralé úrody, časem sklizně, proměny listů, klesajících teplot a delších nocí. Zvláště v poezii byl často spojován s melancholií. Možnosti léta jsou pryč a zimní chlad je na obzoru. Obloha se stává šedou, množství použitelného denního světla rychle klesá a mnoho lidí se obrátí dovnitř, fyzicky i duševně.

Podzimní procházení

Podzimní procházení od Foto Pavel

Ale nezoufejme, z mnoha důvodů může být podzim tím nejkrásnějším obdobím a zde je pár důvodů: 

 • Fantastické barvy přírody, měkké hřejivé paprsky a bezkonkurenční západy podzimního sluníčka
 • Suché spadané listí krásně šustí pod nohama a nádherně voní
 • Je po sklizni a vinobraní, takže nás na každém rohu čeká nějaká dobrota
 • Začíná období drinků na zahřátí - zázvorových čajů s medem a citronem, horkých jablečných moštů a svařáků
 • Ranní a podvečerní mlhy jsou neuvěřitelně romantické
 • Delší a chladnější večery mají nesporné výhody – milovníci svíček a praskajících krbů začínají chrochtat blahem
 • Když o víkendu lije, můžeme strávit celý den sledováním filmů a čtením knížek. Bez pocitu promrhaného času a viny.
 • Můžeme konečně vytáhnout barevné punčochy a sladit je s barevnými šátky.
 • .. a vůbec, už jste někdy pouštěli draka v létě? :-)

Pečený čaj jablíčkový sad

Pečený jablíčkový sad od Monamy

Pár faktů

Střídání ročních období způsobuje sklon zemské osy, takže se při oběhu Země okolo Slunce opakovaně přiklání a odklání severní a jižní polokoule.

První den podzimu začíná podzimní rovnodenností, která má 12 hodin denního světla a 12 hodin tmy. Není bez zajímavosti, že v mnoha jazycích se používají variace anglického termínu „equinox“, který původně pochází z latinských slov aequus, což znamená rovnost, a nox, což znamená noc.

Tento rok astronomický podzim začal podzimní rovnodenností 23. září (na jižní polokouli začne kolem 21. března) a končí zimním slunovratem – 21. prosince.

Data počátku ročních období ne vždy připadnou na stejný den, je to proto, že Země neoběhne kolem Slunce přesně za 365 dní. Proto se zavádějí takzvané přestupné roky s jedním dnem navíc.

Fotografie \"Toulky podzimem\"

Toulky podzimem od Unlimited

Věděli jste ...

Proč v mnoha zemích začíná školní rok právě na podzim?
Je to dáno historickými důvody, kdy děti běžně pomáhaly při sklizni na statcích, a teprve když bylo sklizeno, mohly chodit do školy.

Čemu vděčíme za proměnu a nádherné barvy listů na podzim?
Zelené zbarvení listů je způsobeno chlorofylem, který zachycuje sluneční energii a díky fotosyntéze vytváří látky důležité pro stavbu rostliny. Listy ale neobsahují pouze chlorofyl, ale i několik žlutých a oranžových barviv. S odcházejícím létem klesá aktivita fotosyntézy a pomalu se začíná rozkládat i zelený chlorofyl. Ten uvolňuje místo pro žlutá a oranžová barviva - karotenoidy, které zůstávají v listech i po rozkladu chlorofylu. Za červenou a hnědou barvu jsou pak odpovědna barviva antokyany, které se u některých rostlin tvoří v listech až na podzim a jsou proto viditelná až v době rozkladu chlorofylu.

Jako chilli papričky

Jako chilli papričky od maatja.photo

A proč stromy shazují na podzim listy?
Vývojově rostlina „ví“, že nastane doba útlumu a spánku, takže už list, který slouží jako zásobárna energie, nebude přes zimu potřebovat. Využije z něj potřebnou energii a zamezí mu přísun vody, kterou si ušetří pro sebe. List tak uschne a následně odpadne.

Víte, že podzim či kdysi podzimek není příliš staré slovo?
Středověká čeština jej neznala. Podzim nahradil slovanský název jeseň, podzim je českou zvláštností. Slova jako podletí, podzimek, podjeseň vznikla z předložkových pádů „pod létem, pod jesení, pod zimou“. Podzimek, tedy doba pod zimou, bylo tvořeno příponou –ek, protože se -ek chápalo jako přípona zdrobňovací.

V řecké mytologii začal podzim, když Hades, bůh podsvětí, unesl Persefonu, aby se stala královnou podsvětí. V silném zármutku ze ztráty dcery její matka Demeter (bohyně sklizně) způsobila, že všechny plodiny na Zemi uhynuly až do doby, než se její dcera mohla opět vrátit začátkem jara. 

Návrat Persefone

Návrat Persefone, od Rozárky

Dušičky - Svátek zesnulých - Všech svatých není potřeba představovat. Znáte ale jeho původ?

Tento svátek je v římskokatolické církvi dnem liturgického roku, kdy se církev modlí za zemřelé. Ovšem slaví se ve dnech, kdy Keltové oslavovali konec roku - svátek Samhain, který byl Kelty vnímán také jako doba, kdy se stírá hranice mezi světem živých a mrtvých. Věřilo se, že se duše zesnulých v tento čas vracejí na zemský povrch, a živí mohou navštívit podsvětí. Tradice v tento den zapalovat ohně a svíčky pochází od Keltů, ale i Slovanů, kteří věřili, že oheň očišťuje a světlo pomáhá chránit před zlými a potměšilými duchy.

Dušičky se slaví od 10. století a památku věrných zemřelých zavedl roku 998 clunyjský opat Odilo, který se takto snažil čelit přetrvávajícím pohanským obřadům.

Podzim podle lunárního kalendáře a čínské medicíny

Podle tradiční čínské medicíny existuje spojení mezi ročními obdobími a vnitřními orgány a vymezuje tzv. „biologický rok“. Jaro začíná v polovině února, léto začátkem června, pozdní léto v polovině července, podzim v polovině srpna a zima v polovině listopadu. Kritická období jsou jaro a právě podzim, kdy se organismus snadno oslabí. Tato doba je spojena s půsty, očistnými kůrami a čaji na pročištění krve.

Podzim je čas úrody, oddech po letní aktivitě, organismus uskladňuje energii na zimu. Čínská medicína doporučuje jíst med, sezamová semínka, jablka, banány, grepy, kaštany, hrušky, pomeranče, mandarinky a mořské řasy. Na podzim jsou citlivější orgány slinivka a slezina, žaludek a plíce.

Hruškovo-jablečný džem s karamelem a ořechy, 220g

Hruškovo-jablečný džem s karamelem a ořechy od bilerbin

Pár podzimních perliček na závěr

 • Podle statistik Facebooku je podzim čas, kdy více single lidí změní svůj status v profilu na "Ve vztahu" nebo "Zasnouben", než je roční průměr.
 • Úrovně testosteronu u mužů a žen jsou na podzim nejvyšší. Vědci spekulují, že nárůst může být důsledkem starověkého instinktu páření anebo že to způsobuje klesající denní světlo.
 • Žádný film s podzimem v jeho názvu nevyhrál Oscar. Jaro, léto a zima mají každý jeden.
 • Od roku 1997 je „Autumn“ (Podzim) jedním z prvních 100 nejběžnějších jmen pro dívky ve Spojených státech.
 • Studie v Journal of Aging Research ukázala, že děti narozené během podzimních měsíců mají větší pravděpodobnost, že budou žít až 100 let než děti narozené během zbytku roku.

A dost už bylo písmenek, podívejme se, jak jsme si toto barevné téma užily a jak se nám povedlo zachytit podzimní atmosféru ve svých fotkách.

Budeme rády, když od vás budeme mít opět odezvu, jak se nám toto již 14. inspirativní kolo podařilo a jak se vám šperky líbí. 

Stejně jako v minulých kolech platí, že počet hlasů není omezen a můžete je udělovat až do konce října 2018.

 #fler-anketa:3406#

 

A co bude tématem dalšího, v pořadí již 15. kola?
Šperk, který v sobě bude kombinovat sklo, dřevo a kov.

Těšit se na něj můžete začátkem prosince.

Více o soutěži In-spirare tu.

 

Úvodní foto:Barevný podzim od Pavel Sušeň

Použité zdroje:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Podzim 
http://cilichili.cz/blog/20-duvodu-proc-je-podzim-nejlepsi/
https://cs.wikipedia.org/wiki/Du%C5%A1i%C4%8Dky
https://www.metoffice.gov.uk/learning/seasons/autumn/autumn-facts
http://justfunfacts.com/interesting-facts-about-autumn/
http://eridanus.cz/id32402/jazyk/jazyky/indoevropske(1_jazyky/slovanske(1_jazyky/c(2es(2tina/Cestina_jak_ji_zname_i_nezname/ces45.htm
http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=3518
https://www.priroda.cz/clanky.php?detail=468
Lunární kalendář Krásné paní